Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞINIZ AĞRIMASIN

BAŞINIZ AĞRIMASIN
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
06 Mart 2018 - 7:59

Orta ve ileri yaş grubundaki özellikle erkek hastalar sağlıklı olduklarını kanıtlamak için ‘’bugüne kadar birkez bile başım ağrımamıştır’’ derler. Çünkü hayatı boyunca başı ağrımayan insan yoktur.Bunu bilirler ve o güne kadar sağlıklı olduğunun göstergesi olarak ifade ederler.1 yıl içersinde kadınların %95 i erkeklerinse %90 ı en az bir kez baş ağrısı çekerler.Çoğu zaman baş ağrısının nedeni bilinmez.Bazen rüzgar sonrası,bazen banyo sonrası,bazı ateşli hastalıklar sırasında da baş ağrısı olur.Baş ağrısına neden olan rahatsızlıkların birkısmı migren gibi beyin damarları kaynaklıdır.Damarların genişleyip daralması ile ağrı ortaya çıkar.Yorgunluk,stres,uykusuzluk,hormonal nedenler ile açlık ve alkol bunu tetikleyebilir.Gerilim tipi baş ağrılarıda boyun ve başın deri, kaslar ve diğer yumuşak dokularından kaynaklıdır. Stres, depresyon, başın zedelenmesi ve uzun bir süre bilgisayar başında çalışmak bu baş ağrısına yol açmaktadır.Birde küme tipi baş ağrıları vardır.Gün içersinde birkaç kez kendini gösterir ve gece uykudan uyandıracak kadarda şiddetli olur.Bazı kişilerde aylarca sürer.Sonra kaybolur ve aylarca ortaya çıkmaz.Kesin nedeni bilinmemekle birlikte parlak ışıklar,sıcaklık,deniz seviyesine göre yüksek saılan yerlerde bulunmak ve fiziksel yorgunluk gibi tetikleyici şeylerin etkili olduğu sanılmaktadır.
Bazı baş ağrıları başka bir hastalığın işareti olarakta belirir. Beyin Damar Hastalıkları,baş ve boyun yaralanmaları,beyin tümörleri,beyin-sinir hastalıkları,kafa içi enfeksiyonlar,sinüzit özellikle alın kısmı,kafa içi basıncın yükselmesi gibi bazı hastalıklarda bu tip baş ağrıları görülür.
Yakın bir zamanda ülkemizdeki 12-18 yaş arası gençleri içeren bir araştırma sonucuna göre, bu dönemde pek çok gençte gerilim tipi ve migren tipi baş ağrılarının ortaya çıktığı görülmüştür. Hormonal değişikliklerin yanı sıra hem psikolojik hem de çevre ile ilgili ilişkilerde yaşanan değişiklikler gençlerin baş ağrılarından şikayet etmesine yol açtığını göstermiştir. Ergenlik dönemi gençler için stresin yoğun olduğu bir dönemdir. Örneğin lise çağında artan sınav stresi ve yoğunlaşan ders programı baş ağrılarını tetikleyebilir.
Mükemmelliyetçi, kusursuzu isteyen, yalnızlığı ve disiplini fazlaca seven kişiler baş ağrısına yatkınlık gösterir. Yani baş ağrısı ruhsal çöküntülerimizin dışa vurumu olabilmektedir. Baş ağrısı kin, düşmanlık, öfke gibi duyguların uzun süreler bastırılmasıyla kendini gösterebilir.
Boyun kökenli baş ağrılarının bir kısmı boyun eklemlerinin kireçlenmesi disk kayması ve fıtıkları sonrasındada oluşabilir.Ağrı enseden başın arkasına üst ve önüne doğru yayılır.Beraberinde sırt omuzlarda ve hatta kola yayılan ağrı olabilir.Boyun hastalığının tedavisiyle baş ağrısında tam olarak şifa oluşur.
balikesirfiziktedavi.com
balikesirakupunktur.gen.tr

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.