EkonomiGündemTürkiye Gündemi

Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’

Yapılan açıklamada kamuda tasarruf tedbirleri, memur ve emeklilerin hakları konulu açıklamada enflasyona dikkat çekildi.

Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’ Balıkesir Ali Hikmet Paşa meydanında, Türkiye Kamu Sen Balıkesir İl Başkanı Ahmet Baki bir basın açıklaması yaptı.

 

Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’

Turkiye Kamu Sen Blk

‘MEMUR EMEKLİLERİNİN ALIM GÜCÜ DÜŞÜYOR’’

Başkan Baki, Kamu çalışanlarının ve memur emeklilerinin alım gücünün her geçen gün düştüğüne işaret etti. Maaşların enflasyon karşısında eridiğini belirten Baki,” Bizler, emekliler başta olmak üzere çalışanlarımızın ekonomik durumlarını iyileştirecek, beklentilerini karşılayacak, verilen sözlerin tutulduğu düzenlemeler bekliyoruz.” dedi.

Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’
Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’

 Çalışanların Haklarından Kısıtlama!

Baki açıklamasında  “Bu uygulama, ekonomideki olumsuzlukları çalışanların haklarından kısarak düzeltmek yolunda kurgulanıyor.” dedi. Açıklanan kamuda tasarruf genelgesine değinen Baki,  Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca belli dönemler için değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inandıklarını belirtti.

“Sonuçlar Olumsuz Olacaktır”

Kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasına destek verdiklerini ancak tasarruf tedbiri adı altında çalışanların kazanılmış haklarının kısıtlanmasına, toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşı olduklarını söyledi.” Kamu çalışanlarının haklarına yönelik düzenlemelerin kamu bütçesine katkı yapmayacağı aksine olumsuz sonuçlar doğuracağı inancındayız. “dedi.

Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’
Başkan Ahmet Baki: ‘’Çalışanların Haklarından Kısıtlamayın’’

“Servis Hizmeti İhtiyaçtan Doğmuştur”

“Özellikle kamuda servis hizmetlerinin kaldırılması hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulama olacaktır. Servis hizmeti lüks değildir. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ulaşımı zor olan kurumlara erişimi kolaylaştırmak, verimliliği ve etkinliği artırmak ve ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir uygulamadır.” Servis hizmetlerini kaldırdığınızda, bu hizmetten faydalananlara toplu taşım kartı verilecektir. Bunun bir maliyeti vardır.

“Toplu Sözleşmenin Geçerliliği Yitirilir”

“Kanun hükmündeki bir uygulamanın normlar hiyerarşisinde genelge ile kaldırılması hukuki değildir. Kaldı ki, toplu sözleşme ile karar altına alınmış bir konunun, tek taraflı olarak idari bir kararla iptal edilmesi toplu sözleşmenin özerkliğine de aykırıdır. O halde bütün toplu sözleşme hükümlerini iptal etmek mümkün hale gelecek, toplu sözleşmelerin hiçbir geçerliliği kalmayacaktır”.

Bu haberi twitter’da oku

Balikesi̇r Merhaba Gazetesi̇ Foto Özel

“Fazla Mesailer Kaldırılmamalı”

“Kamu çalışanlarımızın kazanılmış hakkı olan servis hizmetlerinin kaldırılmasının önüne geçmek, sendikacılığın geleceğini korumak ve toplu sözleşmenin hukuki gücünün korunmasını sağlamak adına, bu hükmün iptal edilmesi için geçtiğimiz gün yargıya başvurduk. Kamu görevlilerimizin kazanılmış hakları olan giyim yardımının kısıtlanması, fazla mesailere sınır getirilmesi gibi uygulamalar da doğru olmamıştır.”

“Yargı Yoluna Başvuracağız”

Bundan sonra da uygulama aşamasına geçildiğinde yine tasarruf genelgesinde yer alan lojman kiraları, giyim yardımlarının kısıtlanması, kamuda en önemli konulardan bir tanesi olan hizmet araçları alımının durdurulması gibi konularda da yargı yoluna başvuracağız.

Dikkatinizi çekebilecek haberler

Haber merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu