Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Cengiz: “Seçimde Bir Söz Verdik Ve Yerine Getirdik”

Başkan Cengiz: “Seçimde Bir Söz Verdik Ve Yerine Getirdik”
24 Mayıs 2021 - 13:41

Başkan Cengiz: “Seçimde Bir Söz Verdik Ve Yerine Getirdik”

İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz ilçede damızlık üretim merkezi ile kalkınma ve tanıtım atağına geçtiklerini söyledi. Başkan Cengiz, “ İvrindi kuzusunu tanıtacak, aynı zamanda üreticilerimize destek sağlanmış olacak. “İvrindi Belediyesi Damızlık Üretim Tesisini yaşama geçirdik” dedi.

“İlçemize Kazandırdık”

İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “İlçemiz koyun üreticilerine damızlık desteği sağlamak amacı ile kurduğumuz tesis, İvrindi’mizin tanınırlılığını arttıracak, bölgemizde üretim gerçekleştiren koyuncularımıza damızlık desteği sağlayacak. Büyükşehir Belediyemiz ile ortak yürüttüğümüz çalışma ile bu tesisimizi ilçemize kazandırdık ”dedi.

“Kıvırcık ırkı yetiştireceğiz”

Bu projemiz İnşallah büyüyen, gelişen İvrindi için ayrıca atacağımız adımlara vesile olur. Burada bulunan damızlıkların Kıvırcık ırkı olduğunu söyleyen Başkan Cengiz “Kıvırcık ırkı lezzet bakımından dünyanın en lezzetti etine sahip koyun ırkı. Tüm Türkiye’nin bildiği İvrindi Kuzusu da lezzetini kıvırcık ırkından alıyor. Birçok özelliği mevcut şu an tesisimizdeki damızlıkların. Birkaç özelliğinden bahsedecek olursak şayet; Kötü çevre ve olumsuz hava koşullarından en az etkilenen bir ırk.

Bu civarda yetişen Merinos ırkına kıyasla daha uzun ömre ve ayrıca daha dayanıklı bedene sahip. Kuzulama özelliğinde ise bir batında 1.3 kuzu verimi ortalamasında. Doğumu gerçekleşen kuzuların da yaşam gücü yüzde 97 ile maksimum seviyede. Merinos ırkı koyun bir laktasyonda 75-80 kilo süt verimi sağlarken, kıvırcık ırkı koyunun süt verimi ise ayrıca o dönemde 140-150 kilo ile ölçülüyor. Yani kısacası İvrindi lezzetini tanıtmaya devam edecek ayrıca ırk kıvırcık ırkı. O yüzden bu ırkı devam ettirme çabası içerisindeyiz” ifadelerini kullandı. Semra Aman Akyürek

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.