Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞKAN ÇOK İCRAAT YOK

BAŞKAN ÇOK İCRAAT YOK
13 Şubat 2015 - 0:07

Genel

Biyogaz Uzmanı Altan Denizsel, Karesi Belediyesinin Stratejik Planlarının anlatıldığı toplantıda Eksiklik var! diyerek Hayvancılık konusunda önde olan bir İl’de birlikler bir araya gelip te ‘Atıklarınızı şuraya atın’ diyemiyorsa ve yaptırım güçleri yoksa, yerel yönetimler Onları aktifleştirmeli’ dedi.

Birliklere gönderme yapan Biyogaz Uzmanı Denizsel 35 Sene Başkanlar yatıyor Başka işe yaramıyorlar’ ifadelerini kullandı.

KOOPERATİFÇİLİK YOK

Birliklerin etkinliğinin olmadığını söyleyen Biyogaz Yatırımları Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu üyesi Denizsel şöyle konuştu: ‘Biyogaz konusunda Türkiye’de hayvancılık ve biyogaz tesisleri konusunda ilerlemenin olmamasının sebeplerinden biride Birliklerin etkinliğinin olmaması. Türkiye’de Hayvan ve süt Birlikleri var ama yaptırım gücü yok. Yerel yönetimler onların çalışmasını sağlayabilirse Yüklerde azalmış olur. Birlikler var herkes Başkan ama ortada bir şey yok. Örneğin Tavukçular Birliğine Atık Toplama Birliği Kurma şartı getirilmeli ya da Gönen’e atık Birliği kurdurulma mecburiyeti getirilmeli. Bölgedeki birlikler ‘mal var, sende gel yatırım yap’ diyebilir. Atığın alınabilme garantisi olmadığı için yatırım yapabilmek için yarını göremiyor. En büyük zorluk bu bence. Bölgede yatırım programı ile zorlanması gereken işler var. Valilik, belediyelerin işi de azalmış olur. Kooperatifçilik yok. Başa gelen 35 sene kalkmıyor. Güçleri de olmuyor. Kolaylaştırmak için bu fizibilite çalışmasına eklenmesi gerekiyor.’

GARİP İŞLER

BÜYÜKŞEHİR Merhaba ‘ya konuşan Biyogaz Uzmanı Altan Denizsel, ‘Birliklerin yaptırım güçleri yok dedi ve tüm atık yönetimi olarak söylenebilecek çok şey var’ dedi. Uzman Denizsel şöyle devam etti: ‘Birlik diyebilmeli ki atıklar şurada toplanacak. Almanya’da tavukçu birlikleri anlaşmış yatırımcı firmaya da demişler ki gelirin yüzde 20’sini bize vereceksin. Bizde sana hammaddeyi vereceğiz. Birliğin kasasına elektrik olarak girmiş oluyor ve gelirlerini de arttırmış oluyorlar. Bölgesel stratejik planlarının hazırlanması bir ışık vermiş oluyor. Birlik yada özel yatırımcıları bulmaları artık gerekiyor. Para bulmalarına da gerek yok zaten yüzde 25’ini Devlet 7-10 sene vade ile veriyor. Tehlikeli bir iş aslında ve her an hastalığa açık bir iş. Devletin 10 sene alım garantisi verdiği bir sektör. İnsanların Garanti olan bir işe girmeyip te sütün parasını, etin parasını bilmeden ve garanti olamadan atıldıkları işler oluyor da devletin garantili işine yatırımın olmaması bana garip geliyor.

SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.