Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Demirbaş oldu

Başkan Demirbaş oldu
06 Kasım 2014 - 0:05

Genel

Ak Parti’nin Altıeylül ilçe kongresinde Hasan Şafak yeniden aday olmadı. Ümit Demirbaş, başkanlığa seçildi. Kongrede geçmiş yerel seçimler değerlendirildi.

Adalet ve Kalkınma Partisi Altıeylül

İlçesi ilk olağan kongresini tek liste ile yaptı. Mevcut başkan Hasan Şafak’ın yeniden aday olmadığı kongrede listesi ile birlikte göreve seçilen Ümit Demirbaş, “zirvede olan bir davayı devralmanın zorluğunu biliyorum” diyerek yüklendiği sorumluluğu belirtti. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise heyecanlı bir konuşma yaparken 2009 yılında seçim kaybedilmesinde isim vermeden Sabri Uğur’un sert tutumunun etkili olduğuna vurgu yaptı. Kafaoğlu,  “Vatandaş kibirli belediye başkan istemiyor” dedi. İl Başkanı Mahmut Poyrazlı da 2009 seçiminin kaybedilmesi sonrasında dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın Balıkesir’de “Seçim mutlaka alınmalı!” dediğini anlattı.

Altıeylül İlçe Başkanı Seçilen Ümit Demirbaş, “Yüksek idealler büyük gayretler ister. Bu idealler için çalışmak amacıyla zora talip olduğumu biliyorum. İşimizin zahmetli olduğunu biliyorum. Ülkemizin istikbalini aydınlatacak olan bu gayretlere gayretimizi katmak için yola çıktık” dedi. Kongre konuşmasında yeniden aday olmadığını, kendi isteği ile görevini bıraktığını belirten Hasan Şafak, “Bu bir veda değil, belki kısa bir süre dinlenme” diye konuştu.

 

SABRİ UĞUR’AGÖNDERME YAPTI

Kongrenin en heyecanlı ve ilginç konuşmasını yapan Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise 2009 yerel seçimlerinde ki başarısızlığa dikkat çekerken, isim vermeden eski belediye başkanı Sabri Uğur’a göndermede bulundu. Uğur’un sert tutumunun seçim kaybedilmesine yol açtığını ima etti. Kafaoğlu, “2004 yılında kazandığımız seçimleri, 2009 seçimlerinde kaybettik. Ahtımız vardı. Yeniden kazanmalıydık. Ne olursa olsun bu seçimlerden başarı ile çıkmalıyız dedik. Zaman zaman arkadaşlarımız nefis yapıyor kibirli davranıyor,  küçük dağları biz yarattık  diyorlar. Vatandaş, kibirli gururlu belediye başkanı istemiyor. Vatandaş, kendisi ile hemhal olan, vatandaşın hissi ile hislenen yönetici istiyor. Seçim kazanılırken herkesin emeği var, seccadiyesini gözyaşları ile  ıslatanların emeği var. 14 ilçe belediye başkanımız, başta Büyükşehir belediye başkanımız hep  bu hissiyatla hareket ettik, Cumhurbaşkanlığı seçiminde de oyumuzu arttırdık. Şimdi dargınlıkları bırakıp bir olmak, diri olmak zamanı” diye konuştu.

 

‘ONLAR AYAKKABI KUTUSU SALLARKEN’

AKP Altıeylül ilçe başkanı Hasan Şafak, yeniden aday olmazken konuşmasında görevi kendi isteği ile bıraktığını, bunun bir veda olmadığını belirterek,”belki bir süre dinlenme” dedi. 30 Mart seçimlerini değerlendirirken ise, “MHP ve CHP adayları halkımıza ellerindeki ayakkabı kutularını sallarken, siyasetin seviyesini düşürürken bizler siyasetin seviyesini düşürmedik. 30 Mart yerel seçimlerinden zaferle çıktık” diye konuştu

İl Başkanı Mahmut Poyrazlı da konuşmasında 2009 yerel seçimlerinde dönemin Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın Balıkesir hakkında ki tutumuna dikkat çekti. Poyrazlı, Erdoğan’ın “2009 yılında yerel seçimlerde siz belediye başkanlığını kaybettiniz 2014 yılında inşallah Balıkesir büyükşehir olduğunda bu rövanşı alacaksınız demişti. Biz, sizlerin sayesinde mahçup olmadık rövanşı çok ağır şekilde aldık” dedi.

Şoförler Odası salonunda yapılan kongreye MKYK Üyesi ve Sosyal İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mazhar Bağlı, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, il ve ilçe örgütü yöneticileri, kadın kolları üyeleri, partililer,  Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermiş, kadın kolları üyeleri, Sanayi Odası Meclis Başkanı Hakan Özdemir, ESOB Bakanı Fehmi Erdem

 

İŞTE YENİ YÖNETİM

Altıeylül İlçe Başkanlığı’nın yeni yönetim kurulu şisimlerden oluştu. ÜmitDemirbaş(başkan), Abdullah Karakaya, Adnan Demirtaş, Ahmet Sağlam, Ahmet Salı, Akif Çam, Ali Karaman, Ayhan Deniz, Cihan Eryılmaz, Ercan Gültekin, Erdal Karabulut, ErgünÖzkan, Esin Özmen, Fatih Davran, Güldenur Ocaktan, HaticiCenk, İlkay Belen, İsmail Afşin, İsmail Bele, Mehmet İkiz, Muammer Kocayan, Mümin Ersin, Nurullah Bozkır, Ömer Munis, Özkan Kurt, Sermin Afacan, Tanju Akçe, Vesile Güler, Yüksel Bilgiç, Zeki Kurtuluş,

VATANDAŞ KİBİRLİ BAŞKAN İSTEMİYOR

Altıeylül ilçe kongresinde 2009 yerel seçimlerinin kaybedilmesinin üzerinde çok duruldu. Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, isim vermeden eski başkan Sabri Uğur’a gönderme yaparak, “Vatandaş kibirli belediye başkanı istemiyor” dedi. İl Başkanı Mahmut Poyrazlı da “rövanşımız çok ağır oldu” dedi.

KONGREDEN NOTLAR

Kongreye MKYK Üyesi Mazhar Bağlı da katıldı. Bağlı, CHP için ‘cuntacı’ dedi. Fethullah Gülen Cemaatini de “Gülenistler” diye tanımladı.

Kongrenin yapıldığı salon Şoförler Odası’nda yapılında ESOB BaşkanıFehmi Erdem’e de teşekkür de ihmal edilmedi.

Kongreye tekerlekli iskemlesi ile gelen delegelerden engelli Şahin Koç’a en önde yer verildi, ama Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermiş gelince Koç, yerinden oldu. Koç’un aracı çekilerek, açılan yere Ermiş için ilave koltuk  konuldu.

Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile Fahri Ermiş, sürekli akıllı telefonları ile oynadı. Yılmaz ve Ermiş, bir ara telefonlarının ekranındakileri birbirlerine gösterdi.

Kongrede saygı duruşunda bulunulurken geleneklere uyulmayıp sadece şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Atatürk adı anılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.