Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞKAN DR. UÇAN: “ÖNERİ VE UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI ”

BAŞKAN DR. UÇAN: “ÖNERİ VE UYARILARIMIZ DİKKATE ALINMADI ”
30 Ekim 2020 - 14:31

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, pandemi sürecindeki salgınla mücadele politikalarına yönelik Oda olarak belirttikleri fikirlere ilişkin açıklama yaptı.

 

 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan, pandemi sürecindeki salgınla mücadele politikalarına yönelik Oda olarak belirttikleri fikirlere ilişkin açıklama yaptı. Oda Başkanı Uçan salgın yönetiminde Sağlık Bakanlığı’nın Türk tabipler Birliği ve meslek örgütleri ile ortak çalışma yürütmesi gerektiğini vurguladığı açıklamasında Covid-19 testlerinin yaygınlaştırılması ve koruyucu sağlık hizmetlerinin süreçte öncelenmesi gerektiğini belirtti.

 

 

“SALGININ ÖNÜ ALINAMADI ”

 

 

Ekonomik politikalar doğrultusunda turizm, eğlence ve hizmet sektörlerinin canlandırılması sonucu kısıtlamaların askıya alınmasının ve takiben okulların da açılması ile alınan tedbirlerin yetersiz kaldığını ve salgının önünün alınamadığını söylediği açıklamasında Dr. Uçan, “ Şeffaf olmayan veriler ile salgın yönetilemeyeceğini, Grip mevsiminin yaklaşıyor olması nedeniyle aylar öncesinden yeterli aşı temin edilmesi gerektiğini defalarca belirttik. Bu süreçte on binlerce çalışan hastalığa yakalandı. Yaklaşık 40 bin sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığı, 100’ü aşkın sağlık çalışanının hayatını kaybetmiş ve her gün artan sayıda kayıplarımız devam etmektedir. Son 2 günde birisi Diş Hekimi olmak üzere 4 meslektaşımızı kaybettik.” dedi.

 

 

“ÖNERİLERİMİZ DİKKATE ALINMADI ”

 

 

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Dr. Necdet Uçan salgın sürecinde belirttikleri önerilerinin dikkate alınmadığını söylediği açıklamasında şunları kaydetti:
“ Önerilerimiz ve uyarılarımız dikkate alınmadı. Salgın yönetilememeye devam etti. Bugün dikkate alınmayan uyarılarımız sonrasında ülkemizde salgının boyutu endişe verici bir hal almaya başladı. Yöneticiler çözümü sağlık çalışanlarını daha çok çalıştırarak bulmaya çalıştığını, yayınladığı bir genelge ile duyurdu. Artan istifalar ve emeklilikler konusunda uyardığımız ancak hekimleri sürece dâhil etmemekte ısrarcı olan Sağlık Bakanlığı çözümü izin, emeklilik ve istifa hakkımızı yasaklamakta buldu. Tükenmişlik sonrası “artık gücüm kalmadı mesleğimden vazgeçiyorum” deyip çalışamaz hale gelen meslektaşlarımızın istifa, emeklilik hakları gasp edilmeye çalışılıyor.

 

 

“TÜKENEN SAĞLIKÇI NASIL SAĞLIK DAĞITSIN? ”

 

 

Soruyoruz, tükenen bir sağlık çalışanından nasıl sağlık dağıtmasını beklersiniz? Sağlık çalışanları risk altındayken nitelikli koruyucu ekipman, yeterli sayıda test ve grip aşısı taleplerimizi yerine getirmeyen, buna karşılık olarak hastayken bile çalışmak zorunda bırakan ya da hastalık izni aldığımızda maaşlarımızı kesen, ek ödemeleri hastane yöneticilerinin inisiyatifine bırakarak ya adaletsiz dağıtılmasına ya da hiç dağıtılmamasına sebep olanlar, şimdi ise her çalışanın yasal hakkı olan izin, istifa ve emeklilik hakkımızı gasp etmeye çalışanlar bizi hızla tüketmeye devam ediyor.

 

 

“PANDEMİYİ YANLIŞ YÖNETTİNİZ ”

 

 

Sağlık çalışanları olarak salgının başladığı ilk günden itibaren tüm riskleri ile salgınla mücadele ettik. Hukuksuz uzun çalışma saatlerinde çalıştık, koruyucu malzeme olmamasına rağmen çalıştık, izolasyon süremiz bitmemesine ve meslek hastalığı talebimiz karşılanmamasına rağmen hasta iken çalıştık, ailemizden uzak kalarak çalıştık, ek ödeme yapılmamasına rağmen çalıştık, bizler için bir aşı dahi temin edilmemesine rağmen çalıştık, hastalandık, tükendik, öldük. Artık yeter diyoruz. Pandemiyi yanlış yönettiniz.

 

“KONTROL ALTINA ALINABİLİRDİ ”

 

 

Pandemi hastanelere gerek kalmadan epidemiyolojinin gerekleri doğrultusunda enfeksiyon zinciri birinci basamakta kırılarak pekala kontrol altına alınabilirdi. Siz hastanelere yığılmalara, sağlık personelinin yorulmasına, tükenmişliğe sürüklenmesine sebep oldunuz. Şimdi yükümüz daha da arttı, sağlıkçıları dönüşümlü çalıştıracak şekilde gerektiğinde izin kullanmalarını teşvik edeceğinize, zorla çalıştırmaya kalkıyorsunuz. Yasaklamalar ile bizi daha fazla tüketiyorsunuz. Çalışma koşullarının acilen düzeltilmesi ve sağlık çalışanlarının korunması yetkililerinin sorumluluğu ve görevidir. Bizler izin, istifa, emeklilik haklarımızdan vazgeçmiyoruz, vazgeçmeyeceğiz! Bunun için sağlık çalışanlarının hakları için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.