Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAŞKAN ORKAN’DAN NET YANIT

BAŞKAN ORKAN’DAN NET YANIT
18 Şubat 2015 - 0:15

Genel

Meclis üyeleri ve Belediye Başkanlarının istifa etmemeleri konusunda partinin kıstaslarının olduğunu belirten İl Başkanı Dinçer Orkan,  ‘önceki dönemlerde gelen yazı tavsiye niteliğindeydi fakat bu dönem üst üste gelen yazıları, ön elemeye bile alınamayacakları yönünde ve işin ciddi olduğunu gösteriyor’ dedi. İstifa eden Meclis üyesi Hülya Kamçı ile ilgili olarak ise önemli bir ifadede bulundu.

YARI YARIYA BAYAN ADAY ADAYLARI VAR

AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, ‘Aday adaylık müracaatları ile ilgili ayın 20’sine kadar süreç devam ediyor. Bugüne kadar hep söylemiştim kadınlarında artık bizde varız demesine önem veriyordum. Etkisi oldu diye düşünüyorum. Ayın 17’si itibarı ile bize müracaat eden 15 kişiden 7’si bayan. Neredeyse Yarı yarıya bayan aday oluşu bizi sevindirdi.’ dedi.

İKİ GÜNDÜR SİYAH GİYİYORUM

Kadına Şiddet konusunda yapılan çalışmalar olduğunu söyleyen Başkan Orkan,’ Bir takım yasal düzenlemelerde gerekiyor. Gerekirse idam konusunu bile gündeme almak gerekir. Sözle değil yasa ile de belirlemek lazım diye düşünüyorum ’dedi. İki gündür siyah takımlarımı giyiniyorum. Hiç mi düşünmezler erkeği de doğuran kadın. Bu nasıl bir zihniyettir’ dedi.

İZAHI YOK

Ak Parti İl Başkanı Dinçer Orkan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ‘Kadına kalkan eller kırılsın ‘söylemine karşılık elbette ki bu konu çok önemli dedi. İl Başkanı Orkan ‘ İki gündür siyah giyiniyorum. Kafam bazı şeyleri hiç almıyor. O erkeği de doğuran bir kadın değil mi? Öylesine bir vahşet ki bu. Kendisini doğuran anne gibi görmeli insan bunu. Ahlaki ve dini yapıyı irdelemek lazım. İnsanların düştüğü boşluktan kaynaklanıyor gibi geliyor bana. Düşünün insan insana zulmedebilir mi? Müslümanın Müslümana zulmetmesi mümkün mü? Nasıl bir zihniyetse tasvip edilecek bir şeyi yok.’ dedi.

GENEL MERKEZİMİZİN KISTASLARI VAR

B.MERHABA’nın sorularını yanıtlayan İl Başkanı Dinçer Orkan, net yanıtlar verdi. Belediye meclisi olupta aday adaylığına yapılan müracaatlarla ilgili olarak Genel Merkezin yaklaşımı konusunda sorular oluyor doğrudur diyerek, 2011 deki genel seçimlerde il başkan yardımcısıydım. Seçim işlerinden sorumluydum. O dönemde de bu tip yazılar geliyordu. Meclis üyesi olanlar Milletvekilliği için istifa edip müracaat etmesin diye. Bu kez gelen yazılar bu işe daha ciddi duracakları ve kati karar alacakları ile ilgili. Daha önce bir yazı gelirdi. Şimdi üç yazı arka arkaya geldi. Hatta ön elemeye bile alınamayacakları gibi yazılarda gelmeye başlayınca bizde bu işte bir ciddiyet var diye düşünüyoruz.

 DAHA ÖNCEKİ YAZILAR TAVSİYE NİTELİĞİNDEYDİ

2011 Genel seçimlerinde bir tavsiye kararı gibi açıklandı bu karar ve biliyorsunuz Tülay Hanım Belediye Meclis üyemizdi. Kendisi istifa edip Milletvekili oldu. Yine bu şekilde olur gibi düşünülüyordu fakat benim fikrim bir önceki döneme göre bu kadar rahat bırakılacağını düşünmüyorum. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanının sadece istifası kabul edilecektir çünkü daha önceden bilinen bir şeydi ve konuşuluyordu. Katı bir tutum sergileneceği kanaatindeyim. Hatta bürokratlardan da genel müdürlük yapıp eğer istifa edipte aday seçilemezse, milletvekili olamazsa yeniden Genel Müdürlük yapamaması gibi kararlarda vardı. Genel Merkez kısıtlamalar yaptı. Bir önceki seçimde 69 milletvekili aday adayı vardı. O zaman 100 garanti diyordum ama böyle bir kısıtlama getirilince şuan 50-60 civarı olur diye düşünüyorum.

GENEL MERKEZİN KISTASI BU İL SEÇİM KURULU SORMAZ

Yerel seçimlerde Belediye meclislerinde bir belediyede 15 meclis üyesi varken şimdi iki belediyede 36 tane meclis üyemiz var. Üst tabaka meclis üyeliği olarak kaldı. Cesaret edipte istifa ederek aday adayı olamadı. Genel Merkez sadece tavsiye kararı uygulayabilir. Yüksek Seçim Kuruluna, İl Seçim Kuruluna vereceğiniz isim kimse o netleşecek. İl Seçim Kuruluna gidildiğinde daha önce meclis üyesi miydi, istifamı etti gibi sorulması da mümkün değil bence. Oranın istediği kıstaslar ve Genel Merkezimizin kıstasları farklı. Hülya Kamçı listeye yazıldığında, İl Seçim Kurulu diyemez ki meclis üyesiydi nasıl geldi buraya. Kendi iç yapımızla ilgili bir kıstas bu. Dediğim gibi, Genel Merkez bir önceki seçimden de sert tedbirler düşünüyor.

OTURMAK BANA UYMAZ

Kadın Kolları kongremizi tamamladık. İl Gençlik Kolları kongremizi de tamamlayıp süreci tamamlamış olacağız. Sandık, mahalle teşkilatları ile ilgili çalışmalarımızda devam ediyor. Ben yerinde oturan bir il başkanlığı istemiyorum. Partimize gelenlerin yarıdan çoğu ya iş istemek ya da tayin için geliyor. İsterim ki buraya gelen insanlarımız Balıkesir’e neler yapabilir ve neler katabiliriz diye gelsin. İşimiz aslında bu. İşçi Bulma Kurumu değiliz. Gelenlerin istekleri hep bu yönde. Oturarak iş çözülmez. Sahaya o yüzden çıkıyoruz. Örneğin Ayvalık’a gittiğimizde özellikle köylerini de görmek istedim. Neden? Çünkü parti bazında Ayvalık 3’ncü olduğumuz yer. Buralarda halkımızı dinleyip derdine derman olabiliyorsak bakış açıları da farklı oluyor. Bunu sağlamaya çalışıyoruz. Hasta ziyaretleri, odalarımıza ziyaretler yapmaya çalışıyoruz. Ayvalık köylerinde il Başkanı olduğuma inanamadılar. Oradaki insanlarımıza el uzatan olmamış. Her işi yüzde yüz yapmak mümkün olmayabilir ama oradaki insanların içinde bulunarak mutlu etmek bile yetiyor. İstekleri yerine getirdiğinizde ‘ Allah razı olsun’ demeleri yetiyor. Önemli olanda bu. İnsanlara iş bulmak elbette ki isteriz fakat düşünün bir kepçe önünde çalışacak işçi bulunamıyor. Herkes masa işi olsun. Asgari ücretten fazla olsun istiyor. İş bulunacak insan gerçekten işsiz ve muhtaç olsun. Bize gelenler bir milyar maaş alıyorum bu 1,5 olsun yada haftasonu tatili çok olsun diye geliyor. Benim hiç hafta sonum olmadı. Benim iş yaşamımda hiç tatilim olmadı. Acı ama tembellik isteniyor.

AYVALIKLILARA SESLENİYORUM

Ayvalıkta köylünün kullandığı merkezdeki taş yol. Ayvalık’ın merkezinden kat kat güzel. Ayvalıklılara sesleniyorum ;2019 seçimlerinde Ak Parti Belediyeciliğini muhakkak yaşasınlar. Yaşamadan anlayamazlar. İlk defa Biz bunun örneklerini Burhaniye ile yaşatacağız.

 AK PARTİYE MÜRACAAT LAR SÜRÜYOR

İl Başkanı Dinçer Orkan dün itibarı ile Aday adaylığı müracaatında bulunanları ise şöyle açıkladı: Bandırmadan iş adamı Ramazan Muslubaş, Başbakanlık ekonomik kültürel ve sosyal işlerde Başkanlık yapmış Kasım Bostan, TİGEM Planlama Şube Müdürü Kamer Erturan İbrişim, Serbest Avukat daha önce Altıeylül ilçe Başkanlığı yapmış olan Hasan Şafak, İlahiyat Fakültesi Dekanı ve daha öncede aday adayı olan Mehmet Bayyiğit, Yazar danışman ve daha önceTicaret Odası Genel sekreterliğini yapmış olan Gülcan Er, Bandırmadan serbest avukatlık Yapan Ömer Faruk Can, Bilim Uzmanı Elvan Çağdaş, Sigortacı Hilal Özdemir daha önce sekizinci sıra aday adayımızdı. Beton işi denetçi mühendisi Türkan Buğra bir önceki dönemde İl Genel Meclis Üyesi idi. Üç dönem Kadın Kolları Başkanlığını yapan Hülya Kamçı Karesi ilçesinde meclis üyesi idi oradan istifa eden aday adaylarından. Mehmet Ruhi Yılmaz İlim Yayama Cemiyeti şube Başkanı. Üç dönem Dursunbey Belediye Başkanlığı yaptı. Ak Partinin ilk kuruluş döneminde ilk AK Partiye katılan belediye Başkanımız. Şu an Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk rozet taktığı kişidir. Serbest meslek yapan ve daha öncede aday adaylığı olan Ali Yıldırım ve Basın İlan Kurumundan Mustafa Canbey, Mimar Canan Aydoğdu. Biliyorsunuz ki Genel Merkeze de müracaatlar oluyor. Bürokrat kesiminden de müracaatları düşündüğümüzde tahminim 50’ye yakın bir müracaat olur diye düşünüyorum.

ÖZEL HABER :SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.