Gündemİlçe Haberleri

Başkan Şahin ‘Yaşanan yıkımın izleri hala silinmedi’

Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Gürbüz Şahin, geçtiğimiz yılın 6 Şubat'ında Kahramanmaraş merkezli olarak meydana gelen ve ülke genelinde büyük bir üzüntüye yol açan depremin birinci yıldönümünde önemli bir mesaj yayımladı.

Başkan Şahin ‘Yaşanan yıkımın izleri hala silinmedi’

Baskan Sahinden Kyk Asansor Kazasi Hakkinda 4 Soru 1

Şahin’in mesajı ve öne çıkan başlıklar:

“Değerli Dostlar, Takvimler bugün 6 Şubat’ı gösteriyor ve bir yıl önce yaşadığımız acıyı tekrar hatırlıyoruz. Bu topraklar hep acılarla yoğruldu ve geçmiş yıllarda birçok felaket yaşandı. Ancak, 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem, yüreklerimize derin bir acı bıraktı.”

“Yaşanan yıkımın izleri hala silinmedi”

“6 Şubat depremi sadece Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Elâzığ ve Diyarbakır’ı değil, tüm ülkeyi sarsan bir felaketti. Resmi rakamlara göre 53 binden fazla, gerçekçi rakamlara göre ise 100 binden fazla insanımızı kaybettik. Yaşanan yıkımın izleri hala silinmedi, yaralarımız hala sarılmadı.”

“Gerekli önlemler alınmadı”

“Bilim insanları ve meslek odaları yıllar önce defalarca uyardı. Depremin önlenemez olmadığı, ancak ağır sonuçlarının önlenebileceği belirtildi. Ancak, gerekli önlemler alınmadı, uyarılar dikkate alınmadı.”

“Depremin nedeni sadece doğal bir afet değil”

“Depremin nedeni sadece doğal bir afet değil. Sorumluluk, kâr hırsıyla yaşam alanlarını ranta çeviren müteahhitlerden öte, bu hırsa zemin hazırlayan, denetimleri sağlayamayan, adaleti sağlayamayan neo-liberal politikalarındır.”

“Vergilerimizin nereye harcandığını sorguluyoruz”

“Milyonlarca insan, temel ihtiyaçlarının karşılanmasını, yaşanan acıların istismar edilmemesini ve önlemlerin alınmasını bekliyor. Vergilerimizin nereye harcandığını sorguluyoruz ve depremzedelere yönelik adımların atılmasını talep ediyoruz.”

“Hesabını sormaya devam edeceğiz”

“6 Şubat depreminin ardından yapılan açıklamalar ve harcanan kaynakların hesabını sormaya devam edeceğiz. Neo-liberal politikalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz ve depremzedelerle dayanışmayı büyüteceğiz. Bu düzen, bizim düzenimiz değildir. İnsana, emeğe ve doğaya düşman bu bozuk düzene karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.

Haber: Bülten

Başkan Şahin’den Can Atalay Kararına Tepki

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu