Gündemİlçe Haberleri

Başkan Tanrıkulu Veteriner Hekimlerin Sorunları Paylaştı

Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu, Ali Hikmet Paşa Meydanı Atatürk anıtı önünde Dünya Veteriner Hekimler Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. Tanrıkulu, meslektaşlarının maruz kaldığı hak ihlallerini protesto etti. Tanrıkulu, basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Başkan Tanrıkulu Veteriner Hekimlerin Sorunları Paylaştı

Baskan Tanrikulu Veteriner Hekimlerin Sorunlari Paylasti 1
Başkan Tanrıkulu Veteriner Hekimlerin Sorunları Paylaştı

“Hak kayıpları endişe verici bir boyuta ulaşmış durumda”

Her yıl Nisan ayının son Cumartesi günü kutlanan Dünya Veteriner Hekimler Günü, veteriner hekimlerin hayvan, çevre ve halk sağlığına yaptıkları katkıları onurlandırmak için düzenleniyor. Balıkesir Veteriner Hekimler Odası Başkanı Hüdayi Tanrıkulu ‘da Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde basın açıklaması yaptı. Tanrıkulu yaptığı açıklamada” Türk veteriner hekimlerinin uzun bir geçmişi olmasına rağmen, son yıllarda yaşanan sorunlar ve hak kayıpları endişe verici bir boyuta ulaşmış durumda.” dedi.

Baskan Tanrikulu Veteriner Hekimlerin Sorunlari Paylasti 2

“Türk veteriner hekimleri, maalesef hak ettikleri takdiri görememişlerdir”

Tanrıkulu yaptığı açıklamanın devamında “1800’lerden itibaren dünya literatürüne girmiş ve çığır açan araştırmalara imza atmış olan Türk veteriner hekimleri, maalesef hak ettikleri takdiri görememişlerdir. “dedi. Ardından meslektaşlarının yaşadığı hak kayıplarını sıraladı.

Tanrıkulu Yaptığı Sıralamada;

 1. “Fiili Hizmet Zammı: 1949’dan beri her yıl için alınan iki aylık fiili hizmet zammı hakkı, 2006’da Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle ellerinden alınmıştır.”
 2. “Emeklilik Hakları: Diğer sağlık mensuplarına verilen emeklilikte ek ilave haklar, veteriner hekimleri kapsam dışında bırakılmıştır.”
 3. “Teknik Sınıf Ayrımcılığı: Tarım ve Orman Bakanlığı’nda görev yapan teknik sınıf mensuplarına verilen haklar, veteriner hekimleri kapsam dışında bırakılmıştır.”
 4. “Ek Puan Mağduriyeti: 666 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile sağlık hizmetleri sınıfında yer alan uzmanlara verilen ek puanlar, veteriner hekimler için düşük tutulmuştur.”
 5. “Maaş Farkları ve Ek Göstergeler: Diğer sağlık mensuplarıyla maaş uçurumu oluşmuş ve ek göstergeler veteriner hekimlerin eğitim seviyesine uygun olarak arttırılmamıştır.”
 6. “Atanamama: Plansız artan veteriner fakülteleri, atanamayan binlerce genç meslektaş, serbest çalışan veteriner hekimlerin ceza ve baskılarla karşılaşması gibi birçok sorun da yaşanmaktadır.”

Baskan Tanrikulu Veteriner Hekimlerin Sorunlari Paylasti 3

Çözüm Talepleri

Yaşanan sorunlar için çözüm önerileri de sunan Tanrıkulu;

 • “Fiili hizmet zammı her yıl için en az iki aylık olacak şekilde iade edilmelidir.”
 • “Emekli veteriner hekimlere her ay ek ödeme yapılmalıdır.”
 • “Özel Hizmet Tazminatları ve ek ödemeler artırılmalıdır.”
 • “Tarım ve Orman Bakanlığı’nda çalışan veteriner hekimler büyük proje tazminatından yararlanmalıdır.”
 • “Veteriner hekimlerin ek göstergesi eğitimleriyle orantılı olarak artırılmalıdır. “ ifadelerine yer verdi.

Haber: Bülten

Balıkesir’de Veterinerler Günü Etkinliği

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu