Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Uğur’dan tartışılacak açıklama

Başkan Uğur’dan tartışılacak açıklama
04 Aralık 2014 - 0:01

Genel

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, zeytin dernekleri başkanlarının teşekkür ziyaretinde ilginç açıklamalar yaptı. Uğur, Kazdağları’ndan su getireceğini, Balıkesir’in Marmara yakasını sanayi, Ege yakasını turizm ağırlıklı planlayacağını söyledi.

Körfez Bölgesi Zeytin Üreticileri Dernek Başkanları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tarafından zeytin sineğiyle mücadele kapsamında bu yıl ilki gerçekleştirilen uçakla ilaçlama çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Başkan Uğur, Bu ziyaret sırasında zeytin tarımı, Kazdağları’ndan su getirilmesi, bölgede kurulacak sanayi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Zeytin verimliliğini artırmak için yaptıkları çalışmaların istismar edildiğini söyleyen Uğur, bölgede bin 500 zeytin ağacının söküldüğünü de belirtti. Başkan Ahmet Edip Uğur, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Havran Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Hilmi Akdoğan, Ayvalık Zeytin Üreticileri Derneği Başkanı Salih Madra, Edremit Zeytin Üreticileri Derneği Başkan Vekili Mehmet Balcı, Burhaniye Zeytin Üreticileri Dernek Başkanı Yahya Ağarcık’ı makamında kabul etti.

Başkan Uğur, Balıkesir’in Marmara Bölgesi’ndeki bölümünü sanayi, Ege Bölgesi’nde kalan kısmını ise turizm ağırlık olarak planladıklarını belirtti. Başkan Uğur, Balıkesir’de Büyükşehir Belediyesi olarak 120 dönüm yer aldıklarını bildirdi.

Uğur, İspanya’da yapılan zeytincilikten örnek vererek, “ Zeytin ağaçlarını 10 sene sonra kesiyorlar ve yerine bir daha dikiyorlar. Bu 10 senenin 6 senesinde verim yüzde 80 artıyor” diyerek bu uygulamayı satın aldıkları arazide başlatacaklarını açıkladı. Başkan Uğur, Kazdağların’dan da su getirilerek damlama sulama yapacaklarını da belirtti.

BİN BEŞ YÜZ ZEYTİN SÖKÜLDÜ

Zeytin Derneklerinin başkanları, ziyaret sırasında

“Şu anda sıkma zeytinyağının kilosu 9 Lira, rafine yağının kilosu 6 lira. Arada 3 lira fiyat farkı var. 25 bin ton zeytinyağı ürettiğimizde 3,75 milyon TL eder. Eğer Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur, uçakla ilaçlama yapmamış olsaydı zeytin dibine dökülecekti, ama şimdi 9 lira, 10 lira oldu.” diyerek teşekkür ettiler. Üreticiler 2015 yılında Körfez Zeytin Üreticileri Federasyonu kuracaklarını, gerekli çalışmaların başlatıldığını bildirdiler. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı A. Edip Uğur, zeytinle ilgili çalışmalarının istismar edildiğinden yakınarak,, “Ben zeytinleri ilaçlıyorum, ‘Büyükşehir Belediye Başkanı çevreyi kirletiyor mahvediyor’ diye gazete manşet atıyor. Biz bunu keyif için yapmıyoruz ki, ben buna para harcıyorum, orada bin 500 ağaç söküldü. Mesela bizim Bandırma’da şu anda 4 Bin hektar alan sanayi alanı ilan edildi. Bir de buraya 100 binlik haritalarda Türkiye’nin en büyük sanayicileri 10 Milyar Euro yatırım yapacaklar. HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.