Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Yılmaz’dan hayvancılık incelemesi

Başkan Yılmaz’dan hayvancılık incelemesi
17 Ekim 2014 - 0:14

Genel

Günlerdir kardeş şehirSchwabisch Hall’de inceleme gezisinde bulanan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu defa da modern hayvancılık tesislerini ziyaret etti.

Ekibiyle birlikte Almanya’daki kardeş şehir Schwabisch Hall’de temaslarını sürdüren Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Kırmızı Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ile modern teknolojilerin kullanıldığı hayvan yetiştirme ve süt tesisinde incelemelerde bulundu.

Holstein ve simental cinsi ineklerin bulunduğu çiftlikte süt sağımının, yem dağıtımının ve temizliğin robotlarla yapıldığını kaydeden Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, ayrıca süt analizlerinin ve tahlillerin de çiftlikte yapıldığını belirtti. Profesyonel bir şekilde çalışan çiftliğin, çevre kirliliğine sebep olmayan bir alt yapısının olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Çiftlikte 3 kişi çalışıyor. Profesyonel bir hizmete rağmen az insan gücüyle maliyetlerin düşürüldüğü için et fiyatları da Türkiye’ye oranla epey ucuz” dedi. Yılmaz, ziyaret ettiğitesisin sahibini de Balıkesir’e davet etti.

Balıkesir Kırmızı Et Üreticileri ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek ise “Tamamen modern teknolojiyi kullanan çiftlikteki hayvanların verimliliği yüksek seviyede. Balıkesir’de de benzer çiftliklerimiz var, ama bunların sayısını daha da arttıracağız. Et fiyatları, maliyeti düşük olduğu için Türkiye’ye göre daha ucuz. Süt fiyatlarında ise Türkiye ile başa baş. Burada hükümet, bizim hükümetimiz kadar bu konuya destek vermiyor” diye konuştu. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.