Balıkesir Merhaba Gazetesi

Başkan Yılmaz’ı bekleyen ‘ithal bürokrat’ tehlikesi

Başkan Yılmaz’ı bekleyen ‘ithal bürokrat’ tehlikesi
DEVRİM DERİN( devrimderin@gazetemerhaba.com )
04 Nisan 2019 - 8:02

Türkiye seçiminin yaptı. Balıkesir seçimini yaptı. Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanlığını Yücel Yılmaz kazandı. Her ne kadara rakibi İsmail Ok, itirazlarda bulunsa da arada önemli bir oy farkı var. Buradan bir şey çıkmaz. İsmail Bey siyaseten bir şeyler elde etmeye çalışıyor. Normal artık siyaset kurdu oldu kendisi. Başkan Yılmaz önümüzdeki hafta mazbatasını alarak başkanlık koltuğuna oturacak. Hayırlı olsun.

***

Başkan Yılmaz’ın asıl işi görevi devraldıktan sonra başlayacak. Oldukça zor bir görev onu bekliyor. Büyükşehirlerde daire başkanları var. Bunların bir çoğu defalarca geldi, gitti, değişti. Şimdi yine değişecek bir bölümü. Bazıları yerinde kalacak. O isimler aşağı yukarı belli.

Biliyorsunuz Zekai Kafaoğlu 1.5 yıllık görev süresince bu başkanlıkların önemli bölümünü değiştirdi. Bazılarına da ithal başkanlar atadı. Başta özel kalem müdür olmak üzere. Ki bu kişi Kültür Sosyal İşler Daire Başkanlığı görevi de yürüttü. Şimdi kendisi yok. Geldiği İstanbul’a kaçtı. Üstelik geride birçokta şaibe bırakarak kaçtı.

Düzenlenen doğrudan alımların çoğunda, ihalelerde hep bu kişinin yetkileri vardı. Yetkisi de yoktu ama başkan ismiyle hepsini kontrol etti. Şimdi büyükşehirde memurlar Sayıştaş müfettişlerine hesap veriyor. Kimisine ise yüzbinler, hatta milyonlarca zimmet çıktı. Peki sorumlusu kim? İthal bir daire başkanı. Adam açık ifade ile aldı gitti..

Şimdi İstanbul ve Ankara’da yönetimlerin değişmesi ile birçok daire başkanı ve şirket yöneticisi değişecek büyük ihtimalle. Bu da normal. Her gelen kendi ekibini, güvendiği insanı isteyecek yanında. Peki buralardan ayrılan yada görevden alınanlar ne olacak. Büyük bölümünü AK Parti’nin kazandığı diğer Büyükşehirlerde kendilerine yer arayacaklar. Bunların başında da Balıkesir geliyor.

***

Yücel başkan bu durumda dikkatli olmak durumunda. 1.si Zekai beyin yaptığı hataya düşerseniz, adam bütçenin, hatta yapılan işlerin içine ederek arkasına bile bakmadan gider Balıkesir’den. Balıkesir’de çok değerli insanlar var. Bu işleri yapabilecek ve yapan insanlar var.  Daha önce bu görevleri üstlenmiş ve şuncu buncu diye diskalifiye edilenlerde var. Dışarıdan adam getirterek görev vermek hem Başkan Yılmaz’a hem de Balıkesir’e zarar verecektir.

Balıkesir’i en iyi tanıyan Balıkesir evlatlarıdır. Balıkesir’e en iyi hizmeti edip, sadık kalacak olanlarsa onlardır.

Nitekim Büyükşehir’de Genel Sekreterlik yapıp, kendini ulusal medayada haber yaptırtıp, seçimi kazandığı Elbistan’da da devlet malı olan makam koltuğunu yaktırtan genel sekreterde gördük. Böyleleri başkandan çok başkancıdır. Sizi bekleyen tehlikelerden biri de bu kişiler.

Zekai beyin yaptığı hataya düşmeyin. Gemiyi ilk terk edenler her zaman bu tür çıkarcı ve kendilerini bir yerlere yamamaya çalışan bu kişilerdir. Örnek Zekai Beyin eski özel kalem müdürü ve daire başkanı.

İyi haftalar..

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.