Balıkesir Merhaba Gazetesi

Baski Bütçesi 364 milyon TL

Baski Bütçesi 364 milyon TL
27 Kasım 2014 - 0:12

Genel

Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, 60 mahallede arsenikli su içildiğini söyleyerek bütün ilçelerin su analizlerinin yapılacağını açıkladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, ilçelerde ve kırsal mahallelerde suyun kalitesini yükseltmek için arıtma tesisleri yapmayı planladıklarını belirterek, “Bütün ilçelerin su analizlerini de yaptırıyoruz, arsenik anlamında sıkıntılar var. Arsenikle ilgili 7 mahallemize arıtma tesisi yapıyoruz. Baktığımız zaman Balıkesir’de 60 mahallede arsenikli su var” dedi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Belediye Başkanı Uğur, Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaresi (BASKİ) Genel Kurulu kasım ayı toplantısındaki konuşmasında, BASKİ’nin 450 milyon lira borcu bulunmasına rağmen yatırımları sürdürdüklerini belirtti.

Balıkesir’de uygulanan su tarifeleriyle ilgili çalışmalar yaptıklarını ifade eden Uğur, 2-3 yıl içerisinde il genelinde tek fiyat tarifesine geçmeyi hedeflediklerini bildirdi. Uğur, İstanbul’da, Ankara’da, İzmir’de tek fiyat uygulamasının olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Buna baktığımız zaman Balıkesir’de 30 Mart 2014 tarihinde 50 kuruş ile 3,29 lira fiyat aralığı var. Balıkesir’de 80 çeşit tarife var. Bunu şu anda 62’ye indirdik. Biz de mutlaka BASKİ’yi 2-3 yıl içerisinde tek fiyata geçireceğiz. Yüksek fiyatları indirip, düşükleri yukarıya çekmeye çalışırsak olmayacak. Dedik ki, 30 Mart 2014’te kapanan belde belediyeleri, su kanalizasyonları bize devrolan ilçe belediyelerinin uygulaması neyse aynen ona uyalım.’ TEFE, TÜFE’ye göre yüzde 8,21 fiyat artışı yaptık. En son Tarife Komisyonu’nun aldığı kararla atık su tesisi olan yerler yüzde 30 atık su bedeli ödesin dedik.”

BASKİ’nin şu anda 475 bin abonesi bulunduğunu anımsatan Uğur, “Bunların kayıtlarını almamız lazım. Şu anda tahsilatlar düşük, istediğimiz tahsilatı yapamıyoruz. Ekim ayında tahsilat yapmaya başladık. BASKİ şu anda cebinden harcıyor” değerlendirmesinde bulundu.

– “İçme suları arsenikli, nitratlı, nitritli olan var”

Uğur, ilçelerde ve kırsal mahallelerde tüketilen suyun kalitesini yükseltmek için arıtma tesisleri yapmayı planladıklarına da değinerek, şöyle konuştu:

“Bütün ilçelerin arıtma tesisi olsun istiyoruz. Şu anda 890 kırsal mahalle var, bu 890 kırsal mahallenin hiçbirinin arıtması yok. Hepsi dere deşarj, içme suları arsenikli olan var, nitratlı olan var, nitritli olan var. Bütün ilçelerin su analizlerini de yaptırıyoruz, arsenik anlamında sıkıntılar var. Arsenikle ilgili 7 mahallemize arıtma tesisi yapıyoruz, 7 mahallenin arıtma tesisi 2 milyon lira tutuyor. Baktığımız zaman Balıkesir’de 60 mahallede arsenikli su var. Kırsal mahallelerimizdeki insanlar da sağlıklı su içmeli.”

Bu arada, BASKİ’nin 2015 yılı bütçesi 364 milyon 725 bin lira olarak kabul edildi. Belediye Başkanı Uğur’un talimatıyla Tarife Komisyonu’na sevk edilen su tarifelerinde yapılan yeni düzenlemeyle su kullanım bedelinin yüzde 50’si olarak su faturalarına yansıyan atık su bedeli kanalizasyon arıtma tesisi olan ilçelerde yüzde 30 oranında alınmasına karar verildi.

Ayrıca ilçe belediyelerinin 30 Mart 2014 itibarıyla kendi belediye meclislerinde karar alarak uyguladığı su ücret tarifelerinin aynı biçimde devamına karar verilirken, tarife ücretlerinin TÜFE oranında güncelleneceği açıklandı. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.