Balıkesir Merhaba Gazetesi

BASTIĞINIZ YERE DİKKAT

BASTIĞINIZ YERE DİKKAT
06 Ocak 2015 - 0:13

Genel

Bir süredir halkı huzursuz eden Çin ayakkabıları zehrini kustu. Balıkesir’de de çin malı ayakkabılar vatandaşı tedirgin ediyor. Satışların düştüğünü belirten ayakkabıcı tamircisi Ali Karabulut ‘tamirat arttığına göre vatandaş Çin malına güvenip alamıyor’ dedi.

Piyasaya sürülen ayakkabılar, ulusal Posta Gazetesinde de geçtiğimiz günlerde ‘Aranıyor’ başlığı ile verildi. Balıkesir’de bulunan vatandaşlar resmi ile birlikte verilen ayakkabıları, kendi ayakkabılarına benzeterek bir firmadan aldıkları ayakkabıları geri götürdüler.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının resmi sitesinde yer alan habere göre Denge Enternasyonal Ayakkabıcılık İth. İhr. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne ait Çin menşeili, “Arow”, “Arow Men” ve “Arow Kids” markalı 19 bin 920 çift, 9 model ayakkabı cinsi eşyanın imha edilmeyerek yasadışı olarak iç piyasaya sürüldüğü belirlenmişti. Ceza alan firma ayakkabıları geri istedi ve ücretlerinin iade edileceğini belirtti.

ZEHİRLİ AYAKKABILARDAKİ SÜREÇ NASIL GELİŞTİ?

Kanserojen Madde Taşıyan Zehirli Ayakkabılar Balıkesir’de de var mı? Çin’den gelen ve imha için götürülürken piyasaya sürüldüğü öğrenilen zehirli ayakkabılar, vatandaşları tedirgin ediyor.

Geçtiğimiz günlerde Ulusal Posta Gazetesinin ‘ARANIYOR’ Başlığı ile verdiği haberde de piyasaya sürülen ayakkabıları piyasadan çekmesi ve reklamlarının da kaldırılarak imha edilmesini istemişti. Bakanlık tarafından piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri çerçevesinde yapılan inceleme ve soruşturmalar sırasında ilgili firmaya ait Türkiye çapında 28 ilde, 42 satış noktasından alınan numunelerin değerlendirilmesi sonucunda, satılmamış 2bin368 çift ayakkabıya rastlanmış ve bu ayakkabılar mühürlenerek satışları durdurulduğu açıklanmıştı. Söz konusu ayakkabılardan alınan numuneler test için laboratuvarına gönderilmiş, numunesi alınan 15 model ayakkabıdan 12 tanesinin test sonuçları uygunsuz, 3 tanesinin sonuçları uygun çıkmıştı.

TEHLİKE BU KEZ AYAKLARA TAKILDI

Pekçok kişinin ayak sağlığında sorunlar yaşanması üzerine yapılan araştırmada Çin malı ucuz ayakkabıların tehlike saçtığı belirlendi. Tespit üzerine kısa bir süre önce Çin malı zehirli ayakkabılar piyasadan toplatıldı. İnsan sağlığını tehdit eden ayak enfeksiyonlarına neden olan azoboyar madde ve fitalat içerdiği belirtilen ucuz Çin malı ayakkabıların zaman içinde ayaklarda yaralar oluşturduğu belirtiliyor. Son zamanlarda çıkan haberlerde, alınan bir takım Çin malı ayakkabının insan sağlığına zararlı ve zehirli olduğu ve bu ayakkabıları giyen insanların ayaklarında çeşitli yaraların çıktığının öğrenilmesiyle birlikte Çin malı ayakkabıların tercihinde düşüş olduğu belirtiliyor.

ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.