Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAÜ’de 7 adaylı seçim

BAÜ’de 7 adaylı seçim
14 Ekim 2014 - 11:33

Genel

Balıkesir Üniversitesi rektörlük seçimi yaklaşırken, aday sayısı şimdilik yedi. Bir adayın il dışından katılacağı seçimlerde üç aday ise, daha önce de seçimlere katılmıştı.

DÖR YILLIK DÖNEM DOLDU

Dört yılda bir yapılan rektörlük seçimleri, 30 Ekim 2014 Perşembe günü yenilenecek. Yaklaşık 530 öğretim üyesi oy kullanacak. Aday olmak isteyenler, seçim sabahına kadar isimlerini listeye yazdırarak aday olabilecekler.

BAÜ’DE BİR İLK YAŞANIYOR

İlk defa bir aday, başka bir üniversiteden gelerek BAÜ’de aday olacak. Dicle Üniversitesi’nden gelen Prof.Dr. Ahmet Keleş yarışa katılacak.  Prof. Keleş’in bir başka özelliği ise Fethulah Gülen’le kavgası ile de dikkat çekmesi.

Balıkesir Üniversitesi (BAÜ) rektörlük seçimi giderek yaklaşıyor; heyecan artıyor. Aday sayısının şimdilik yedi olduğu seçimlere ilk defa bir öğretim üyesi, başka bir üniversiteden gelerek aday oldu. Dicle Üniversitesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Keleş, rektörlük yarışına katılacak. Halen rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Mahir Alkan, yeniden aday olarak ikinci dönem seçilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Aday olacağı öğrenilen isimlerden mevcut rektör Alkan’la  birlikte Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, Prof. Dr. Kerim Özdemir, rektörlük için bir kere daha yarışacaklar.

Adaylardan Prof. Dr.Ahmet Keleş’in rektörlük yarışına katılması ise, seçimlere ilginç bir boyut kazandırdı. Prof. Keleş’in başka bir üniversiteden gelerek yarışa katılması ile BAÜ’de bir ilk yaşanırken; Keleş’in bir başka ilgi çeken yanı ise Fethullah Gülen cemaatinde 25 yıl bulunmuş olması ve 17 Aralık operasyonları sonrasında Gülen’le yollarını ayırarak, Gülen’e çok sert eleştiriler yöneltmesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın, rektör atarken bu gelişmelerden nasıl etkileyeceği de merak konusu oldu.

KİMLER ADAY

Balıkesir Üniversitesi’ne Rektör olmak için yarışacak yedi adayın isimleri ve bölümleri şöyle: Prof.Dr. Mahir Alkan (Rektör), Prof.Dr. Bedriye Tunçsiper (İktisadi İdari Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkanı), Prof.Dr. Ahmet Keleş (Diyarbakır Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Ana Bilim Dalı Başkanı), Prof.Dr. Kerim Özdemir (Bandırma İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Hilmi Namlı (Fen Bilgileri Enstitü Müdürü-Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi), Prof.Dr. Turgut Kılıç (Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü), Prof.Dr. İbrahim Türkmen (Bigadiç Meslek Yüksek Okulu Müdürü)

GEÇEN SEÇİMLERDE NELER OLMUŞTU

Geçtiğimiz dönemlerde rektörlük seçimlerinde ilginç gelişmeler yaşanmıştı. Daha önce iki defa aday olup öğretim üyeleri tarafından seçilen, fakat dönemin Cumhurbaşkanı tarafından atanmayan Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper, 2006 yılındaki Rektörlük seçimlerinden 1. sırada çıkmış, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından atanmamıştı. Tunçsiper, 2010 yılında ise Prof. Dr. Mahir Alkan’dan sonra ikinci olmuş, fakat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Prof. Alkan  rektör olarak atanmıştı.

SEÇİME 17 GÜN KALDI

30 Ekim 2014 perşembe günü yapılacak rektörlük seçimlerinde yaklaşık 530 öğretim üyesi oy kullanacak. Rektörlük seçim süreci kurallarına göre; rektör adayı olmak isteyenler, oy kullanma sabahına kadar aday listesine ismini yazdırarak aday olabilecek. Oy kullanma sonucunda adaylar, aldıkları oylara göre sıralanacak. Belirlenen altı isim Yüksek Öğretim Kurulu’na(YÖK) gönderilecek. YÖK, bu adaylarla mülakatlar yaparak aralarından üç adayı seçip Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın onayına gönderecek. Erdoğan da, üç isimden birini Balıkesir Üniversitesi Rektörü olarak atayacak.  HABER:HAYATİ KARAKURT

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.