Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bayan=Kadın=Nisa=Woman

Bayan=Kadın=Nisa=Woman
11 Mart 2015 - 0:08

Genel

“Ey insanlar . Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da eşini yaratan ve ikisinden birçok erkekler ve kadınlar üretip yayan Rabbiniz den sakının.’’Nisa Suresi, 1

“Gerçek şu ki, Allah’a teslim olmuş bütün erkekler ve kadınlar, inanan bütün erkekler ve kadınlar, kendilerini adamış bütün erkekler ve kadınlar sözlerine sadık bütün erkekler ve kadınlar, sıkıntılara göğüs geren bütün erkekler ve kadınlar (Allah’ın karşısında) güçsüzlüğünü anlayan bütün erkekler ve kadınlar, karşılıksız yardımda bulunan bütün erkekler ve kadınlar, nefislerini kontrol eden bütün erkekler ve kadınlar, iffetleri üzerine titreyen bütün erkekler ve kadınlar ve Allah’ı durmaksızın anan bütün erkekler ve kadınlar için, (evet) bunların tümü için, Allah, mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır”  Ahzab Suresi, 35

Ayet çok açık bir şekilde erkeklerin ve kadınların mücadele ve müşahede de ortak sorumluluk alanlarına sahip olduğunu ifade ediyor. Ayette geçen sıkıntılara göğüs germek, karşılıksız yardımda bulunmak, nefislerini kontrol edip iffeti korumak gibi eylemler sadece evi değil evin dışındaki dünyayı; ticari, siyasi, kültürel ve sosyal alanı da kapsamaktadır. Kadın hayır ve hasenatı, sadaka vermeyi, sabrı ve iffetini korumayı hayattan münzevi bir ortam içerisinde yapmayacağına göre bu ayet kadınların da erkekler gibi hayatın birçok alanında bulunabileceğine işarettir.

Kadınların  sosyal ve ekonomik hayatta yer alması tarih boyu tartışılmış, günümüzde de tartışılmakta ve gelecekte  de bir tartışma konusu olacağı  aşikardır.

Örnek almamız gereken bir toplum varsa o da Asr-ı Saadet toplumudur. Kadının diri diri gömüldüğü asırda Nebi sav kızı Fatma yanına geldiğinde  onu bizzat kendi oturduğu mindere oturtarak örnek olmuştur. Peygamberimiz sav’ in sünnetiyle birlikte yaşadığı bu toplumda kadın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatın içindedir.[1]

Esma bint Muharibe gibi ticaretle uğraşan 11 hanım sahabi vardır. Peygamberimiz sav in hanımlarından olan Zeynep b. Cahş‘ın deri tabakladığı ve bunları hazır  hale getirmek için diktiği rivayet edilmektedir. [2]Ayrıca çeşitli meslek gruplarına ait 72 sahabi olduğu tarihi kayıtlara geçmiştir. Bunların içerisinde Ümmü Züfer adında bir saç düzelticisi bugünün kuaförü denilebilecek hanım sahabe vardır.

Yine Asr-ı Saadet’te 5’i erkek 4’ü kadın olmak üzere 9 doktorluk mesleğini icra edenler ve ayrıca  Rübeyyi bint Muavviz, Rufeyde el-Ensari, Leyla el-Ğifari, Ümmü Eymen, Ümmü Ziyyad gibi sayıları 12’yi bulan hemşireler bulunmaktaydı.[3]

Zabıta işlerinde de kadınlar çalışma hayatının içinde olmuştur. Peygamberimiz sav döneminde muhtesip (zabıta) işlerinde görevlendirilen 10 kişiden 2’si kadındır.

Ekonomik ve sosyal ortamın bozulması elbette kadın ve erkek hepimizi korunmaya muhtaç kılmaktadır. Kadının iktisadi ve içtimai hayattan uzaklaştırılması problemi çözmüyor, bilakis bilmeden probleme zemin oluşturuyor. Oysa yapılması gereken sosyal ve ekonomik hayatın çalışılabilir düzeyde insanileştirilmesidir.

Peygamberimiz sav zamanında Mescid-i Nebi’de kadınlara özel bir yer tahsis edilmiş ve camide rahat hareket edebilmeleri için önlemler alınmıştır. Kadın cemaatin sayısının artması üzerine peygamberimiz sav  Mescid-i Nebi’nin üç kapısından birinin kadınlara ayrılmasının iyi olacağını söylemiş ve Hz. Ömer döneminde bu kapılardan biri kadınlara tahsis edilmiştir. Peygamberimiz sav döneminde camiden namaz bitiminde önce kadınlar sonra ardından erkekler çıkarlardı.

Rabbimiz dünyayı cennete çevirmeyi bizlere nasip etsin….

[1] -M. Hamidullah, İslam’a Giriş,210

[2] -İbni Sa’d, Tabakat, vııı,108

[3] -İbni Hacer, İsabe, IV,274

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.