Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAYRAKTAR ‘EĞİTİMDE ŞANSLI İL’

BAYRAKTAR ‘EĞİTİMDE ŞANSLI İL’
19 Aralık 2014 - 0:20

Genel

TEV Türk Eğitim Vakfı Balıkesir Şube Başkanı Jale Bayraktar MERHABA’ya yaptığı açıklamada‘Gerçekten hak edene burs vermeye çalışıyoruz. Onun içinde görüşmeleri okulları yapıyor. Üniversiteli gençlerimize başarı noktasında ulaşmanın ve buluşmanın hedefindeyiz’ dedi.

Bayraktar,‘’Balıkesir Üniversitesini her konuda işin içine katmaya çalışıyoruz. Tabi gençlerimize sadece yardım yapıp, ceplerine para koyalım daha sonra arkasını aramayalım demiyoruz.’’şeklinde konuştu.

YURT İÇİ 210BİN BURS

Vakıf çalışmalarını ve eğitimle birlikte ülkenin kalkınması noktasında önemli bir görev sunduklarını belirten Bayraktar, “Vakfın kuruluşu ile ilgili oarak, 4 Mayıs 1967 tarihinde merhum Vehbi Koç’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 hayırsever tarafın katılmasıyla kurulmuş bir vakıfız” dedi. Başkan Bayraktar şöyle devam etti:

Kurucular, her şeyin devletten beklenmemesi gerektiğini, eğitimin ülkenin kalkınmasında çok önemli rol oynadığını, bu nedenle de eğitime her işverenin, maddi durumu iyi olan kişilerin katılmasının, destek vermesinin vatan borcu olduğunu benimsemişler ve bu nedenle de Türk Eğitim Vakfı’nı kurmuşlar.Türk Eğitim Vakfı bugün sayısı 12’ye ulaşan şubelerle, İstanbul’da bulunan Genel Müdürlüğümüzle kurumsal bir yapı kazanarak, çok ciddi bir şekilde bize bağışlanan, hibe yoluyla, miras yoluyla, günlük kurumların verdikleri bağışlarla, ya da kurumlarla yapılan ortaklaşa çalışmalarla oluşan fonları kurumsal olarak yöneterek, daha fazla çocuğa burs verilmesi yönünde katkı sağlamaya çalışıyor. 47 yılda 210 bin yurt içi burs vermiş durumdayız.

 YURDIŞI BİN590 BURS

Bin 590 civarında da yurt dışı burs veriyoruz. 17 ilköğretim okulu, 3 Anadolu Lisesi, 3 Öğrenci Yurdu, birçok amaçlı toplum merkezi, 1 çıraklık eğitim merkezi ve bir kütüphane açmış durumdayız. 2001 yılında da TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi – TEVİTÖL, zeka düzeyi yüksek öğrencilere eğitim vermektedir. Burada çok özel bir eğitim yapılmakta. Öğrencilerin seviyesine uygun MEB müfredatına da bağlı kalınıyor tabi ama oradaki çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde farklı etkinlikler de ekleniyor. Balıkesir’de de her yıl Nisan ayında bu sınavlar yapılıyor. Biz şanslı illerden birisiyiz. 8.sınıflar girebiliyor bu sınava. Ve şu an 3 tane öğrencimiz var. Tabi daha önce okuyup mezun ettiğimiz öğrencilerimiz de var.

BAŞARIYA ÖDÜL

Vakfımızın kuruluşunun 40.yılından itibaren üstün başarı bursları verilmeye başlanılmıştır. İlk 5000’e giren öğrenciler, önce burs başvurusunda bulunuyorlar, bunlar değerlendirildikten sonra, mülakata ve yazılı sınava tabi tutuluyorlar. Ve içlerinden kontenjan 70 kişiydi. Şu anda 70 öğrencimize üstün başarı bursu veriliyor. Sadece örgün eğitimi desteklemekle kalmayıp, başarılı gençlerin yüksek lisans, doktora, mastır yapması için yurt içi ve yurt dışında çeşitli imkânlar yaratılmaya çalışılıyor. Yurt dışında çeşitli kurumlarla anlaşmalar yapılmış durumda. Bunlardan bazıları İngiltere’de British Chevening, Alman Akademik Değişim Servisi ile işbirliğini 1998 yılından beri, Fransa Büyükelçiliği ile 2004 yılından itibaren,  Japonya Uluslararası Üniversitesi arasında 1986’dan beri, Ayrıca Garring Ailesinin bize bağışladığı, kurdukları fonla 2 tane okul yapıldı ve 1996 yılından beride burada okuyan öğrenciler her yıl Danimarka’ya götürülerek orada çeşitli kamplarda değişik eğitimler görmeleri sağlanıyor. Ayrıca Danimarka Teknik Üniversitesinde yüksek lisans bursu verilmekte.Singapur ile bir anlaşma yapılmış durumda orda da doktora bursları veriliyor.

 BURSU HAK EDEN KULLANSIN

Gerçekten hak edene burs vermeye çalışıyoruz. Onun içinde görüşmeleri okulları yapıyor. Ekim ayı gibi de üniversite burslarının sonuçları belli oluyor. Bizlerde sosyal medya aracılığı ile Balıkesir’deki arkadaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Biz bu duyuruları ne kadar çok duyurursak üniversitemizden birçok arkadaşımız başvurur ve seçilirse biz o kadar çok mutlu oluruz. Balıkesir Üniversitesini her konuda işin içine katmaya çalışıyoruz. Tabi gençlerimize sadece yardım yapıp, ceplerine para koyalım daha sonra arkasını aramayalım demiyoruz. Yurt içi kurslarımız ne kadar karşılıksızsa da, gençlerimize vicdani yükümlülük belgesi imzalattırıyoruz ki onlar mezun olduklarında, elleri para tuttuğunda, maddi durumları iyi olduğunda bu çarkın dönmesi için bağış yapmalarını istiyoruz. Bağış yapamayanlarında öğrencilikleri süresince veya daha sonrasında vakfımızın tanıtımını yapması, çevrelerinde kendileri gibi olan arkadaşlarını teşvik etmeleri gibi şeyler istenmekte. Amacımız vakfımız tanıtılsın. Yurt dışı burslarımız karşılıklı. Ancak orada da ödeme koşullarını öğrenciler kendileri belirliyor. Tek şartımız orada kalmayacaksınız. Beyin göçüne engel olmaya çalışıyoruz. Neden çünkü ülkemize faydalı olsunlar diye biz onları destekliyoruz. Döndükten sonra da kendileri bir ödeme planı hazırlıyorlar ve geri ödemelerini yapıyorlar. Sevindirici olan şu, kursiyerlerimiz mezun olduktan sonra mutlaka geri ödeme yapıyorlar. İlla bir öğrenciyi okutun demiyoruz zaten, ama maddi durumlarına göre destek oluyorlar. Mutlu gün kartlarımızı alıyorlar, çiçeklerimizi çelenklerimizi kullanıyorlar buda bizim için çok gurur verici bir şey. Desteklerini her zaman görüyoruz.

 BAÜ’DE 80 BURSİYERİMİZ VAR

Balıkesir Üniversitesinde 80 kadar bursiyerimiz var. Şubelerimizin olduğu illerde bursiyerlerimize yabancı dil kursları veya onların ihtiyaçları olan sosyal alanda kendilerini geliştirmelerini sağlayacak olan kurslar açıyoruz. Bizde Balıkesir’de çalışmalar yapıyoruz. Ücretsiz toplantı salonları bulmaya çalışıyoruz. Vakfımızdan burs alan ve bu işi profesyonel olarak yapan öğrencilerimiz var onları davet etmeye çalışıyoruz. Veya ilimizde kendi konusunda eğitim verebilecek, söyleşi yapabilecek kişilere ulaşıp öğrencilerimizle buluşturmaya çalışıyoruz. Ayrıca öğrencilerimiz istediği zaman staj yeri veya çalışmak istedikleri iş başvurularına destek olmaya çalışıyoruz. Yine çeşitli derneklerin getirdiği tiyatrolarda, konserlerde onlara ücretsiz bilet temin etmeye çalışıyoruz. Kapımız 7/24 onlara açık.

 GÖNÜLLÜ DESTEK GÖNÜLLÜ İSTEK

Geliyorlar, uğruyorlar çözebileceğimiz sorunları çözüyoruz.

Balıkesir şubesi 1985 yılında açılmış bir şube. 1 Nisan 2014’den bu yana şube başkanlığı görevini ben üstlendim. Benden önceki arkadaşlarımın faaliyetlerine bir şeyler daha koyarak çalışmaya uğraşıyoruz. Bizler 2008 yılında Kadın Kollarını kurmuştuk ben o koldan bu göreve atanmış oldum. 25 civarında gönüllü kadın kolları gurubumuz var. Gönüllüler gurubumuzun desteği ile çeşitli faaliyetler yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde de bir kahvaltı etkinliği düzenledik. 400 kişi civarında katılım oldu. Ben buradan bağışları ile destek veren kahvaltı etkinliğine katılarak bize güçlü olduğumuz hissettiren tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. Gerek iş adamlarımızın gerekse eğitimcilerimizin vakfımıza desteği, güveni bizi gururlandırmakta. İnşallah bu tür etkinliklerimizi daha çok yapacağız.

YATIRIM İÇİN PROTOKOL

Kişiler bizlere ulaşıp “bir üniversite öğrencisine ne kadar burs veriliyorsa onu yatırmak istiyorum” demesiyle bir protokol imzalıyoruz. Öğrenciye kendisine burs vereni tanıtıyoruz. Sen biz aracılık ediyoruz ama sen onun bursiyerisin diyoruz. 4 yıl boyunca biz bursa aracılık ediyoruz. Tatillerde orada staj yapması için destek veriyoruz. Balıkesirlilerden de 9 ay boyunca ayda 150 TL vererek bir lise öğrencisine, 400 TL vererek bir üniversite öğrencisine destek olmalarını istiyoruz. Bu rakamlar çok paralar değil. Özellikle üniversitede çocuk okutan aileler bunu bilirler. Bu 400 TL ile yurt parasını, yol parasını, yemek parasını karşılayıp bu parayla geçinmeye çalışan çok öğrencimiz var. Hepsi için umut olmamız gerekiyor. Van’da yaşanılan deprem ve Soma faciasında mağdur olmuş çocuklarımızın tamamına ilköğretimden üniversiteyi bitirene kadar burs vermekteyiz. 15 Eylül itibariyle bursları hesaplarına yatırmaya başladık. ÖZEL HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.