Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAYRAM DEVESİ VE İŞİD

BAYRAM DEVESİ VE İŞİD
14 Ekim 2014 - 0:09

Genel

Yapma boya, yapma oya, yapma bebek, yapma kelebek, yapma çiçek, yapma böcek, yapma deve çabuk deforme olur ve kaybolur. Yapma boya kaybolur, fakat doğadaki renkler hep durur. Yapma kelebek ve çiçekler bir gün kaybolsa bile, tabiattın içinden gelen varlıklar, varlığını hep korur. Yapma olaylardan biri de köylerde bayram geceleri yapılan DEVE eğlenceleridir. İŞİD oluşumu da başkaları tarafından kurulan suni bir bunalım olduğundan, muhakkak yok olacaktır. İŞİD Mallıca köyündeki bir gecelik eğlence olan DEVE OYUNU gibi bir şey. Şimdi Orta Doğuda yaratılan suni kriz, İŞİD oluşumunu anlayabilmek için, köylerdeki oynatılan DEVE ŞENLİKLERİNİ biraz açarak anlatalım.

Bayram geceleri köy geçleri ağaçtan ve çuldan suni bir deve yapıp omuzlarına alarak köy sokaklarında koştururlar. Ellerinde deve çanı ve zili olan gençlerde devenin arkasından bağırarak koşturur. Bu devenin arkasından koşan geçler tanınmamak için yüzlerini baca kurumuyla siyaha boyarlar. Artık tanınmayan ve kimin ne yaptığı bilinmeyen bu geçlere çılgınca her davranışı yapmak serbesttir. Öndeki deve çobanı nereye giderse deve topluluğu oraya bağırarak ve zilleri çalarak koşar. Deveye ve devecilere yasak yoktur. Nereye isterse oraya gider ve nereye isterse oraya girer. Bazen köy sokaklarındadır, Bazen meydanda. Bazen de sessiz bir bahçe içinde. DEVE eve de girer, dama da. Kahvede de coşar, çatıya da çıkar. Köyde hali vakti iyi olanları arar ve kendisi ile birlikte hareket etmesini ister. Birlikte koşmayanın cezası köy çeşmesinin ahırında ıslatılmaktır. Islatılmaktan kurtulmanın yolu ise DEVEYE tavuk, kuzu veya para vermektir. Deve gece boyu bir hayli maddiyat topladıktan sonra köy meydanına gelir yatar. Tabi devenin başındaki gençlerde onun etrafında dönerek şarkı türkü söyleyip eğlenirler ve bütün köylü bu eğlenceyi zevkle izler. Arada bir deve kaçmak ve elindeki ganimetleri kaçırmak isteyerek köy kalabalığının içine doğru koşar amma, sahipleri ve çobanları onu kaçırmaz. Tabi ki bu eğlenceler olurken çığlıklar, kahkahalar, korkmalar, ürkmelerde ve hatta ufak tefek yaralanmalar da olur. Deveye her davranış serbesttir ve kimsenin şikâyet hakkı yoktur. Eğlence sonunda deve hastalanır ve ölür. Ölüsü başında ilahiler tekerlemeler söylenerek eğlence biter. Birkaç gün içinde de köy gençleri toplanarak devenin elde ettiği ganimetleri afiyetle yerler.

İşte Orta Doğunun tam göbeğinde oluşturulan İŞİD belası, BAYRAM DEVESİ gibi suni bir oluşum.  Bu oluşumu meydana getiren yüzleri boyalı ajanlar bir müddet daha orta doğunun içinde koşturacak ve elde ettikleri gelirleri hep beraber yiyecekler. Bu İŞİD belasının bayram devesi gibi nereye saldıracağı da belli olmuyor. Bir barksın Irakta. Bir bakarsın KOBANİDE. Bir bakarsın Bağdat’ta. Bir bakarsın Türkiye hududunda. Köy içinde koşturan DEVE gibi, orta doğunun içinde durmadan arşınlıyor. Koşturanların da yüzleri boyalı ve maskeli AJANLAR olduğundan, ne olduğu, kim olduğu pek bilinmiyor. Serseri mayın gibi orta doğunun içinde, KÖÇEK olarak dolaşıyor.

Süleyman Şah Türbesine ve Türkiye hududuna pek bulaşamıyor. Bulaşırsa bu oyunun son bulacağını veya başka safhalara döneceğini iyi biliyor. Ondan devenin sahipleri bu yerlere doğru, deveyi pek koşturamıyor. Devenin çulu, hamutu, sopası, kafası falan kalmayacağını iyi biliyorlar. Bu İŞİD denilen DEVE OYUNUNU kuranların dağılması ve elde edilen gelirleri paylaşması çok yakındır. Çünkü yapma oya, yapma boya çabuk silinir. Yapma böcek, yapma çiçek ve çakma KÖÇEĞİN ömrü de az olur. Hoşça kalın.

.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.