Balıkesir Merhaba Gazetesi

BAYŞAD Okuma Yurdu Hizmete Girdi

BAYŞAD Okuma Yurdu Hizmete Girdi
29 Temmuz 2021 - 13:36

BAYŞAD Okuma Yurdu Hizmete Girdi

Balıkesir Yazar ve Şairler Derneği’nin öncülüğünde Karesi ilçesine açılan Okuma Yurdu için dün bir tören düzenlediler. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz şehre katkı sağlayacak her projenin altına imza atmaya hazır olduklarını söylediler.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle Balıkesir Yazar ve Şairler Derneği’ne kazandırılan tarihi binadaki Okuma Yurdu dün düzenlenen törenle hizmete açtılar. Ak Parti Balıkesir Milletvekili Adil Çelik, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Pakize Mutlu Aydemir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, Altıeylül Belediye Başkan Yardımcısı Feyyaz Çiftçi, Türk Ocakları Balıkesir Şube Başkanı Tarihi Korucuoğulları, Ak Parti Karesi İlçe Başkanı Yusuf Hocaoğlu, daire müdürleri ve ayrıca davetlilerin katıldığı törenle tarihi binadaki Okuma Yurdu Balıkesir’e kazandırdılar. Şair ve Yazar Yusuf Akgül açılış töreninde Balıkesir’in meşhur (K)’larını konu eden şiiri okudu ve ayrıca davetlilerden büyük alkış aldılar.

Başkan Yurdakul, “Kuva-i Milliye şehri Balıkesir’e yakışır bir projeyi hayata geçirdik”

Törence açılış konuşmasını yapan Gülçin Savanşaneril Yurdakul binanın kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Yurdakul konuşmasında özetle şunları dile getirdi: “Tarihi kahramanlıklarla dolu Kuvai Milliye Şehri Balıkesir’imize yakışır bir projenin açılışını gerçekleştirmenin Okuma Yurdu Bayşad Kitap Kahve’nin şehrimize kazandırılmasının hak ve ayrıca gururunu yaşıyoruz. Bir yıl önce 2020 29 Şubat’ta genel kurulla 10 yıllık derneğimizin başkanı seçilmiştim. Hemen akabinde pandemi ilan ettiler.

Biz durmak istemedik. Kuva-i Milliye şehri Balıkesir’e yakışır bir projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadık. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençleri Destekleme Proje programı kapsamında bir projeyi bakanlığımıza sunduk ve ayrıca projemiz bakanlık tarafından desteklenmeye layık gördüler. Bu projeyi hazırlamada desteklerini esirgemeyen bütün protokole teşekkür ediyorum. Binamız tarihi eserdir. Biz istedik ki nasıl okuma yurdunda mebusumuz burada şehit ailelerinin çocuklarına ders verdiyse, ilgili fan ürettiyse bizler de Balıkesir Yazarlar ve Şairler Derneği olarak o mihmandarlığa soyunmaya azim ettik, niyet ettik. Bu projede emeği geçen, destek veren, ayrıca çivi çakan herkese tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum.”

Açılış konuşması yapan AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik ve Pakize Mutlu Aydemir’de böyle bir binayı şehrimize hediye ettikleri için başta Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BAYŞAD Başkanı Gülçin Savaşaneril Yurdakul ve ayrıca yönetim kuruluna teşekkür ettiler.

Eğitimci Başkandan, Eğitime büyük destek

Tarih kokan Okuma Yurdu’nun açılış töreninde açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, bu tip eğitim projelerine her zaman destek vereceklerini söyleyerek eğitime yapılan her yatırımın Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine yapıldığını söyledi. Başkan Yılmaz: “Bugün burada gerçekten güzel bir açılış yapıyoruz. Burası iki açıdan güzel. Hem amacı olarak yapılacak iş çok güzel hem de yapılan iş neticesinde tarihi eserimizi koruma altına aldılar. Güzel olan ikinci tarafını bir kenara bırakıp gerçekten Balıkesir’de gönüllü insanların yaptığı işlerin farkındalığı ve ayrıca sonuçları hem sürdürülebilir oluyor hem de gerçekten amaçlanan güzelliği veriyorlar.

Ben Gençlik Spor İl Müdürlüğümüze ve BAYŞAD yönetimi ve yönetim kurulu başkanına çok teşekkür ediyorum. Bu teşviki içerisinde bizde Büyükşehir, Karesi ve Altıeylül olarak her zaman destekçisi olacağız. İnşallah Balıkesir’in kaderini belirleyecek, gelecek nesillerimiz duygularını güzel ifade eden, sözü özü anlaşılır kendini ifade ettikten sonra da karşı tarafa sevgisini aktaran bireylerin yetişeceği bir arada buluşacağı şehre katkı sağlayacağı ayrıca bir merkez olurlar. Okuma Yurdumuz hayırlı olsun” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Başkan Yılmaz, ve beraberinde protokol ile ayrıca birlikte tarih kokan Okuma Yurdu’nu dolaştı.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.