Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bekir Coşkun Anısına Cunda’da Kütüphane Kurulacak

Bekir Coşkun Anısına Cunda’da Kütüphane Kurulacak
07 Ocak 2021 - 12:13

Bekir Coşkun Anısına Cunda’da Kütüphane Kurulacak

 

Geçen yıl yaşamını yitiren Gazeteci ve Yazar Bekir Coşkun’a çok sevdiği Ayvalık Ali Bey Adası’nda (Cunda) Bekir Coşkun Kütüphanesi kurulması kararlaştırıldı.

KÜTÜPHANE KURULMASI KARARLAŞTIRILDI

Geçen yıl yaşamını yitiren Gazeteci ve Yazar Bekir Coşkun’a çok sevdiği Ayvalık Ali Bey Adası’nda (Cunda) Bekir Coşkun Kütüphanesi kurulması kararlaştırıldı. Karar belediye meclisinde oy çokluğuyla onaylandı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin tarafından konuyla ilgili olarak “18 Ekim 2020 günü sonsuzluğa göç eden gazeteci-yazar Bekir Coşkun’un adı bundan böyle sonsuza kadar Ayvalık’ta yaşayacak.” İfadelerine yer verildi.

BAŞKAN ERGİN KARARIN ARDINDAN KONUŞTU

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin kütüphane yapılmasına yönelik alınan kararın ardından açıklamada bulunarak şunları kaydetti:
“Efsane yazar Bekir Coşkun bir Ayvalık sevdalısıydı. Değerli eşi Andree Coşkun ve sevgili köpekleriyle birlikte yaz aylarını Cunda’daki evinde geçirirdi. Ömrünün son yıllarındaysa oradan ayrılmadı. Türkiye’nin aydın ve yurtsever insanlarının sevgilisi Bekir Coşkun Ayvalıklıların gönlünde ayrı bir yer edindi. Vefalı Ayvalık Halkı onu hiç unutmayacağını gösterdi. Bu doğrultuda bir kütüphane oluşturulması kararlaştırıldı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin projeyi Ocak ayı olağan meclis toplantısına getirdi. 13 CHP’li, 8 DP’li, 3 MHP’li üye kabul oyu verirken, sadece 1 AKP’li üye ret oyu kullandı.

“USTA YAZARIN EŞİ DE KATKI SAĞLAYACAK”

Buna göre, Bekir Coşkun Kütüphanesi Cunda Adası’nda oluşturulacak. Bunun için bir çalışma ekibi kurulacak, uzman desteği alınacak, usta yazarın eşi Andree Coşkun da katkı sağlayacak. Cunda’da, eski belediye başkanı Ahmet Tüfekçi döneminde restore edilen, Rumlar’dan kalma tarihi yapı yeniden düzenlenecek. Dışı olduğu gibi korunan, içi uzmanlar tarafından modernize edilen belediyeye ait yapının alt katı kültür salonu, üst katı ise kütüphane olarak kullanılacak. Cunda Kültür Merkezi ve Bekir Coşkun Kütüphanesi’nin bulunduğu yapı 110 metrekarelik zemine oturuyor. Yapının yaklaşık 200 metrekarelik bahçesi de bulunuyor.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.