Balıkesir Merhaba Gazetesi

BEN ÇOCUĞUM MUTLUYUM

BEN ÇOCUĞUM MUTLUYUM
20 Kasım 2014 - 0:08

Genel

Çocuklarımız her şeyin en güzelini hak ediyor. Geleceğimizi emanet edeceğimiz miniklerimiz diyor ki bize güvenli ortamlar yaratılsın geleceğimiz tehlike altında olmasın.

ASLI İREM ARSLAN Arkadaşlıklar çok güzel. Arkadaş dediğimizde aslında aklımıza sırrımızı paylaşabileceğimiz biri gelmeli. Büyükler konusunda onların kıymetini bilmeliyiz. Her şeyi onlardan beklememeli onlara yardımda etmeli ev işlerinde yardımcı olmalıyız.

AFRA AYTAŞ çevresinde her renk güzelliği görmek istediğini belirterek özellikle binaların yeni olması gerektiğini ve isteğini dile getirdi. Biz çocuklar kendimizi güvende hissetmek istiyoruz Sadece yaşadığımız evimiz değil yoldan geçerken gördüğümüz binalarda sağlam olmalı ve rengârenk boyalar kullanılmalı diyerek içindeki renkli dünyasını çevresinde de görmek istediğini söyledi.

AYŞENUR KARATAŞ Güven sevgi ve Saygı’nın önemli olduğunu ben değerlerimizle daha iyi anladım. Benim hayallerimde hep herkesin birbirine yardım ettiğini görmek ve sıradan bizim gibi okullarda olan öğrenciler var. Okulların ayrı ayrı anılmasını istemiyorum. Her öğrenci öğrencidir okula giden tüm öğrenciler eşit görülebilmeli.

BUSE ADISANOĞLU Kimse kimseyi küçümsememeli. Değerlerimizde bunu söylüyor aslında. Hoşgörülü olmayı sevgi ve saygıyı öğretiyor. Hepimiz bence sevgiyi hak ediyoruz. Büyüklerde küçüklerde birbirlerini çok sevmeliler.

CEREN KARAKUZU Çevremizde bende eski binaların olmasını istemiyorum. Hem büyükşehir olduk. Renkli binalarımız olmalı. Okul bahçelerimiz çiçekli olmalı ben çiçekli okul bahçesi istiyorum ama çiçeklere zarar verebilecek arkadaşlarımızda olabilir onlara zarar vermeden çiçeklerle birlikte bahçede oynayabileceğimiz bahçeler istiyorum. Birde güvenli ortamlar olsun.

HAZIRLAYAN SEMRA AMAN AKYÜREK

HİKAYE

Hayatı boyunca mutlu olmadığını fark eden bir adam, artık mutlu olmak istiyorum demiş ve aramaya koyulmuş. Ne yaptıysa da mutluluğu yakalayamamış. Kimden yardım istesem diye düşünürken, uzak bir diyarda, zengin bir bilgeyi önermişler. Bu bilge aklı, bilgisi ve malı ile ün salmış zengin birisiymiş. Kim yardımına gelse sorularına cevap verip derdine derman bulmadan geri göndermezmiş.

Bu bilgeden yardım istemeye, mutluluğu nasıl yakalarım diye sormaya karar vermiş. Uzun bir yolculuktan sonra bilgeyi bulmuş, ancak kapısında derdine derman arayanlardan oluşan çok uzun bir kuyruk varmış. Bilgenin gerçekten sorusuna doğru cevap vereceğine inanmış, beklemeye başlamış.

Sonunda sıra ona da gelmiş ve bilgeye mutluluğu nasıl yakalarım diye sormuş. Bilge bu soruyu cevaplarsa sıradaki diğer insanların beklemekten sıkılacağını düşünmüş, adamlarından bir kaşık istemiş ve içine iki damla yağ damlatmış sonra demiş ki:

– Sarayımın her yerini gez ve sonra tekrar gel ama sarayımı gezerken yağı dökmeden bu kaşığı ağzında taşıyacaksın.

Adam sorusuna hemen cevap alamadığı için biraz şaşkın tamam demiş, sarayı gezmiş gelmiş bilge bakmış yağ hala kaşıkta, demiş ki:

– Aferin yağı dökmemişsin güzel, peki sarayımın güzelliklerini anlat bakalım, sarayımda neler gördün.

Adam yağı dökmeyeceğim diye uğraşmaktan pek dikkat edememiş, bir şey diyememiş. Sonra bilge:

– Olmadı, yağı dökmeden, kaşığı tekrar ağzında taşı, bu sefer sarayımdaki güzelliklere dikkat et, sonra tekrar gel.

Adam ne yapalım diyip tekrar kabul etmiş. Her yeri gezmiş, bu sefer sarayın güzelliklerinden çok etkilenmiş. Sonra ağzında kaşıkla gene bilgenin yanına gelmiş. Bilge sormuş:

– Sarayımın güzellikleri gördün mü, anlat bakalım.

Adam bu sefer hayran kaldığı güzellikleri anlatırken bilge onun sözünü kesmiş ve demiş ki:

– Güzel, peki ama yağ nerede?

Adam sarayı hayran hayran dolaşırken yağı tamamen unutmuş, utana sıkıla bilgeye demiş ki:

– Şey… yağı dökmüşüm.

Bilge bizimkine anlamlı bir bakış atmış ve demiş ki:

– Mutluluk hayatın bütün güzelliklerini yaşamak, tadını çıkarmak ve sorumluluklarına, kaşıktaki yağ gibi sahip çıkmaktır.

Adam mutluluğun sırrına ulaştığı için sevinmiş, bilgeye teşekkür etmiş ve bilgenin huzurundan ayrılmış. Hayat Akarken sitesinden alınmıştır.

İş yerinde başarılı olmak ama hayatın sadece işten ibaret olmadığını bilmek, sevdiklerinle gülüp oynamak vakit geçirmek ama geçim sorumluluğunu ihmal etmemek. Mutlu insan, daha nice güzellikler ve sorumluluklar içinde hayat cambazı olarak dengeyi bulandır.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.