Balıkesir Merhaba Gazetesi

BEN DE FIRÇALIYORUM

BEN DE FIRÇALIYORUM
17 Şubat 2015 - 0:09

Genel

Diş sağlığının önemini anlatmak için düzenlenen ‘Ben de Fırçalıyorum’ kampanyası için etkinlik düzenlendi. Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin, Ağız ve Diş Sağlığı bakımı konusunda duyarlılığı arttırmak amacıyla düzenlediği programda diş fırçası ve macunu dağıtımı yapıldı.

Balıkesir Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nin, Ağız ve Diş Sağlığı bakımı konusunda halkın bilinçlendirilmesi, farkındalığın arttırılması, doğru alışkanlıklar kazandırılması amacıyla düzenlenen “Ben de Fırçalıyorum” kampanyası dolayısıyla Salih Tozan Kültür Merkezinde program düzenlendi.

Programda konuşan Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Hocaoğlu şunları söyledi; “Sağlık Bakanlığı olarak biz toplumun zihninde sadece tedavi edici bir birim olarak yerleşmiş olmayı artık kabullenmiyoruz. Artık rolümüzü sağlık sadece tedavi edici yönüyle değil aynı zamanda sağlığın geliştirilmesinde de pay sahibi olan ve bunu önceleyen bir bakanlık olmayı hedefliyoruz. Bildiğiniz gibi, bu çalışmalar sağlığın geliştirilmesi, sağlığın promosyonu ve 3.basamak sağlık hizmetleri olarak adlandırdığımız bu çalışmalar sadece tedavi amaçlı kurumların sırtında yürüyebilecek çalışmalar değildir. Bu çalışmalar için bütün kamunun teşebbüsleri, derneklerinde katkıları gerekir. Bu kampanyada da dikkatinizi çekeceği gibi Sayın Valimizin, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın da kendilerinin desteklerini gördük. Tedavi edici yönüne bakarsak, çarpıcı bir şey söylemek istiyorum, bütün merkezlerimizde 52 binin üzerinde tedavi ettiğimiz hasta var. Bunların yarısına yakını neredeyse dişleri çekilen veya diş dolgusu yapılan hastalar. Ve her yıl biz yaklaşık 14 bin protez yapıyoruz. Amacımız tabi kişilerin dişlerini bunun öncesinde daha sağlıklı hale getirebilecek çalışmaları yapmak ve toplumda da bu bilinci oluşturmak olmalıdır. Bu amaçla bir Farkındalık oluşturmak amacıyla değerli büyüklerimizin de önemli katkılarıyla böyle bir kampanyayı topluma mal etmek istiyoruz. Şimdiden bütün katılımcılara teşekkür ediyorum, bu çalışmanın şehrimize memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur ise, “Bende fırçalıyorum kampanyası, hakikaten önemli bir kampanya. Diş sağlığına hükümetimiz çok önem veriyor. Daha önceleri dişle ilgili diş sağlığı ile ilgili hastaneler, poliklinikler yokken bugün Balıkesir’imizin merkezinde ilçelerinde hepsinde ağız diş poliklinikleri var. Tabi eğer hakikaten dişlerimize iyi bakarsak, zamanında çürümelerine engel olursak sağlık harcamalarını da bu muhakkak etkileyecek. Ve birçok hastalığın başlangıcı kalp, romatizma, böbrek hastalıklarıyla ilgili, diş iltihaplarından diş hastalıklarından kaynaklanıyor. Bu kampanya güzel bir kampanya. Bizlerde destekliyoruz. İnşallah başarılı olur. Ağız diş sağlığı dolayısıyla müracaat eden insan sayısı az olsun umut ediyorum” dedi.

Balıkesir Valisi Mustafa Yaman programdaki konuşmasında ise şunları söyledi, “Bende fırçalıyorum. Onu söyleyeyim bu alışkanlığı çocuklarımıza vermemiz gerekiyor. Önemli bir halk sağlığı problemi ağız, diş, diş eti problemi. O nedenle de çocuklarımızı doğru yönde alıştırmamız gerekiyor. Bu organizasyonla bir araya geldik. İnşallah büyüklerimiz gibi küçüklerimizde dişlerini fırçalar.”

Konuşmaların ardından Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş Hekimi Duygu Kılıç, Ağız ve Diş Sağlığı konulu sunumu yaptı. Sunumun ardından “Hayatın Ritmini Yakala” Ritim Grubu bir gösteri sundu ve açılan stantlarda halka diş macunu ve diş fırçası dağıtımı yapıldı.

Programa Balıkesir Valisi Mustafa Yaman, Vali Yardımcısı Nusret Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı A.Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gale, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, İl Gençlik ve Spor Müdürü İlhan Aslan, Balıkesir Müftüsü Turgut Açeri, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Hasan Hocaoğlu ve daire müdürleri katıldı. FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.