Balıkesir Merhaba Gazetesi

BENDE YAŞLANACAĞIM

BENDE YAŞLANACAĞIM
12 Ocak 2015 - 0:06

Genel

Hatice Fahriye Eğinlioğlu İlkokulu öğrencileri günümüzde yaşlılara gösterilen saygı konusunu işliyor. Saygının önemi ve bilinci ile ahlaki değerlerimiz üzerine düşüncelerini belirtiyorlar. Yaşlıların mutluluklarını kendi mutluluklarına benzeten 4’ncü sınıf öğrencileri saygıyla büyüyen ve sevgiyle örtüşen değerleri yaşatalım istiyor.

BERK PEK: Her ay huzurevine gidiyoruz. Yaşlılarla biz çok mutlu oluyoruz. Yaşlıların buraya neden geldiklerini anlatayım; yaşlılara kimseleri olmadıkları için ve bakmak istemedikleri için geliyorlar.

BEGÜM ŞEYMA: Biz 4/A sınıfı olarak her ay sonunda huzurevine gidiyoruz. Orada savaşlara katılmış, madende çalışmış, gazete basmış ve resim yapmış birçok amca ve teyze ile sohbet ediyoruz. Hepsi de çok tontonlar. Bazıları kendi bazıları da zorunluluktan bu huzurevine gelmiş. Onlarla uzun bir sohbetten sonra onların hayır duaları ile oradan ayrılıyoruz.

AZRA KABAK: Yaşlılara saygı duymalıyız. Çünkü bazı amcaları ve teyzeleri çocukları onları eve almıyor ve onları huzur evine gönderiyorlar bizde her ay huzur evine gidiyoruz. Onları görüyoruz.

EMİRHAN SEVER: Yaşlılar bizden büyük oldukları için saygı duymalıyız. Biz her ay huzurevine gidip yaşlıları ziyaret ediyoruz. Orada yaşlılarla sohbet ediyoruz sorular soruyoruz. Onları seviyorum ve sevindiriyorum.

YAĞIZ KABACA: Biz 4/A sınıfı olarak her ay sonunda huzurevi ziyaretine gidiyoruz. Orda yaşlıların elini öpüp onlarla sohbet edip mutlu oluyoruz.

NAZLI BAYRAKÇI: Huzurevi büyüklerimizin, gazilerin, barınaksız kalmış büyüklerimizin yaşadığı bir yer. Biz onları ziyaret ediyoruz. Onlara kitap okuyoruz. Geçmişlerini ve huzurevinde ne yaptıklarını soruyoruz. Huzurevi harika bir yer.

NEHİR BAHÇEKAPILI: Yaşlı teyzelerimizi, amcalarımız her ay sonu huzur evine gidip görüyoruz. Onlarla tanışıp küçük küçük hediyeler götürürüz onlarda bize teşekkür ederler.

AHMET KABACA: Biz huzurevine gittiğimizde oradakilerle sohbet ediyoruz. Ve onlara kitaplar okuyoruz onlarda bizlere hayatlarının nasıl geçtiğini anlatıyorlar.

MAHMUT EREN KARADENİZLİ: Konu ile ilgili düşüncelerim; Ben yaşlıları ziyaret ederken çok üzülüyorum. Çünkü ailelerinden ayrılar. Yaşlılara engelli oldukları için onlara saygı duyuyorum. Oraya gidince yaşlı amcalarla, teyzelerle sohbet ediyoruz ve kitap okuyoruz. Ve ben bundan çok memnunum.

ELİF NEHİR SAKALLI: Ben yaşlıları çok severim. Çünkü yüzleri hep güler yüzlü davranıyorlar. Biz sınıfça her ayın sonunda huzurevine gidiyoruz. Orada yaşlılara kitap okuyoruz. Onların anılarını soruyoruz. Huzur evine adımımızı attığımız zaman onları yüzleri hemen gülüyor. Yaşlıları çok seviyorum.

ELİF PALDIMOĞLU: Yaşlılar artık kendilerine bakamadıkları için ve kendilerine bakan kişiler olmadığı için huzurevinde kalıyorlar. Biz sınıfça her ayın sonunda huzurevine gidiyoruz. Yaşlıların kimseleri olmadığı için onları sevindirmek ve yüzlerini güldürmek için elimizden geleni yapıyoruz.

HAMZA EREN ASLAN: Büyüklerimize saygı duymalıyız. Çünkü onlar bizden oldukça büyükler. Onları mutlu etmeliyiz. Biz her ay gidip az da olsa onları mutlu ediyoruz. Umarım onlarda mutlu oluyorlardır.

BİRÇENAZ GÜMÜŞ: Yaşlılara saygı duymalıyız. Onları bol bol ziyaret edip mutlu olmalı, mutlu etmeliyiz.

EŞREF KOÇAK: Yaşlılara önem verilmelidir. Yeteneklerini huzurevine gelen çocuklara göstermelidir.

ADA ERİŞ: Yaşlıları görmek beni çok mutlu eder. Hem onlardan öğüt alır hem de onları mutlu ederiz. Artık onlarla akraba gibiyiz. 4/A olarak her ay ziyarete gideriz. Orada onların huzurunu bozmadan gider onlara saygı gösteririz. Onlara kitaplar okur ve şarkılar söyleriz. Bazen amcalar bizi gördüklerinde duygulanır ve ağlarlar. Onları çok seviyorum ve onları her zaman ziyaret edeceğim.

BORA İLBAN BAYRAKÇI: Biz 4/A olarak değerler eğitimi başlattık. Bu kapsamda huzurevine gidiyoruz. Huzurevinde yaşlıların anılarını dinleyince çok mutlu oluyorum. Ve huzur evinde dedelerimiz bize resim yapıyorlar. Onlara bir şiir yazdım.

Huzurevine gittik

Ulusumuzdan sonra savaşları dinliyorum

Zamanı hiç bilmiyoruz

Ulu dedelerimiz

Rakamlar 1960’dan sonra

El vererek

Velilere

İletiyoruz saygımızı.

FATMA AK: Biz her ay huzur evine ziyarete gidiyoruz. Gittiğimizde hep onlara hediye alıyoruz. Bir gün gittiğimizde çorap almıştık. Biz amcaları ve teyzeleri çok seviyoruz.

HÜMA ÖZMUMCU: Yaşlılara saygı duyuyoruz. Çünkü onlarına bakıma ve sevgiye ihtiyacı var. Gittiğimiz zaman onlarla sohbet ediyoruz.

SUDENAZ DAĞLI: Huzurevindeki yaşlı teyzeler ve yaşlı amcaları çok mutlu etmek için biz  sınıfça elimizden geleni yapıyoruz. Onlara çay fişleri alıyoruz mutlu oluyorlar. Bir tane amca madende çalışmış bize yaşadıklarını anlattı.

BERKAY AKER: Her ay huzurevine gidiyoruz. Yaşlılarımız bize anılarını anlatıyor ve bizde heyecanla dinliyoruz.

ARDA GÜNNÜ: Yaşlılarımıza her zaman yardım etmeliyiz. Biz huzurevine gidiyoruz ama sadece oradaki değil çevremizdeki bütün yaşlılarımıza yardımcı olmalı saygı duymalıyız. Onları sevmeli ve mutlu etmeliyiz.

UFUKCAN YILDIZ: Yaşlılar bizim için önemli. Onları mutlu etmek, düşünmek, saygı duymak, onları dinlemek, sohbet etmek bizim görevimiz. Bütün yaşlıları seviyorum.

EMİN ARCA ABEŞ: Biz sınıfça her ay huzurevine gitme kararı aldık. Ve üç grupla her ay sonu gidilecek. Oraya gittiğimizde çok iyi amcalarla ve teyzelerle tanıştık. Onlara çok güzel bakıyorlar. Hepsini çok seviyorum.

BERKAY KARAMAN: Bana göre yaşlılar şu ana kadar zor günler geçirmiş. Biz onlara yardım etmek onlara destekte bulunmalıyız. Bizde bunu düşünerek her ay onları ziyarete gidiyoruz. Onlar bizi görünce seviniyorlar. Bizde onları görünce seviniyoruz. Bazı amcalar vardır, çok cahildirler. Ama bu amcalar farklı. Bazıları resim yapmada usta bazıları ise şiir yazmakta usta.

ÇOCUKÇA ÖZEL SAYFASI

HAZIRLAYAN: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.