Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘Benim!’ dedi yolu kapattı

‘Benim!’ dedi yolu kapattı
22 Mayıs 2015 - 10:01

Genel

Yol yapılarak arsasının işgal edildiği iddiasıyla mahkemeye giden arsa sahibi haklı bulundu. Vatandaş, arsasını çitle kapatınca yol da kapandı.

Hacıilbey mahallesi Mehmet Akif Ersoy caddesinde bir arsanın sahibi, yolun arsası üzerine yapıldığını iddia ederek Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanınca arazisini icra yoluyla çit-duvarla çevirince yol da trafiğe kapandı.

Olay, çevrede şaşkınlıkla karşılandı. Yoldan geçen yayalar merakla bakarken, araç sürücüleri de geldikleri gibi geri dönmek zorunda kaldılar.

Arsa sahibi Gültekin Demir’in avukatı Fevzi Şen, “Orada aslında yol yok, aksine müvekkilimin arsası işgal edilmiş durumda. Muhtarlık binası da orayı işgal etmiş durumda” dedi.

Avukat Fevzi Şen, “Müvekilimin haberi olmadan, arsası istimlak edilmeden üzerine yol yapılmış, çevreye parke taşlar döşenmiş, taksi durağı yapılmış. Balıkesir 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığımız ‘Men-i Müdahale’ davası lehimize sonuçlandı. Yargıtay onadı, icra yoluyla arsanın sınırları kapatıldı” dedi.

 

Hacıilbey mahallesi muhtarı Mustafa Deniz, bu konunun yıllardır devam eden bir dava olduğunu, 1994 yılında muhtar olduğu günlerde de gündeme geldiğini söyledi. Muhtar Mustafa Deniz, “20 senedir dört tane belediye başkanı gelip geçti; sorun yine de çözülemedi” diye konuştu.

BÖLGE PROBLEMLİ

Tesadüfen olay yerinden geçen Büyükşehir Belediye Meclisi Üyesi İnşaat Mühendisi Uğur Güneri de olayı şaşkınlıkla karşıladı. Güneri, Altıeylül Belediye Meclisi’nin çok kısa bir süre belediye yönetimine kamulaştırma izni geçtiğini hatırlatarak, arsanın kamulaştırılabileceğini belirtti. “Aslında belediye ile arsa sahibinin uzlaşması gerekirdi” diyerek bir uzlaşma yolu olduğunu da belirten Güneri, “Bu bölge zaten çok problemli, bütün binalar birbiri ile şüyulu, birleştirmeden yapı yapılamıyor” dedi. Güneri, ‘kadastro paftası’ ile ‘imar paftası’nın ayrı konular olduğunu, işin içine imar paftası girince kamulaştırmalar ve yola terk uygulamalarının gündeme geldiğini de belirtti.

Söz konusu olayla ilgili karar 2.Asliye Hukuk Mahkemesinin 2010/36 esas, 2011/98 karar sayılı, 22 Mart 2011 tarihli kararı verildi ve Yargıtay tarafından onandı ve icra yoluyla uygulandı.

Arsa sahibinin Balıkesirli olduğu, İstanbul’da yaşadığı, Muğla Emniyet Müdürü iken emekli olduğu öğrenildi.

cemil yurtman

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.