GündemTürkiye Gündemi

Benzinle Çalışan Çay Toplama Motorları Artık Yasak

Doğu Karadeniz'de Covid-19 salgını nedeniyle işçi bulunamadığı dönemde çay toplama motorlarının kullanımı artmıştı. Ancak bu motorların çay bitkisine zarar verdiği gerekçesiyle bu yıl da kullanımı yasaklandı.

Benzinle Çalışan Çay Toplama Motorları Artık Yasak: Doğu Karadeniz’de Covid-19 salgını nedeniyle işçi bulunamadığı dönemde çay toplama motorlarının kullanımı artmıştı. Ancak bu motorların çay bitkisine zarar verdiği gerekçesiyle bu yıl da kullanımı yasaklandı.

 

Benzinle Çalışan Çay Toplama Motorları Artık Yasak

Benzinle Çalışan Çay Toplama Motorları Artık Yasak
Benzinle Çalışan Çay Toplama Motorları Artık Yasak

Egzoz Gazı Çayın Kalitesini Düşürüyor

2020 yılında ÇAYKUR’un uyarısının ardından bu yıl da benzer bir adım atıldı. ÇAYKUR, benzinle çalışan çay toplama motorlarının çay bitkisi üzerinde egzoz gazı bıraktığı ve çay kalitesini düşürdüğü gerekçesiyle bu motorların kullanımını yasakladı.

Üreticilere Açık Uyarı: Üreticilik Askıya Alınacak

ÇAYKUR, üreticileri uyararak, “Benzinle çalışan çay toplama makineleri çay bitkisi üzerinde egzoz gazı bırakıyor” diyerek bu motorların yasaklanacağını duyurdu. Ancak sadece yasaklamakla kalmayıp, üreticilerin üreticiliğinin askıya alınacağını da belirtti. Yani, benzinli motor kullanan üreticilerin topladığı yaş çayın ÇAYKUR tarafından satın alınmayacağı açıklandı.

ÇAYKUR’dan Üreticilere SMS Uyarısı

ÇAYKUR, üreticilere kısa mesaj (SMS) göndererek uyarısını iletti ve “Kurumumuzca benzinli motorla yaş çay toplamak yasaklanmıştır. Tespiti halinde benzinli motor kullanan üreticinin üreticiliği askıya alınacaktır” ifadelerine yer verdi.

Doğu Karadeniz’de Yaş Çay Sezonu Açıldı

İha

Bizi sosyal medyadan takip edin!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu