Balıkesir Merhaba Gazetesi

Beş vekil garanti

Beş vekil garanti
03 Nisan 2015 - 0:08

Genel

CHP İl Başkanı Mete Erol, partisinin yaptığı ön seçimle çok daha iddialı hale geldiğini belirterek, “Balıkesir’de Dört milletvekili diyorduk, şimdi rahatça beş milletvekili çıkartacağız” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) İl Başkanı Mete Erol, milletvekili adaylarını belirlemek için uyguladığı ön seçim sonrasında Büyükşehir Merhaba’ya yaptığı açıklamasında hiçbir siyasi partinin yapamadığını CHP’nin yaptığını belirterek, 2015 genel seçimlerinde çok daha iddialı duruma geldiklerini, Balıkesir’de beş milletvekilini garantilediklerini, iktidar partisinin de bundan rahatsız olduğunu söyledi.

CHP İl Başkanı Mete Erol, il yönetim kurulu üyeleri ile ‘ön seçimi değerlendirme’ toplantısı öncesinde yaptığı açıklamasında “Harika bir ön seçim yapıldı. Sadece CHP yaptı bunu. 21 bin 530 üye oy kullandı 34 tane pırıl pırıl aday adayımız, yaklaşık 1,5 aydır Balıkesir’de ayak basmadık yer bırakmadılar. Bütün ilçelerde mahallelerde hem kendilerini, hem de CHP’nin politikalarını anlattılar. Üyelerimiz de kararlarını verdi ve adaylarını belirledi.

CHP, Balıkesir’de kontenjansız, yargı denetiminde tüm üyelerin katıldığı bir ön seçim yapacak dedik.

Biz bu iddiayla çıktık ortaya. Balıkesir’de kontenjan istemiyoruz, ön seçim istiyoruz dedik. Bu iddiamızı gerçekleşirse Balıkesir’de birinci parti oluruz ve en az 4 milletvekili kazanırız diyorduk, şimdi artık rahatça 5 milletvekili diyoruz” diye konuştu.

“AKP TELAŞ İÇİNDE’

Bazı Adalet ve Kalkınma Partili siyasetçilerin CHP’nin adaylarının Körfez bölgesi adaylarından oluştuğunu belirterek, kendilerinin avantajlı olduğunu söylediği hatırlatıldığında ise Erol, bu sözlerin iktidar partisinde CHP’nin yaptığı ön seçimden duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığını vurguladı.

CHP İl Başkanı Mete Erol “Hiç de avantajlı değiller. CHP’nin uyguladığı ön seçimden, bu demokrasi şöleninden rahatsız oldular. Sekiz aday da bizim adayımız, hepsi Balıkesir milletvekilimiz. Onun için böyle bir ayrım yok. Biz avantajlı durumdayız. Arkadaşlarımız aday adaylıkları için sadece Güney Marmara’da çalışmadı. Bunlar talihsiz açıklamalar, bir telaş içindeler.

2015 seçimleri çok önemli dedik, bu seçimlerde AKP kazanırsa Türkiye polis devleti olacak, iktidarın güdümüne daha çok girecek demiştik. Toplum daha da örgütsüzleştirilecek ve bu yaygınlaştırılacak demiştik. AKP iktidarı devam ettikçe bu risk devam edecek. CHP iktidarı buna son verecek” dedi.

Yaşanan elektrik kesintisine de değinen Erol, “Türkiye’de her yerde elektrikler kesildi. Bizi karanlığa gömdüler. Ülkeyi bu karanlıktan CHP çıkartacak” diye konuştu.

Ön seçimde Marmara ilçesinde yapılan bir hata sebebiyle İl seçim kurulunu uyardıklarını sözlerine ekleyen CHP İl Başkanı Erol, “Tabloda değişikliğe yol açacak bir durum yok. Marmara adasından gelen bilgileri iki defa girmişler, seçim kurulunu hesaplamalarınızda daha uzman birini görevlendirin diye” uyardık açıklamasında bulundu.

cemil yurtman

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.