Balıkesir Merhaba Gazetesi

BESOB BAŞKANI ERDEM GİRİŞMCİLERİN YANINDA

BESOB BAŞKANI ERDEM GİRİŞMCİLERİN YANINDA
12 Kasım 2014 - 0:18

Genel

Eğitimlerini aldılar. Çalıştılar ve kazandılar. Şimdi severek yaptıkları işin meyvelerini topluyorlar.

**BESOB Başkanı Fehmi Erdem beraberinde başkan vekili Necdet Erkan ve genel sekreter Hüseyin Saran ile birlikte girişimcilere ziyaretlerde bulundu.

***BESOB Başkanı Fehmi Erdem ’Girişimcilerimizin, başarılı olduklarını görerek bizde mutlu oluyoruz. Balıkesir’de girişimcilik ruhu yükseliyor’ dedi.

BİRLİKTEN GİRİŞİMCİLİK RUHUNDA ÇIĞIR

Geçen sene itibarı ile500 girişimcimiz mezun oldu bu sene 18 kurstan 4 tanesi eğitime başlama aşamasında diyen BESOB Başkanı Erdem, yılsonu 950 mezunumuz olmuş olacak girişimcilik okulu olan BESOB Girişimcilere desteğini sürdürüyor’ dedi. Girişimcilik konusunda dünyada ortalama yüzde3,Türkiyede yüzde 5 seviyelerinde hareketlilik gözlenirken Balıkesir fark attı ve yüzde 60lara yükselen seyirle üstün başarı yakaladı.
Girişimcilerimizin her zaman yanındayız diyen BESOB Başkanı Fehmi Erdem, ’girişimcilerimize ziyaretler düzenliyoruz. Çalışmalarını takip ediyoruz. Başarılı olduklarını görerek bizde mutlu oluyoruz’ dedi. Ahşap ürünlerle harikalar adıyla işletmesini açan Ayşegül Turan ortağı Berrin Demirle birlikte hediyelik ahşap figürleri el emeği ile ortaya çıkarıyor. Sadece ahşapla sınırlı kalmak istemedik diyen Turan, Kostüm kıyafetleri de çok aranılıyor ve onları da bünyemize kattık. Bunun yanında çocuklara ve annelerine özel ürünlerimizde var dedi. Kişiye özel kendi tasarımları ile işçiliğini de yansıtan başarılı eller harikalar yaratmaya devam ediyor.

AHŞAPTAN HARİKALAR YARATAN ELLER

Ahşaptan Harikalar işletmecisi Ayşegül Turan, BESOB’un girişimcilik kurslarında işyeri açmak ve işletmek iş planı hazırlamak konusunda bilgileri verdiğini belirterek iş planımı kendim hazırladım. Kurs bittiğinde iş planımda hazırdı. Aldığımız eğitim yeterliydi. Dedi. Turan, ’Ahşap oyuncak denildiğinde yüksek meblağ akla geliyor. Bizim fiyatlarımız uygun kendimiz üretiyoruz bu konuda sanayide işi öğrenmek istedik. Sanayide çok dolaştık. Ziya usta kesim konusunda eğitim verdi. Ortağım kesim işinde çok daha iyi. Bende süsleyip gerekirse istek üzerine boyamayı yapıyorum. Sağlıklı oyuncaklar üretmek öncelikli hedeflerimiz arasında. Sanayide işe yaramayan ahşapları faydalı hale getirmiş oluyoruz. Üretiyor olmak güzel’ şeklinde konuştu. (Bahçelievler Teknik Lise caddesinde hizmet veriyor)

SEZONA GÖRE ÇANTA BENİM İŞİM

Ecem Çanta sahibi Fatma Özcan Çanta imalatı ile perakende ve toptancılık yapan kadın girişimci Fatma Özcan Balıkesir’de üreterek müşterilere çanta sunmanın keyfini yaşadığını söyledi. İşletmemi açtıktan sonra tanındım. Gelip isteyenler oluyor. Modayı takip ediyoruz. Sezona göre en az 30 model olmalı ve Farklı tasarımlar aranan özellikleri de bildiğinizde bütünleşiyor. İşlerimden memnunum. Daha güzel olacağına inanıyorum. BESOB sayesinde verilen eğitim faydalı geçti. Aldığım makineleri kendim aldım ve daha sonra Kosgeb den de faydalandım. Orijinal ürün çıkartabilmek için bu makinelere ihtiyacım vardı. Çünkü elle yapılabilen bir şey değil. Çanta yapmayı bilen Balıkesir’de yok. Ben kendimi yetiştirdim. İlk mülakatı kendi tasarladığı ve yaptığı çanta sayesinde geçen Ecem Çanta sahibi Fatma Özcan çanta tamiri de yapıyorum. Çanta yapımı eğitmenliği de yapabilirim dedim ve bunun içinde belgemi aldım. Balıkesir’de ki hanımlara imalat konusunda hareketlilik kazandırabilirim ekmek kapısı onlara da yaratılmış olur diye düşünüyorum. Çanta sektörü büyük bir sektör. Örneğin Balıkesir’e çanta fabrikası neden kurulmasın ?(Hasanbabada hizmet veriyor)

ÖZAY UNLU MAMÜLLER LEZZET DURAĞI OLDU

Özay Unlu mamuller işletmecisi Nilüfer Doğru Hasan Basri Çantay mahallesi Atatürk Caddesi üzerinde kurduğu işletmesinde unlu mamuller üzerine lezzeti rakiplerine kaptırmıyor. İmalatını kendi elleriyle yapan Nilüfer Doğru yaptığımız unlu mamullerin tadını önce kendim test ederim. Onaylandıktan sonra müşteriye sunarım. Öyle ki elimin ayarı unlu mamullere katılan değerle eş olduğu için tadına bakmasam da nasıl olduğunu anlarım. Unlu mamul benim işim ’dedi. BESOB sayesinde katıldığım eğitimde işyeri açma çalıştırma ve yapılabilecekler konusunda bilgiler edindim. Hayalimdi gerçekleştirdim. Başardım diyorum. Müşteriye ağız tadında ürünleri sunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yaşpasta, simit, poğaça unla yapılabilecek her çeşit elimden gelir yapamam diye bir şey tanımam. Elimden gelenin en iyisini yaparım. Memnuniyet benimde memnun olmamı sağlıyor.

ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.