Balıkesir Merhaba Gazetesi

BEST DÜNYA REKORUNA İMZA ATTI

BEST DÜNYA REKORUNA İMZA ATTI
25 Aralık 2014 - 0:20

Genel

BEST En yüksek güçlü ark ocağı trafosunu üreterek Türk özel sektörü tarafından kullanılan dev üniteye imza attı.  

 Balıkesir Elektromekanik Sanayi Tesisleri A.Ş dünyanın en yüksek gücüne sahip 310 MVA gücünde ark ocağı transformatörünü üreterek tarihe geçti.

BEST Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Sırrı Yırcalı, firmalarının Ar-Ge bölümündeki 65 mühendisin, bin 500 saatlik çalışmasıyla tasarlanan trafonun, yüzlerce işçileri tarafından “6 bin adam/saat” çalışılarak imal edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizi bu transformatörle ilgili heyecanlandıran birkaç durum var. Birincisi, bunu üretebilmiş olmak ve aynı zamanda komşu ilimiz Çanakkale’de bu transformatörü kullanabilecek bir demir çelik fabrikasının oluşu. Bu durum, demir çelik sanayisinde ülkemizin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. “Bizim de sipariş üzerine imal ettiğimiz bu trafo, alanında dünyanın en büyük fırın trafosu” dedi. Trafonun ağırlığının normalde yaklaşık 210 ton olduğunu, çalışırken 300 tona ulaştığını ifade eden Yırcalı, 37 metrekare tabana oturan, 7 metre yüksekliğindeki transformatörün yaklaşık 7 ayda üretildiğini anlattı.

6 BİN SAATTE TAMAMLANDI

Yırcalı, firmalarının Ar-Ge bölümündeki 65 mühendisin, bin 500 saatlik çalışmasıyla tasarlanan trafonun, yüzlerce işçileri tarafından “6 bin adam/saat” çalışılarak imal edildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: “Bizi bu transformatörle ilgili heyecanlandıran birkaç durum var. Birincisi, bunu üretebilmiş olmak ve aynı zamanda komşu ilimiz Çanakkale’de bu transformatörü kullanabilecek bir demir çelik fabrikasının oluşu. Bu durum, demir çelik sanayisinde ülkemizin gelmiş olduğu noktayı gösteriyor. Üretimi, tamamen Türk mühendis ve işçilerine ait. Bizim tesislerde toplamda bin 150 personelimiz bulunuyor. Bunların içinde 220 mühendis arkadaşımız var. Bu transformatör özel üretim olduğu için çalışanlarımızın çoğunun emeği var ama en fazla Ar-Ge bölümündeki mühendis arkadaşların emeği var.” Trafonun, üretimi kadar nakliyesinin de oldukça meşakkatli olduğunu vurgulayan Yırcalı, özel nakliye şirketlerince taşındığını sözlerine ekledi.

 TAŞINMASI  MEŞAKKATLİ

Vali Mustafa Yaman ise trafonun üretildiği tesisi ziyaretinde, bunun üretimi ve özellikleri hakkında bilgi aldı. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinin en önemli firmalarında biri olan BEST tarafından önemli bir üretim yapıldığını belirten Yaman, “Dünyanın en büyük transformatörünü üretip Çanakkale’ye gönderiyoruz. Ben de hem işçilerimizi hem de firma sahiplerini kutlamak için ziyaret edeyim dedim. Vali olarak bu durumdan çok memnunum. İnşallah bu tür yatırımlar üretimler artacak. Bu, dış ticaret açığımızı kapatıyor, ülkemizden döviz gitmemiş oluyor ayrıca ciddi bir istihdam sağlıyor” diye konuştu.

100 TEKER ÜZERİNDE 2,5 GÜNDE GİDECEK

Trafonun nakliyesi için özel yapım 650 bin avroluk dorse ile 750 ve 700 beygir güçlerinde 400’er bin liralık iki çekici kiralandı. Trafo, fabrika içine alınan dorse üzerine, 200’er tonluk kapasiteye sahip iki vinç aracılığıyla yerleştirildi. Ağırlığın dorseye eşit şekilde yayılması amacıyla trafonun yerleştirilmesinde milimetrik hesaplar yapıldı.

Dorsede 80, çekicilerde 20 olmak üzere 100 teker üzerinde gidecek trafonun, yaklaşık 170 kilometre uzaklıktaki demir çelik fabrikasına yolculuğu, 2,5 gün sürecek. Trafonun yüklü olduğu dorseyi önünden bir çekici çekerken özellikle yokuşlardaki çıkış ve inişlerde desteklemesi amacıyla arkasına bir bir çekici bağlandı. Havalı tasarlanan dorse, köprülerin altında geçiş sırasında trafoya zarar verilmemesi için yere sıfır noktasına yakın şekilde indirilebiliyor.  AA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.