Balıkesir Merhaba Gazetesi

BEYNE ŞİFA BİTKİLER

BEYNE ŞİFA BİTKİLER
Prof. Dr. Fatih Satıl
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
31 Ağustos 2020 - 17:58

Yaşam şartlarının giderek ağırlaşması, geçim derdi ve trafik karmaşası gibi sorunlar insanları ciddi streslere sokuyor. Sonuçta bu olaylar bazılarımızda depresyona bazılarımızda da uyku bozukluklarına neden olabiliyor. Daha ileri yaşlarda ise Alzheimer ve diğer zihinsel sorunlara yol açabiliyor.

Tabiat bir eczane gibi yaratılmış, orda her derdin dermanı var yeter ki arayıp bulalım. Beyin ve akıl sağlığımız için de şifa olan bitkiler ve baharatlar tabiat eczanesinden bizlere şifa için sunulmuş. İşte beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacak ve hafızanızı güçlendirecek bitkiler ve baharatlardan bazıları:

ADAÇAYI: Bazı çalışmalara göre Alzheimer’a karşı beyni ve hafızayı güçlendirici etkileri olan şifalı bir bitkidir. İki tatlı kaşığı kurutulmuş adaçayını sıcak suya ekleyip demleyerek çay yapabilirsiniz. Ancak yüksek tansiyonu olan insanlar için zararlı olabileceğinden kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

FESLEĞEN: Bu bitkinin yapraklarından çıkan keskin koku zihinde odaklanmayı artırıyor, aynı zamanda stresi azaltıyor. Mutlaka penceremizde ya da balkonumuzda olması gereken bir bitki.

NANE: Eğer çok çalışan biriyseniz nane tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Bu zengin ve lezzetli bitki, hafızanızı güçlendirmek için en iyi yollardan biridir. Wheeling Jesuit Üniversitesi’nden Dr. Bryan Raudenbush’un yaptığı bir araştırmaya göre, nane aroması teneffüs etmek beyin fonksiyonlarını, akıl yürütmeyi, problem çözme yetisini ve hafıza kapasitesini arttırıyor.

BİBERİYE: Biberiye bitkisi binlerce yıldır hafıza güçlendirici olarak kullanılıyor. Northumbria Üniversitesi’nde biberiye yağının hafızaya etkileri ile ilgili 60 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, biberiye yağını teneffüs eden katılımcıların hafızalarında kayda değer bir gelişme gözlendi.

BADEM: E vitamini yönünden zengin olan badem, beyindeki yaşlanmaya yavaşlattığı gibi beyin gelişimi ve sağlığı için birçok elementi de içermektedir. Bademin yanı sıra ceviz, fındık, kaju, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam ve keten tohumu da beyin sağlığı açısından tüketilmesi gereken gıdalar arasındadır.

ÜZÜM: Son yıllarda yapılan araştırmalar üzümün dopamin salgılamasını artırarak problem çözme yeteneğini geliştirdiğini ortaya koymaktadır.

YABAN MERSİNİ: Yaban mersininin sinir hücreleri ile etkileşime geçerek belleği geliştirdiği ve strese karşı beyni koruduğunu ortaya koyan çalışmalar bulunmaktadır.

CEVİZ: Ceviz beynin ihtiyaç duyduğu Omega 3, Omega 6, A, B, E vitaminlerini ve Gümüş iyonu içerir.

Önemli Not: Her ne kadar bu bitkiler çok sağlıklı ve faydalı olsalar da kullandığınız ilaçlar varsa onlarla negatif bir etkileşime geçebilir ya da alerjik etkilere yol açabilir. Bu nedenle bu bitkileri tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışmanızda fayda vardır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.