Dünyadan HaberlerGündem

Biden’dan Net Uyarı, Refah’a Saldırı, Silah Göndermeyi Durdurur

İsrail'in Refah'a Saldırısıyla İlgili ABD'den Sert Tavır

Biden’dan Net Uyarı, Refah’a Saldırı, Silah Göndermeyi Durdurur

İsrail’in Refah’a Saldırısıyla İlgili ABD’den Sert Tavır

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail’in Refah’a geniş çaplı bir saldırı başlatması durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını açıkladı.

Biden, CNN kanalına verdiği röportajda, Gazze’deki durum ve İsrail’in Refah’a kapsamlı bir kara saldırısı başlatması durumunda ABD’nin tutumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Geçen hafta yaklaşık 900 kiloluk bombaların İsrail’e sevkiyatını durduran Biden, Amerikan üretimi bombaların Gazze’de Filistinli sivillerin öldürülmesinde kullanıldığını kabul etti.

Biden, daha önce de İsrail’in Refah’a kapsamlı bir kara saldırısına girişmemesi konusunda uyarılarda bulunduklarını hatırlattı. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı son görüşmede de bu konuyu açıkça dile getirdiğini belirtti.

ABD Başkanı, “Eğer Refah’a girerlerse, henüz girmediler, eğer girerlerse o zaman Refah’ta ve diğer şehirlerde kullanılan silahları göndermeyeceğimi açıkça belirttim.” dedi.

Biden, İsrail’in güvenliğini sağlama taahhütlerine halen bağlı olduklarını ancak İsrail’in sivil yerleşim bölgelerinde kullandığı bazı silahları göndermeyi durduracaklarını vurguladı.

Rusya Ukrayna’ya Hava Saldırısı Düzenledi

AA

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu