Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bigadiç’e Bor’dan Granül Gübre Üretim Tesisi Kurulacak

Bigadiç’e Bor’dan Granül Gübre Üretim Tesisi Kurulacak
23 Eylül 2022 - 12:22

Bigadiç’e Bor’dan Granül Gübre Üretim Tesisi Kurulacak

 

Balıkesir’de Bor’dan granül üretim tesisi için imzalar atıldı.Tesis Bigadiç’e kurulacak.Konuyla ilgili AK Parti Balıkesir Milletvekili MKYK Üyesi Belegin Uygur’un girişimleri ile bölge ekonomisine sağlanacak katkı için adımlar atıldı.

 

İhale 21 Eylül’de Yapıldı

Balıkesir AK Parti Milletvekili Belgin Uygur ETİ Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile görüştü. Yaptığı görüşmeler neticesinde bölge ekonomisine  katkı sağlayacak Granül Gübre Üretim Tesisinin Bigadiç İlçesine yapılmasına karar verilmişti. Söz konusu Proje tamamlandı, yapım İhalesi gerçekleşti.

Verimli Üretime Katkı Sunacak

AK Parti Balıkesir Milletvekili MKYK üyesi Belgin Uygur, ihaleyi kazanan firmayla sözleşmenin imzalandığını belirtti. İşin yer teslimi yapılacak ve yapımına başlanacak diyen Uygur, “ Bor’dan üretilen ve Tarım Sektöründe yoğun biçimde kullanılan Granül Gübre ve ABCOL daha verimli meyve ve sebzeler üretilmesine katkı sağlayacak. Tesisimiz şehrimize ve bölgemize hayırlı olsun” dedi.

Tesis Sözleşmesi İmzalandı

Bigadiç Bor İşletme Müdürlüğü içine yapılacak tesiste yılda 20.000 Ton/Yıl Borlu Granül Gübre, 12.500 Ton/Yıl Kırılmış-Elenmiş 2-4 mm,  12.500 Ton/Yıl ABCOL üretim yapılması planlanıyor.223.700.000 TL yatırım bütçesine sahip tesisin sözleşmesi 21.09.2022 tarihinde imzalandı. Yer teslim sürecinin ardından 450 gün sürecek çalışma sonunda tesisin 16.01.2024 tarihinde tamamlanması ve üretime başlayacak. HABER: NURSİMA AKYÜREK

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.