Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİGADİÇTE ALTIN REZERVİ ATAĞI

BİGADİÇTE ALTIN REZERVİ ATAĞI
09 Aralık 2014 - 0:20

Genel

ALTIN DEĞERİNDE ÇALIŞMALAR

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette yapılan sohbette önemli bilgiler paylaşıldı. BAÜ ‘deki değişim ve gelişimden, İlçenin çalışmalarına kadar pek çok konuya yer verildi.

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu ’ya İlçe Başkanı Neşet Akbıyık ve Meclis Üyesi Resul Bintepe’de eşlik etti. Bigadiç’te altın madenciliği konusunda da yapılan yeni ataklarla ciddi çalışmaların olduğunu belirten Başkan Avcu ‘gelişmeler altın rezervi konusunda sevindirici’ dedi.

BİGADİÇTE ALTIN REZERVİ ATAĞI

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Kerim Özdemir’i ziyaret etti

Türkiye’de ki bor rezervleri konusunda önemli bir yere sahip olan Bigadiç kolemanit yatakları ile elzem olan konumunu koruyor. BAÜ Rektörü Kerim Özdemir’e Bigadiç’te yapılan çalışmaları anlatan Başkan Avcu ‘Madenler konusunda zenginliğimiz var. Bölgemizde ileri derecede altın madenciliği de gelişiyor ve bu anlamda yapılan ciddi çalışmalar var.’ dedi. Belediye Başkanı İsmail Avcu, Rektör Prof. Dr. Özdemir’e birlikte çalışmalar yapabiliriz diyerek Üniversitenin Bigadiç’te Etibank’a yakın bir alanda yapacağı çalışma olabilir. Eğitimin ve Üniversitemizin yanındayız. Malumunuz Araştırma Enstitümüz var. Yapılacak çalışmalara açığız.’ şeklinde konuştu.

BOR SANAYİ’NİN TUZU

BAÜ Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, ‘Bor rezervinin yüzde 70’i Türkiye’de. Bora yoğunlaşmak gerekir. Bigadiç bor konusunda önemli bir yerde. Teklifinizi mutlaka değerlendiririz. Bor üzerine çalışan özellikle Kimya ve Fizikçi uzman arkadaşlarımıza da aktarır ve ‘ne yapabiliriz?’ diyerek çalışma yapabiliriz. Yerinde inceleme yapar ve işin uzmanları ile çalışmalara başlarız. ’ifadelerini kullandı. Prof. Dr. Özdemir şöyle devam etti: Bor spekülasyon yapılabiliyor. Şöyle bir ifade kullanılıyor. Bor Sanayinin tuzu.  Bor her şeye maydanoz. Olmadığı zamanda oluyor fakat; olduğu zaman örnek boya sanayiinde boya parlak oluyor. Tuz nasıl yemeğin tadını arttırıyorsa olduğu zamanda değerini arttırıyor. Bor’u çıktığı gibi satmaktansa, Sanayimizi geliştirip kendi sanayimizde kullanma taraftarıyım. Bor konusunda okuduklarımdan elde ettiğim sonuç bu.

 

ÜNİVERSİTE HEPİMİZİN

BAÜ Rektörü Prof.Dr. Özdemir her türlü desteğinize ihtiyacımız var. Burası hepimizin bir kurumu ve Bigadiç’inde sınırlarında olması nedeni ile Bigadiç’in özellikli kurumu diye de düşünüyorum’ dedi. Bizim içinde bir ayrıcalık karşılığını veren Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, “BAÜ’nün şanı içerisinde olmak bizim içinde bir ayrıcalık ve şeref. Her ilçeye nasip olmaz. İlk kurulduğu günden buyana ağaçların dikimlerini hatırlıyorum 91’li yıllarda. Bu atılan adımların her türlü safhasında birlikteydik. Eğitime büyük önem veriyoruz. Üniversite ise bulunmaz bir nimet. Kendi ilçemizde de bizler okullarımızdaki öğrencilerimiz, çocuklarımızın kırtasiye malzemelerini  karşıladık. Küçük bir belediye olabiliriz fakat eğitim dendiğinde bizimde yapabileceğimiz şeyler var diye düşünüyor ilim ve irfan yuvalarının dünya çapında adını duyurmalarını istiyorum. Eğitim camiasının okulların Üniversitemizin yanındayız. 24 saat işimizle, gönlümüzle yanınızdayız” diye konuştu.

DAİMA İLERİ

Hayvancılıkla ilgili olarak yapılan ve yapılması düşünülen çalışmalara da değinilen sohbette Başkan Avcu, “Balıkesir’in zenginlikleri tarihi, turistik, tarımı, hayvancılığı var. Tarımın gelişerek hayvancılıkta zorda olsa başarılarının yakalandığı çalışmalarımız var. Kendi ilçem adına diyebilirim ki bizim hayvancılıkta büyükbaş 80-100binlere ulaşan hayvan varlığımız ve 200 tonun üzerinde süt üretimimiz var. Burada lokomotifimiz bize yol gösteren Üniversitemiz olacaktır.” açıklamasında bulundu.

VETERİNER FAKÜLTESİ MOBİL HAYVAN ARACI İLE KÖYLERDE OLACAK

Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu Üniversite ve ilçenin entegre konumda olduğunu söyledi. Birlikte yapılabilecek çalışmalar için, ‘ Biz yer verelim ve günlük gel git leri sağlayarak veteriner Fakültesi çalışmalarını ilçe genelinde uygulayalım Üniversite ile yan yana, el ele verilerek yapılacak olan çalışmalarla hem ilçe, hem Balıkesir ve öğrencilere katkı sağlansın.’ dedi.Rektör Özdemir, ‘ Amaçlarımız içerisinde henüz donuklaşmamış gelişen ve ileriye doğru hareket eden bir kurum olarak BAÜ ‘nün değerlendirilmesi gerekir. Bunu da birlikte göreceğiz. Üniversitemizin ufak tefek eksiklikleri var. Göründüğü üzere yerleşimi henüz tamamlanmış değil. Gelişme devam ediyor. Yeni Fakülteler açılacak. Diğer yandan bilimsel anlamda ulusal ve uluslararası alandaki derecelerini arttırmaya devam edecek.’ dedi. Veteriner Fakültesinde 16 öğretim üyemiz var. Bunun tamamlanabilmesi için 2 kat 45-50 öğretim üyesine ulaşmamız lazım. Önümüzdeki süreçte mobil bir araçla köyleri Veteriner Fakültesindeki hocalarımız ziyaret edecekler. Ne yapılabiliyorsa hayvan müdahaleleri ile çalışmalar gerçekleştirilebilir.

VETERİNERLİK FAKÜLTESİ İLERLEME KAYDEDECEK

Birlikte Bigadiç ile bu çalışmayı başlatabiliriz. Maliyeti bilemiyorum mobil araç konusunda ama bu çalışmalarla ilgili programlar yapıldı. Gerçekleştirmesi kaldı. Birlikte yürütülebilir. Türkiye hayvancılıkta artan nüfusla birlikte değişimde göstermek zorunda kalıyor. Mera hayvancılığından vazgeçilip besiciliğe geçiliyor. Bu olması gereken bir geçiş artan nüfusla birlikte protein ihtiyacı ve verimi yüksek türlerin verimi yüksek bir şekilde bakılması yetiştirilmesi gerekiyor. Veterinerlik Fakültemizde bunlara öncülük edecektir.

HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.