Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİLAL’ GÜNÜ SORUNLARLA KARŞILIYORUZ’

BİLAL’ GÜNÜ SORUNLARLA KARŞILIYORUZ’
14 Mart 2016 - 0:14

Genel

BİLAL’ GÜNÜ SORUNLARLA KARŞILIYORUZ’

Türk Sağlık Sen Balıkesir Şube Başkanı Musa Bilal tıp bayramı nedeni ile bir basın açıklaması yaptı. 14 Mart Tıp Bayramı gibi çok önemli bir günü, ne yazık ki sağlık çalışanları önemli sorunlarla karşılıyor’Dedi.

Türk Sağlık Sen Şube başkanı Bilal Tıp Bayramı ilk kez, 1. Dünya savaşı sonunda, İstanbul’un işgal edildiği günlerde, yabancı işgal kuvvetlerine karşı tıp öğrencilerinin bir tepkisi olarak 1919 yılında kutlanmıştır.Bu ruhun mirasçısı ve takipçisi, Türkiye Sevdasını, vatan ve millet derdini her zaman en önde tutan Türk Sağlık-Sen olarak bu vatan için canlarını veren şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anıyoruz’dedi. Bilal, fedakarca ve tüm zorluklara rağmen özverili bir şekilde hizmet üreten tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyorum’ifadelerine yer verdi.

 

‘ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLEMİYOR’

Türk Sağlık-Sen Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen “Sağlık Çalışanlarının Memnuniyeti” Anketi sonuçları sağlık çalışanlarının içinde bulunduğu vahim tabloyu ortaya koyuyor diyerek anket sonuçlarına yer verildi.Anket sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının yüzde 55.3’ü son bir yılda şiddete uğradığını belirtmiş, Kadın çalışanların yüzde 67,2’si, erkek çalışanların ise yüzde 50,2’si son 1 yılda sözlü veya fiziksel şiddete maruz kaldığını ifade etmiş, Yüzde 69’u mobbinge maruz kaldığını belirtmiş ve çalışanlar mevcut yapılan düzenlemelerlerle ilgili yüzde 78.5’i sağlıkta şiddetin önüne geçilemeyeceğini düşünüyor.

‘BORÇLAR’

Sağlık çalışanlarının ekonomik olarak yaşadıkları sıkıntıların bir diğer göstergesi harcama ve borçlar. Çalışanların yüzde 70,4’ü gıda ve kiraya yaptıkları harcama aile bütçelerinin çok büyük bir bölümüne denk geliyor.Yüzde 49,5’inin aylık ödeme ve harcamalarını yaptıktan sonra elinde hiç para kalmıyor.Kısacası sağlık çalışanları düşük ücretler ve sürekli azalan gelirleri nedeniyle sıkıntı içerisinde.

MAAŞ ZAMLARIDAN MEMNUN MUSUNUZ?

Zamlar konusunda zamdan memnun değilim diyen yüzde 73.2’lik bir bölüm ‘hiç memnun değilim’ifadesini kullanıyor.Yüzde 21’i memnun değilim cevabını veriyor. Memnun olduğunu ifade edenlerin oranı ise sadece yüzde 5.7’dir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.