Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bilim adamları yetişecek

Bilim adamları yetişecek
03 Aralık 2014 - 0:05

Genel

TÜBİTAK tarafından desteklenen, Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından organize edilen proje ile öğrenciler, bilimsel çalışmalar yapmaya özendirilecek.

Öğrencileri, bilimsel araştırma yapmaya özendirme amaçlı; ‘Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’ projesi için öğretmenlere yönelik eğitim çalışması yapıldı. 28 Kasım 2014 Cuma günü Mimar Sinan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde  yapılan çalışmaya il merkezi ve ilçelerde görev yapan; matematik, fizik, biyoloji, kimya, tarih, bilgisayar, coğrafya, sosyoloji ve psikoloji branşlarından yaklaşık 120 öğretmen katıldı. Eğitim kapsamında öğretmenlere 7 saatlik Bilimsel Proje Hazırlama Eğitimi verildi. Proje ile; orta öğretim öğrencilerinin temel ve sosyal bilim alanlarında bilimsel çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak hedefleniyor. Proje, TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca destekleniyor.

BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAYGINLAŞTIRILACAK

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi tarafından organize edilen eğitim, TÜBİTAK Eskişehir Bölge Koordinatörü ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Eyüp Artvinli tarafından verildi. Seminer belgeleri İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hüseyin Aşık, Şube Müdürleri Ferhan Şahin ve Fahri Acar tarafından takdim edildi. Eğitim sonrasında planlanan faaliyetler sonunda 150 kişiye doğrudan, 300 kişiye de dolaylı yoldan ulaşılması hedefleniyor. Bu yıl yapılacak proje başvurularda hedef il merkezi ve ilçelerde 150 öğretmene doğrudan ulaşarak öğretmenlerin bilimsel proje çalışmalarında aktif bir şekilde danışmanlık yapmalarını sağlayıp il genelendi bilimsel çalışmaların nicelik ve niteliğinin artırılması amaçlandı. Bu eğitimi alan öğretmenlerin en az 1 öğrenciye proje danışmanlığı yapmaları ve ayrıca çevrelerinde yarışma sürecini tanıtarak en az 2 öğretmene de danışmanlık yapmaları bekleniyor. Başvuru için 27 Ocak 2015 son gün. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.