Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİLİM ŞENLİĞİ ÜMİT VERDİ

BİLİM ŞENLİĞİ ÜMİT VERDİ
14 Mayıs 2015 - 0:02

Genel

TÜBİTAK bilim fuarları kapsamında Balıkesir TC. Ziraat Bankası Fen lisesinde bilim şenliği gerçekleştirildi.

Öğrencilerin derslerde öğrendikleri bilgilerin yanı sıra kendilerin geliştirdiği, kişisel projeleri ve okulda bulunan robot kulübü öğrencilerinin icatları şenlikte yer aldı. Akülü araba, Tesla bobini ve TÜBİTAK’ da derece almış kızılötesiyle yollardaki buzlanmaları önleyecek proje ve topraksız tarımın hedeflendiği sera şenlikte ön plana çıkan projeler arasındaydı. Şenlikte kısıtlı imkânlarla oluşturulan projeler yerli yazılım sektörü ve yerli teknoloji üretimi açısından ümit verdi. Şenliğin Açılışına Karesi Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Balıkesir İl Milli Eğitim Şube Müdürü Rabiye Kahraman, Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Konakbay katıldı.

“İştahlarını kabartmaya çalışıyoruz”

Şenlik Hakkında Gazetemize açıklamada bulunan Okul Müdürü Mehmet Emin Batmaz “ Çocuklarımıza derslerde öğrendikleri bilgileri ve kendilerinin geliştirdikleri projeleri sergileyerek insanlarda bir bilinç uyandırmaya gayret ediyoruz. Dışarıdaki ilk ve orta düzeydeki okulları da bu şenliğe davet ediyoruz, onlarında bilime dair iştahlarını kabartmaya çalışıyoruz. Amacımı bu. Bilime karşı bir Farkındalık oluşturabildiysek ne mutlu bize.” Dedi.

Topraksız Tarım Hedefleniyor

Fen lisesi öğrencileri ve öğretmenlerinin okulda oluşturdukları sera Topraksız tarımı hedefliyor. Sulu tarım ve topraksız tarım olarak iki şekilde yapılan topraksız tarım yönteminde ilk aşama çilek yetiştiriliyor. Topraksız tarımın yapılmasının amacına dair açıklamada bulunan Okul Müdürü Mehmet Emin Batmaz “Toprak bir takım negatif unsurlar taşıyor, ilaçlanma yapılmış olabiliyor, zehirli atıklar barındırabiliyor, bazı hastalıklara neden olmuş olabiliyor. Bu tür yan etkiler bu yöntemle ortadan kalkacak. Bitkilerin Hem raf ömrü uzatılıyor, hem hastalıksız hiçbir zararı olmayan bir ürün ortaya konuluyor, hem de daha az işçilikle pek çok ürün elde ediliyor. Eğer ki başarılı olunursa büyük seralarda çok rahat uygulamaya konulabilir bir proje olacak” dedi.

Mavi Biber, Mor karpuz, Kırmızı Salatalık

Genetiği oynanmış ürünler konusunda farkındalık oluşturabilmek için örnek bitkilerin Çinden getirtilerek ekildiği sera içersinde Mor karpuzdan beyaz patlıcana, mavi biberden, renkli mısıra kırmızı salataya ve mor çileğe kadar pek çok ürün yer alıyor.

Buzlanmayı Önleyecek proje

TÜBİTAK da dereceye girmiş olan projede şenlikte yer alıyor. Bölge finalinde 0,25 puanla elenen proje yollardaki buzlanmaya karşı alternatif bir yöntemi öngörüyor. Projenin yapımcılarından biri olan fen lisesi öğrencisi İslam Berkin Karaoğlan “ Normal de buzlanma vakalarında tuzlama ve losyon kullanılmakta. Süper Losyon yolun yapısını aşırı derecede bozuyor ve iki yılda bir yolun yenilenmesi gerekiyor. Bu da devlet için ekonomik bir külfet oluşturuyor. Avrupa ve Amerika da bu yüzden köprü ve çevrelerindeki yollarda bu uygulamalar yasaklandı. Buzlanmaya alınan önlemler yolun yapısını değiştirdiği gibi toprağında yapısını değiştiriyor ve bitkilere zarar veriyor. Ben buna alternatif bir yol buldum. Kızılötesi bir lamba u,v ışınları yayıyor. Bu ışınlar kısa sürede yüksek enerji veriyor ve ısıyı sağlıyor. Bunlar çevreye hiçbir şekilde etki etmiyor. Buzun yapısını kızılötesi ışınlar kısa bir sürede etki ederek çözüyor. Karşılaştırdığımızda buzlanmayı önlemek için yapılan tuzlama 55 dakikada yolu çözerken, bizim projemiz 25 dakikada çözüyor. NASA uzaya atılan roketlerin içinde de aynı şekilde u v lambaları kullanılıyor. Çünkü uzayda yukarı çıktıkça hava soğuyor ve metal aksamlar donmaya başlıyor. Bir sürü yöntem denenmesine rağmen bu yöntem en son tercih edilen yöntem oldu” dedi.

 Tesla Bobini büyük ilgi gördü.

Kablosuz bir şekilde elektrik üretiminin sağlandığı deneyde ünlü bilim adamı Nicola Teslanın yöntemi uygulandı. Büyük ilgi gören “Tesla bobini” deneyi çeşitli okullardan şenliğe katılan öğrencileri şaşkınlığa uğrattığı gibi büyük beğeni toplayan projelerin arasına girdi.

Geleceğin Mekatronikçileri Şenlikte

Fen Lisesinde kurulan robot kulübü öğrencilerinin yapmış olduğu arabalarda şenlikte dikkat çeken projelerin arasındaydı. Belli sinyalizasyon ve uzaktan kontrol edebilme sistemleriyle çalışan arabalar geleceğe dair yerli teknolojinin üretilmesi konusunda ümit verdi.

Malzeme ve altyapı eksikliği var

Şenlikte gazetemize açıklamada bulunan Fen Lisesi Öğretmenleri ve öğrencileri Balıkesir’ in malzeme tedarik etme konusunda yetersiz kaldığını belirttiler. Bu yüzden İstanbul üzerinden malzeme ve altyapıyı sağladıklarını belirten öğrenciler ve öğretmenler aldıkları malzemelerin sipariş verdikten 3 gün sonra ellerine ulaştığını ve bununda kendilerine büyük problem oluşturduğunu belirttiler. SAMET AYDIN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.