Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bilim ve sanayi için istişare ettiler 

Bilim ve sanayi için istişare ettiler 
13 Nisan 2015 - 0:04

Genel

Dokuz ilde eş zamanlı gerçekleştirilen istişare toplantılarından biri de Balıkesir’de geniş bir katılımla yapıldı. Toplantıda yerli sanayi alanında üretimin artırılması ve yenilenebilir enerji yatırımları tartışıldı. 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde; Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlükleri, KOSGEB, TSE, Üniversiteler, meslek kuruluşları ve diğer paydaş kurum ve kuruluşların katılımı ile 9 ilde eş zamanlı olarak 3.Bölge İstişare Toplantısı yapıldı.

Balıkesir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün ev sahipliğinde Asya Pamukçu Termal Otel’de yapılan toplantıya; Vali Mustafa Yaman, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mevlüt Hürol Mete, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Osman Yenidoğan, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, Altıeylül Kaymakamı Bayram Gali, Balıkesir Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk; İzmir, Aydın, Çanakkale, Kütahya, Manisa, Muğla, Uşak Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürleri, Balıkesir’in çeşitli kurumlarının İl Müdürleri, BAÜ Öğretim üyeleri, Balıkesir Sanayi Odası ile çeşitli Ticaret Odaları ve Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği temsilcileri yanı sıra sanayiciler ve diğer davetliler katıldı.

YERLİ ÜRETİM ATIRILACAK

Verimlilik Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mevlüt Hürol Mete’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen toplantı Balıkesir Üniversitesi öğretim üyeleri Prof.Dr. Bedri Yüksel, Doc.Dr. Ali Oral, PROTAŞ Genel Müdürü Dr. Mustafa Ongay, Aydın Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Görgülü’nün konuşmacı olarak katıldığı panel ile devam etti.

Toplantı: Yerli üretimin artırılması, Yenilenebilir enerji yatırımlarının geliştirilmesi, Yerli üretimin teşviki, yerli üretime ve üreticilere sağlanan destekler, Müteşebbis gözüyle elektrik motorlarının dönüşümlerinden beklentiler, Sanayide verimsiz elektrik motorlarının dönüşüm programı konu başlıklarından oluştu.

HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.