Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİLMEM SÖYLESEM Mİ, SÖYLEMESEM Mİ?

BİLMEM SÖYLESEM Mİ, SÖYLEMESEM Mİ?
Taylan Kuşdoğan
Taylan Kuşdoğan( taylankusdogan@gazetemerhaba.com )
164
16 Temmuz 2019 - 7:40

Merhaba değerli okurlar, Balıkesir’de yaşayıp da sokak müziğine denk gelmeyen yoktur herhalde. Birkaç tane grup var sokak müziği yapan. Yazımıza başlamadan zabıtaların gereksiz baskısına ve engellemesine rağmen bu yolu açan arkadaşlara da teşekkür etmek gerekir. Balıkesir’de santur adı verilen yöresel bir enstrümanla müzik yapan üniversite öğrencilerinin zabıtalar karşısında kaldığı durumu hatırlayanlar olacaktır elbette.

Bir de elinde bağlamasıyla şehrin çeşitli yerlerinde türkü çalıp söyleyen bir amca var. Şehrin herhangi bir yerinde rastlamak mümkün bu amcaya. Şu an işyerinde bu yazıyı yazarken bile sesi kulağımda. Yok yok öyle mecazen değil gerçekten kulağımda. Gazetenin karşısında oturmuş devam ediyor o bilinen ezgiyi tekrarlamaya. Güne onunla başladık diyebilirim hatta.

Mahzuni Şerif’in o meşhur eserini dillendiriyor. “Bilmem söylesem mi, söylemesem mi?” hep aynı dizelerle devam ediyor amcamızın ezgisi. Makam sabit, eser sabit ve dizeler sabit. Değişen tek şey kaldırımdan gelip geçen insanlar ve tabi hayatın ta kendisi.  Bilmiyorum amcanın umurunda mı gelip geçen insanlar ve akıp giden hayat ama bence hiç de umurunda değilmiş gibi duruyor.  Kendini ezginin ritmine öyle kaptırmış ki. Her ne kadar hep aynı kelimeleri söylese de insanı etkilemiyor değil.

İnsan dalıp gidiyor bir yerden sonra. Belki de söylemek isteyip  de söyleyemediklerimiz geliyor aklımıza, belki de toprağa tutunamayan ellerin şehirde taşa betona tutunmaya çalışarak hayatını idame ettirme çabası geliyor aklımıza Ya da sadece Mahzuni Baba…

Haziran ayında 124 işçi iş cinayetine kurban gitmiş ve 6’sı çocuk şimdi söylesem mi, söylemesem mi? İnsanların bir aylık kazancı bir ayı geçindirmek için yetmiyor, bilmem söylesem mi söylemesem mi? 133 gazeteci ve medya çalışanı cezaevinde, bilmem söylesem mi söylemesem mi?2019’un ilk altı ayında 214 kadın, haziran ayında ise  40 kadın kadın cinayetleri sonucunda hayatını kaybetmiş, bilmem söylesem mi, söylemesem mi?  Yine haziran ayı itibariyle çocuk işçi sayısı 2 milyona dayanmış, bilmem söylesem mi söylemesem mi?

Bu rakamlar böyle sürüp gider. Belki de bir tek ezgileri kalır geriye. Yıllar yıllar önce yazılmış bir türkü… Bence bu günün Türkiye’sini hatta böyle devam ederse yarının Türkiye’sini bile anlatmaya yetmiyor mu sizce de. “Yiğit muhtaç olmuş kuru soğana bilmem söylesem mi, söylemesem mi?” Neyse amcanın bağlamasını teli koptu gördüğüm kadarıyla o bıraktı türküsünü yeniden girdi akıp giden hayatın çerisine ben de müsaade isteyeyim öyleyse.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.