Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİLSEM’ DEN MANGALA TURNUVASI

BİLSEM’ DEN MANGALA TURNUVASI
18 Mayıs 2015 - 0:01

Genel

Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi işbirliği ile hazırlanan Karesi İlçesi 1. Mangala Turnuvası’nın Ortaokul ve Lise kategorisi için finale kalan öğrenciler belli oldu.

Karesi İlçesi 1. Mangala Turnuvası’nın yarı final karşılaşmaları Cuma günü sabah ve öğle saatleri olmak üzere Lise ve Ortaokul öğrencileri ayrı kategorilerde yarıştı. Turnuvaya Karesi İlçesi’nde bulunan 20 ortaokul ve 18 lise katılım gösterdi.

Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmenlerinden Özlem Uysal GÖKCÜ, Leyla Ayverdi ve Hilal Karakış ‘ın hakem kurulunu oluşturduğu turnuva öncesinde katılımcılara, Türk Zekâ ve Strateji Oyunu olan Mangala’nın tarihçesi ve oyun kuralları ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Ortaokul kategorisinde finale kalan öğrenciler, Gazi İmam Hatip Ortaokulundan Mücahit Sönmez, Şamlı Ortaokulundan Sude Naz Çiçek ve Balıkesir Bilim ve Sanat merkezinden Taha Dağaşan oldu.

Lise Kategorisinde finale kalan öğrenciler ise Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezinden Ulaş Başak, Ziraat Bankası Fen Lisesinden Şebnem Hekimoğlu ve Karesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Gamze emir oldu.

İKİ BİN YILLIK GEÇMİŞE SAHİP

Mangala Turnuvası koordinatör öğretmeni Özlem Uysal Gökcü yaptığı açıklamada, “Türklere özgü bir zekâ ve strateji oyunu olan ve iki bin yıllık bir geçmişe sahip olan Türk Zekâ ve Strateji Oyunu Mangala’nın Balıkesir’in gençlerine tanıtmak ve oynanmasını sağlamak amacıyla Karesi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştirdiğimiz mangala turnuvasının amacına ulaştığını düşünüyorum. Amacımız bu oyunu ilçemizde öğretmek, oynanmasını ve yaygınlaşmasını sağlamak.” Dedi. Öğrencilerinin katılımlarını sağlayan değerli okul müdürlerine, turnuvaya katılarak destek veren öğrencilerimize teşekkür ederim.” dedi.

Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Muzaffer Çakır da “Bu turnuvanın ilçe genelinde farklı okullarda okuyan öğrencilerimiz arasında dostlukları pekiştirdiği inancını taşıyorum. Biz Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi olarak böyle bir organizasyon gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz.” şeklinde konuştu. SAMET AYDIN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.