Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİLSEM’de Osmanlı dönemi

BİLSEM’de Osmanlı dönemi
13 Şubat 2015 - 0:02

Genel

Bilim Sanat Merkezi’nde öğrenciler için Osmanlı mutfağının yiyecekleri ve içecekleri hazırlandı.

Değerler eğitimi kapsamında Balıkesir Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) Tarih-Sosyal Bilgiler birimi, Ayşe Fahriye tarafından 1894 yılında Osmanlı döneminde yazılan, “Ev Kadını” isimli kitabı günümüz Türkçesine çevrilmesi çalışmasını başlattı.

Ayvalık Kent Müzesinden temin edilen kitabın çevirisi devam ediyor.  Tarih-Sosyal Bilgiler Birimi, bu çalışmalarında Osmanlı Devletinde hekimler ile aşçıların aynı anda mutfağa girdiğini keşfettiklerini belirtti.

880 çeşit tarif olan 404 sayfa kitaptı özellikle çocukların beslenmesinde önemli yeri olan yumurta pişirme tarifleri, gazlı içecekler ve yapay meyve sularına alternatif olacak şerbetlerin tarifleri yer alıyor.

BİLSEM’DE BİR İLK

Çalışmalar kapsamında BİLSEM’de bir ilki gerçekleştirilerek öğrenciler arasında yemek yarışması düzenlendi. Dereceye giren öğrencilere hediyeler verildi.

Programı uygulayan yetkililer, “Programa katılan bütün öğrencilerimize de yemekleri bol ve tatlı olsun diye birer tahta kaşık hediye ettik. Programımız içinde lahmacun yeme, yumurta tokuşturma, doğal ve yapay şerbetleri tatma (reyhan şerbeti, demirhindi şerbeti, gül şerbeti, vişne şerbeti) yarışmaları da yapıldı. Öğrencilerimizin geleneksel ve sağlıklı beslenmenin değeri ile ilgili olumlu davranışlar kazanmalarına yardımcı olduk. Öğrencilerimize mini bir ziyafet verdik,  Orta Asya Türk geleneği (Yağma) yad edildi” dedi.

Programda: Organize komitesi üyeleri; Ayşe Gümüş, Ulaş Başak, Hilal Eraslan, Esat Çetintaş,  jüri üyeleri görev aldı.  HABER MERKEZİ

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.