Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİNLERCE KİŞİYE DESTEK

BİNLERCE KİŞİYE DESTEK
09 Haziran 2015 - 0:12

Genel

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Akbıyık 2014 yılında yapılan sosyal yardımlar hakkında bilgi verdi: 5 bin 237 kişiye engelli evde bakım maaşı bağlandı. 6 bin 970 kişi engeli kimlik kartı aldı. 23 çocuk koruma altına alındı. 24 aile evlat edindirildi. 127 çocuk koruyucu aile yanına yerleştirildi. 761 çocuk ailesine geri döndürüldü. Şiddete uğrayan 333 kadın ve 178’i çocuk 551 kişiye destek olundu.

Sosyal yardımlar hiç durmuyor

Toplumun dezavantajlı kesimleri; yoksullar, bakıma muhtaç yaşlılar, şiddete uğrayan kadınlar, engelliler ve kimsesizler için devletin desteği devam ediyor.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, çocuk, yaşlı, kadın, aile, engelli, şehit yakınları ve gaziler ağırlıklı olmak üzere toplumun dezavantajlı kesimlerini hedef alan yardım ve destek çalışmalarını devam ettiriyor. Bu çalışmalara 8 ayrı kuruluş da yasa çerçevesinde destek veriyor.

Bu çalışmalar kapsamında Engelli Evde Bakım, engellilere ücretsiz seyahat, Çocukların Korunması kapsamında evlat edindirme ve koruyucu aile uygulamaları yapılıyor. Şiddete uğrayan kadın ve çocuklara koruyucu destekler veriliyor. Bakıma ve ekonomik desteğe ihtiyacı olan yaşlılara destekler veriliyor, terör sebebiyle şehit ve malul olanların yakınlarına istihdam kolaylığı sağlanıyor.

5 BİN 237 KİŞİYE EVDE BAKIM MAAŞI

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Akbıyık, 2014 yılı içerisinde il genelinde, 11 bin 4 kişinin, evde bakım ücreti talebinde bulunduğunu ve 5 bin 237 kişiye 793.98 TL. maaş bağlandığını açıkladı. Akbıyık, bakmakla yükümlü engelli yakını bulunanlara, Engelli ile aynı evde yaşanan hanede kişi başına (engelli dâhil) düşen gelir yürürlükteki net asgari ücretin üçte ikisinin altında ise (572,64 TL) başvuru kabul edildiğini belirtti. Akbıyık, bu yardımdan yararlanılması için Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerden alınmış, ‘Ağır Engelli’ olunduğuna dair heyet raporu gerektiğini de belirtti. 2014 yılı içinde 6 bin 970 kişiye engelli kimlik kartı verildiği bildirildi.

 KADINLAR VEÇOCUKLAR KORUNUYOR

İl genelinde toplumun dezavantajlı kesimi olan şiddete uğramış kadın ve çocukların korunması için çalışmaların kesintisiz devam ettiğini belirten Mustafa Akbıyık, 2014 yılında 23 çocuğun koruma altına alındığını, evlat edindirme çalışmaları kapsamında 24 ailenin başvuru yaptığı, 7 çocuğun evlat edindirildiğini, 17 ailenin de sıra beklediğini bildirdi. Yine bu kapsamda, il genelinde 102 Koruyucu Aile bulunduğunu, 127 çocuğun bu ailelerin korumasında olduğu, 51 ailenin Koruyucu Aile olmak için başvuruda bulunduğunu açıkladı.

 YAŞLILAR HUZUREVİNDE

2014 yılında koruma ve bakım altındaki çocuklardan 85’inin ailesine sağlanan ekonomik desteklerle 761 çocuk ailelerinin yanına döndürüldü. Şiddete maruz kalan 333 kadın, 178’i çocuk olmak üzere toplam 511 kişiye hizmet verildi.

Huzurevine gitmek için başvuran 111 kişin başvuruda bulundu, 65 yaşlının isteği uygun bulunarak huzurevine yerleştirildi, 130 yaşlının ise sıra beklediği belirtildi.

Terör sebebiyle Şehit ve Malul olanların yakınlarının ve çalışabilecek durumdaki malullerin kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edildiği açıklanarak, bu konuda 2014 yılında 156 başvuru yapıldığı, 71’inin atandığı, 51’inin ise atanmasının hazır olduğu bildirildi.

Şehit ve Gazi yakınlarının ücretsiz seyahat kartı başvurularının da alındığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne 2 bin 194 başvuru yapıldığı, bin 340 başvurunu kesinleştiği açıklandı.

cemil yurtman

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.