Balıkesir Merhaba Gazetesi

Binlerce Lezzet Tutkunu Ayvalık Belediyesi Standında Buluştu

Binlerce Lezzet Tutkunu Ayvalık Belediyesi Standında Buluştu
03 Aralık 2021 - 14:13

Binlerce Lezzet Tutkunu Ayvalık Belediyesi Standında Buluştu

Ayvalık’a özgü mezelerin tadına bakmak isteyen ziyaretçilere iki günde 3 bin “tadımlık tabak” sunumu yaptılar.

Zeytinyağlı ahtapot salatasından, Cunda’nın ünü ülke sınırlarını aşan bebek enginarına, Ayvalık’ özgü hindiba otu ve Ayvalık Belediyesi iştiraklerinden Paşa Limanı Restoran’a özgü sütlü tatlılar sundular.

Ayrıca Ayvalık Belediyesi standında kooperatif tarafından satışı yapılan ilk sıkım zeytinyağı, tadına bakan konuklardan da tam puan aldı. Standta ilgi gören bir diğer ürün de, mahallevlerinde kadınların el  emeğiyle üretilen lavanta kokulu sabunlar konuklara armağan ettiler. Ayvalık’a özgü meşhur Girit Leblebisi, Sakızlı Kurabiye, Girit Peksimeti gibi lezzetlerde hem tanıtıldı hem ikram ettiler.

Gastronomi turizminin Ayvalık açısından önemini belirten Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin; ”Ayvalık mutfak kültürünü günümüze taşıyanlardan aldığımız güç ve bilgi birikimi ile Ayvalık Belediyesi olarak mutfağımızı yaşatıp, geleceğe taşıyacağız. Bu sorumluluk bilinci ile çalışmalarımıza önem veriyoruz. Genel olarak ele alındığında turizmin içerisinde gastronomi büyük bir anlam ifade ediyor. Misafirlerimiz tarafından tüketilen, yerel kültürümüzün önemli bir parçası olan “Ayvalık Mutfağı” yerel tarıma ve ekonomik gelişime de katkı sağlamakta. Asırlık bir mutfak olan Ayvalık’a tüm misafirlerimiz bekliyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.