Balıkesir Merhaba Gazetesi

‘BU BİR DÜELLO DEĞİL’

‘BU BİR DÜELLO DEĞİL’
14 Mart 2016 - 0:30

Genel

BU BİR DÜELLO DEĞİL’

Kasaplar  Odası Başkanı Galip Sarıoğlu beraberinde yönetim kurulu arkadaşları Nuri Kaya, Selçuk Karakaş ile birlikte ‘kırmızı et’ fiyatları ile ilgili yapılan açıklamalara tepki gösterdi.

Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu et fiyatları ile ilgili yapılan haberler, vatandaşı yanıltmasın dedi 25’e alıp 45’e satıyorlar söylemini doğru bulmuyoruz ifadelerine yer verdi.

Bu bir düello değil. Bir düello olarak görmüyorum; fakat Kırmızı et ve Süt Birliği Başkanı Cihat Şimşek’in yaptığı ilk açıklamadaki 45’e satıyorlar söylemini şahsım ve yönetimim olarak doğru bulmuyoruz. Benim bir karşılık vermem gerekir. ‘Tüketicinin midesini bulandırma. Bende 38 lira’ dedi.

‘O BELGESİ GEÇERLİ DEĞİL’

Mecbur cevap verme durumunda kalıyoruz diyerek B.MERHABA’ya açıklama yapan Kasaplar Odası Başkanı  Galip Sarıoğlu, ‘45 liraya satılıyor denilerek yapılan açıklama doğru değil’ dedi. Bazı arkadaşlarımız arasında 38’e de satan var 40’a da. Eline bir fiş almış Başkan demiş ki ;‘daha ne sattığını bilmiyor. Biz ne sattığımızı bilmiyormuşuz Benden aldığı 1 kilo kıymayı 40 liraya aldığına Allah katında tamam desin ben hiçbir şey demiyorum. Benim şahsımın dükkânında 38 lira’ dedi. Deseydi ki bazı arkadaşlarda 40-bazılarında 38 tamam doğruydu ama bu belge geçerli değil’ dedi.

‘ET VE SÜT AYRILMAZ BİR PARÇADIR’

Kasaplar Odası Başkanı Galip Sarıoğlu açıklamasında amaçlarının yanlış algılamalara sebebiyet vermemek olduğunu belirtti ve aslında et ve süt bir elin tırnağı gibi ayrılmaz birer parçalarıdır’ dedi. Et ve Süt, et ile tırnak gibidir, ayrılmaz bir parçadır diyen Başkan Sarıoğlu, şunu da belirteyim ki; Ben suya yazmıyorum. Arkadaşımız, Kendi işine bakarak süt ne durumda cevap verse daha doğru olur.1 lira 14 kuruştan süt bugün 90 kuruşa geldi. Benim dükkânımda et fiyatları ile ilgili tabelam dükkânımda asılı ve fiyatlar belli. Elindeki belgeyle belge olmaz. Keşke maliyetler düşük olsa da et’ in fiyatını bizde düşürebilsek ve vatandaşa sunabilsek.

‘UCUZ ETİN SUYU KARA OLUR’

Kasaplar Oda Başkanı Galip Sarıoğlu yönetimdeki arkadaşları ile ortak yaptığı açıklamada ‘Biz neden kendi ayağımıza kurşun sıkalım. Ucuz etin suyu kara olur. Arkadaşa tavsiyem açsın bir kasap dükkânı bakalım ne yapacak’ dedi. Aslında kendisi de bu işin içinde anlamıyoruz bir hayvanın kesildiğinde bu şekilde tüketilmeyeceğini herkes bilir kemiği, kıkırdağı vs. Açıklamasını kabul etmiyoruz. Gitmiş birde fiş almış. ’İşte belge’ diyor. Tüketicinin midesini bulandırmaya gerek yok. Hayvanı daha düşük almak gerekir ama köylü nasıl geçinecek? Durum çokta iç açıcı değil. Maliyetler kurtarmıyor. Aslında Süt para yapsa hayvancılıkta olacak. Asıl sıkıntı sütün para etmemesi.

‘DESTEK OLMAK İSTERİM’

Başkan Sarıoğlu ‘Ben, birlik başkanı arkadaşıma gerçekten destek olmak isterim. Süt para yapmıyor. Süt üretiyoruz ama yem karşılamıyor onlarda haklılar. Maliyetler zaten kurtarmıyor. Hayvanı kesmemek için sütün para etmesi lazım.  Biz köylü çocuğuyuz. İneklere Sarıkız, kara kız diye sesleniriz. İneğin dişi Buzağası olur. Hep derdik ki; ‘Bunun sütü iyi olur’ süt para yapsa bu genç hayvanlar, düveler kesime gider mi? Durum iyi olsa hayvanı 3 olan 4’e 5’e çıkartacak üretim(hayvancılık) artacak. Ama artacakken azalıyor. Buna neden elbette ki süt paraları.

SÜT PARA YAPSA KESİM OLUR MU?

Bir ineğin süt verimi yapması için 2 yıl bekleniyor diyen Oda yönetimi, çiftçi İneğini 2 yıl besliyor süt için. Süt para etmeyince dişi damızlığını kesime götürüyor, elden çıkartıyor. Bu yaptırımları elbette ki bizde istemiyoruz. Tek çare süt paralarına getirilecek olan bir düzenleme. Dişi hayvanların kesimi yasaklandı ama veteriner kontrolünde izin veriliyor.

MASRAFLAR AĞIR

Kasaplar Oda Başkanı Galip Sarıoğlu,  Karşıdan nasıl görülüyor bilmiyorum fakat masraflarımız ağır. Sigortalar yükseldi. Elektrik, soğuk hava depoları v.b herkesin bir maiyeti var ve bu maliyetlerde yüksek. Oda olarak biz buradan bir maaş almıyoruz. Bir makam aracımız yok. Mesleki birlik için bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.138 kasap, sakatatçı üyemiz var.

‘MÜŞTERİMİZE SORUYORUZ YADA MÜŞTERİ SÖYLÜYOR’

‘KDV ile ilgili çalışmalar var. Bizlerinde federasyonla bir çalışmalarımız var. KDV fiyatları ile ilgili. İnşallah bir indirim olacak. Balıkesir’de müşteriler köftelik yemek veya yemeklik olarak etini kasabından istiyor. Bu şekilde istemiyorsa zaten kasabımız soruyor  köftelik mi yemeklik mi, istersiniz diye. Geçen yıla göre müşterilerimiz 1 kiloya aldığı ET’i şu anda yarım kilo olarak alıyor. Fiyatlar belli ve fiyatları maliyetler belirliyor’.

Türkiye Kasaplar Besiciler et ve et ürünleri Esnaf ve Sanatkârlar Federasyonuna karkas etin maliyet hesaplamasını, karkas sığır etin maliyet hesaplamasını Balıkesir Kasaplar Esnaf Odası olarak gönderdiklerini belirten Başkan Sarıoğlu bu maliyet hesaplamasında şu bilgileri verdi: Karkas dana eti maliyeti hesaplaması

200kg.x24.00(dörtbin sekizyüz lira)

42kg yüzde 21 kemik firesi 5 kg yüzde 2,5 buzdolabı dinlenme firesi, 2 kg. yüzde 1 kıkırdak, sinir vs firesi.

49 kg yüzde 24.5 fire ile kalan 151 kg kemiksiz dana eti

4bin 800.- 151 kg 31.78 1 kg kemiksiz dana eti maliyeti 2.54 yüzde 8 KDV ile 34.32.- 1kg kemiksiz dana eti KDV li fiyatı( kesim ücreti, işçi ücreti, kira, elektrik vs masraflar hariç. hesaba dahil edilmemiş)

Karkas sığır eti maliyet hesaplaması

220kg.x20.50TL:4bin 500 lira

55kg yüzde25 kemik firesi  ,5.500kg yüzde 2.5 buzdolabı dinlenme firesi,4.400kg yüzde2 kıkırdak, sinir vs firesi

64.900 kg yüzde 29.5 fire i,le kalan 155.100kg kemiksiz sığır eti

4.510.-:155.100kg= 29.07.-1kg kemiksiz sığır et maliyeti

2.32.-yüzde 8 KDV 31,39.- 1 kg kemiksiz sığır eti KDV’li fiyatı

( kesim ücreti, işçi ücreti, kira, elektrik vs masraflar hariç. hesaba dahil edilmemiş)

Balıkesir’de ki kasaplarda rekabette daha iyi hizmet vermeyi kim istemez. Kasaplarımız sağlıklı ve timiz bir ortamda işlerini yürütmeye çalışıyor. ÖZEL HABER:SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.