Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİR İKTİDAR YARGILANIYOR – (Yıl: 1960)

BİR İKTİDAR YARGILANIYOR – (Yıl: 1960)
08 Ocak 2015 - 0:10

Genel

Demokrat Partinin 1957 seçimlerinde çıkardığı 427 Milletvekili, muhalefet tarafından hazmedilememiş ve öğrencilerle bir takım dış bağlantılı kuruluşlar sokağa dökülmüştü. Ülke satılıyor, ekonomi batırılıyor yalanları günlük slogan haline dönüştürülmüştü. Yetmiyor her gün taksim meydanında öğrenci gurubu görünümündeki kışkırtıcılar gösteri yapıyor ve Kıbrıs bahane edilerek “ya taksim, ya ölüm” sloganları atılıyordu. Bu da yetmiyor o günkü malum basın Reisi Cumhur Celal Bayar’ın bankalarda 103 milyon lira parası olduğu, sonsuz bir servete sahip olduğu yaygarası koparılıyordu. Her gün Rahmetli Adnan Menderes’in şaşalı hayatı var yaygaraları koparılıyordu. Tıpkı bu gün yaptıkları gibi.

Beyazıt meydanında bir gencin provokatörlerce öldürülmesi ve vücudundan 81 merminin çıkması, halk kitlelerinin de galeyana gelmesine sebep oldu. Günlerce basın bu gençten bahsedip, Ankara sokaklarında iktidarın öğrencileri toplayarak, gizli katliamlarla yok ettiği günlerce yazılıp söylenti halinde Anadolu’ya yayılmasına sebep oldu. Muhalefet meclis içi ve meclis dışında kavga ortamı yaratıyor ve suçlu olarak hep Baş Vekil Adnan Menderes gösteriliyordu. Bu arada İstanbul ve Ankara’da sıkıyönetim ilan edildi. Her gün malum basın Menderesin görkemli yaşayışından ve servetine servet kattığı YALANLARINI halk kitlelerine ulaştırıyordu. Toplumun beyninde ACABA duyguları oluşturuluyor ve iktidar iftiralarla yıpratılıyordu.

Sayın okuyucularım, o tarihlerde bankalarda 103 milyon lirasının bulunduğu yalanlarını zaman meydana çıkarıyor. Bayar’ın Bursa Umurbeyli köyündeki mezarından başka bir servetinin olmadığını zaman gösterdi. Rahmetli Adnan Menderes’te babasından kalma Aydın çakır beyli çiftliğini yedi bitirdi. Geriye bir servet bırakmadıkları gibi, MENDERES sülalesini de ayni düşünceler değişik yöntemlerle yok ettiler. Ama bu milletin vicdanındaki sevgileri hala duruyor ve her gün biraz daha büyüyor.

Değerli dostlar, oyun ayni oyun. Yalanlar, iftiralar, tezgâhlar, kumpaslar ve senaryolarda ayni. Yalnız Oyuncular değişik. Tarih tekerrür demektir ya, 60 yıl sonra ayni SİYONİST oyunlarını devam ettirmek isteyenler hüsrana uğrayacakları muhakkaktır. 1957 seçimlerinden önce, kargaşa ortamı yaratıp ordumuza ihtilal yaptırmayı başaranlar, bu gün asker bulamayınca, halk kitlelerini isyana teşvik ediyorlar.

Bu necip millet, oynanan bu oyunları ve yalanları, içeriği ile birlikte kavradı ve anladı. Halk kitlelerini isyan yolu ile karıştırıp, bulanık suda balık avlamak isteyen düşünceler, hüsrana uğrayacak ve bu çileli millete hizmet aşkı ile dolu olanları kimse yargılayamayacak. 1957 SEÇİMLERİNDE hezimete uğrayanlar, ayni neticeyi bulacakları gün ışığı gibi meydandadır.

Seçim çok yakın.

Bekleyelim görelim. Bu günkü siyasi iktidara ne kadar çok, yalan, plan, saldırı ve başkaldırı olursa, oy oranı da o nispetle çoğalacaktır. Çünkü yüce Türk milleti, devamlı mazlumdan yana olup, zalime karşı duran tavrını tarih boyu göstermiştir. Hoşça kalın.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.