Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİR İNSANIN HAYATINA DOKUNUN

BİR İNSANIN HAYATINA DOKUNUN
26 Mart 2016 - 0:29

Genel

BİR İNSANIN HAYATINA DOKUNUN

Kan vererek ihtiyacı olan insanların hayatına dokunulması gerektiğini söyleyen Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz, B.MERHABA’ya kan vermenin öneminden bahsetti.

Her yıl yüzlerce insan hastalık ve ya kaza sonrası kan bulunamadığı için hayatını kaybediyor. Buna rağmen ülkemizdeki kan bağış oranı yüzde 2 oranında kalıyor. Balıkesir’deki kan bağış oranının da Türkiye ortalamasına yaklaştığını söyleyen Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz, vatandaşları kan vermeye davet etti.

‘Kan Bağışı Yükseliyor’

Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz, ‘ Yıllar içinde kan bağışında önemli bir artış oldu. Bundan on sene evvel Balıkesir’de kan bağışı 12 bin civarında iken bu geçen yıl 33 bine yükseldi. Hedefimiz ise 35 bin kan bağışı. Balıkesir Merkez ve ilçelerden kan bağışına talep artıyor. Biz ilçelere giderek kan bağış kampanyaları düzenliyoruz. Balıkesirli vatandaşlarımızın da kan bağışına ilgileri her geçen gün artıyor’ dedi.

‘Stk’lar Kan Bağışını Arttırdı’

Sivil Toplum Örgütlerinin belirli gün ve haftalarda kan bağışı yaparak konuya dikkat çektiklerini belirten Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz, ‘Sivil Toplum Kuruluşları sayesinde kan bağışında farkındalık yaratılıyor. Üyeler gelerek kan veriyor. Geçtiğimiz günlerde Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası ile Emekli Astsubaylar Derneği kan vermeye geldiler. SMMMO kan bağışı bir haftaya yayılmıştı. O hafta kan bağışı oldukça fazla oldu’ diyerek Sivil Toplum Kuruluşlarını bu konuya eğilmeye davet etti.

‘Bir Hayata Dokunun’

Türkiye’de kan verme oranının nüfusun yüzde 2’i civarında olduğunu söyleyen Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü İlhami Kaymaz, Balıkesir’in Türkiye ortalamasına yaklaştığını ve yüzde 2’ye eriştiğini söyledi. Kan vermenin kutsal bir insanlık görevi olduğunu belirten Balıkesir Kan Bağış Merkezi Müdürü İlhami Kaymaz, ‘Kan vermenin en özel tarafı, bir insanın hayatına dokunmak. Yarın bizim de kan ihtiyacımız doğabilir. Bunun bilincine vararak kan bağışına yeterli önemi göstermeliyiz. Kan bağışı genellikle 18- 65 yaş arasında alınıyor. Erkekler 3 ayda bir, kadınlar ise 4 ayda bir kan bağışında bulunabiliyor. Kan bağışı hücreleri yeniliyor. Vücudun daha sağlıklı ve dinç olmasını sağlıyor. Ama elbette ki kurtardığınız bir hayat her şeyin önüne geçiyor.’ Dedi.

‘Kan’ın Tek Kaynağı İnsan’

Kan Bağış Merkezi Müdürü İlhami Kaymaz, ‘ Kan hayatı bir sıvı. Fabrikalarda üretilemeyen bir sıvı. Bunun tek kaynağı insan. Vatandaşlarımız daha duyarlı olmalı. Kan stoklarda bulunmaz. Sürekli kullanılan bir ürün kan. Ameliyatlarda, lösemi, kanser gibi hastalıklarda sürekli kan verilmesi gerekiyor. O yüzden kan acil durumlarda verilir algısı yanlış. Vatandaşlarımız düzenli olarak kan verirlerse ihtiyacı olan insanlarımıza kan ulaştırmakta o denli başarılı oluruz.’ Dedi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.