Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİR KIRIK FANUS HAYAT

BİR KIRIK FANUS HAYAT
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN
NİHAN MERVE KUŞDOĞAN( nihanmerve@gmail.com )
357
13 Temmuz 2019 - 9:00

 

Konuşsanız, bağırsanız, çığlıklar atsanız sesiniz duyulmuyor. Kadınsınız bu ülkede ve yaşamaya çalışıyorsunuz kendi halinizde. Toplumun dayattığı koşullar nedeniyle hayata 1-0 yenik başlamışsınız. Erkek egemenliğini iliklerinize kadar hissediyorsunuz. Ataerkil toplum olmanın ne demek olduğunu gayet iyi biliyorsunuz. Ama vazgeçemiyorsunuz yaşamaktan. Yaşamayı, nefes almayı öyle seviyorsunuz ki inadına yaşamak istiyorsunuz. İnadına…

**

Toplumun katı kuralları karşısında zincirlerle izbe bir kuytuya bağlanıyorsunuz. Eğitiminizi tamamlayıp meslek sahibi olursanız ne mutlu size. Ki çok düşük bir rakam bu. Nitekim çoğu kadının ekonomik özgürlüğü yok. Ne yapacağını bilemez halde bir erkeğin kanatları altında yaşamak zorundalar. Ekonomik gücü olmayan kadını kendi malı gibi görüp her istediğini yapabileceğini düşünen erkek ona şiddet uygulamayı da işkence yapmayı da hakkı görüyor. Peki sadece zor durumda kalan kadın mı eziliyor?

**

Hayır… Bu ülkede ayakları üstünde durmayı başarabilen kadın da eziliyor. Öğrenci olan da, okumak için çalışmak zorunda olan da… Özgecan Arslan, saldırıya uğrayıp katledilirken, hayalleri olan, güçlü genç kadınlardan yalnızca biriydi. Onun da umutları vardı. Bir caniyle yolu kesişene kadar.

**

Babası annesini öldürmesin diye annesini korurken babasını öldüren pırlanta gibi bir kız çıkmıştı Müge Anlı’ya tüm Türkiye onunla ağladı. O da ülkenin en acımasız tarafıyla karşılaşmış ve babasının türlü eziyetine maruz kalmıştı.

**

Tecavüzcüsünü öldürdü diye hapse atılan Nevin Yıldırım, başını bir an olsun eğmedi ama gözlerindeki hüznü yalnızca kadınlar gördü. Ezilen ve mağdur olan kadınların gizli bir dili vardır. Gözleriyle konuşurlar ve onları erkekler duyamaz. Onları hak, hukuk, adalet de duyamaz. Çünkü duysaydı gerçek adalet yerini bulurdu. Hakimlerin gelişi güzel kararları, suçluyu koruyan tavırları söz konusu olmazdı.

**

Hepimiz, tüm kadınlar, cam bir fanusun içindeyiz. Çığlıklar atsak da sesimiz duyulmuyor. Her geçen gün gökyüzünden bir yıldız kayıyor ve biz sıra kimde diye bakıyoruz. Çelikten gergin sinirlerimiz var. Acı eşiğimiz öylesine yüksek ki hiçbirşey acıtamaz bizleri.

**

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na çağrıda bulunup kadınlar için daha özverili ve hakkaniyetli davranmalarını isterdim. Ama biliyorum ki bu boş bir çağrı olacak. O nedenle susuyorum. Ben çağrımı kadınlara yapıyorum. Kadınlar, siz çok değerli ve çok güçlüsünüz. Herşeyi başarabilirsiniz. Yeter ki isteyin. Kendinizi ezdirmeyin. Vazgeçmeyin. Sessiz çığlıklarınız bir gün o fanusu kıracak ve özgürlüğe ulaşacaksınız…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.