Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR

BİR MESLEK DAHA YOK OLUYOR
16 Ocak 2015 - 0:19

Genel

Balıkesir’de 20 yıldır kalaycılık yapan Serdar Esmersoy, mesleğin son demlerini yaşadığını söyleyerek “Kalaycılığın yanı sıra başka işler yapmasak evimizi geçindiremeyiz” dedi.

Serdar Esmersoy, “Mesleğe yeni başladığımız yıllarda işlerimiz gayet iyi gidiyordu. Zira bakır kap kullanımı yaygındı. Bir süre sonra alüminyum tencereler çıktı. Bakır tabaklar yerine ise men amin tabaklar yer alınca, bizim işlerimiz tamamen durdu. İşlerin ileri tarihlerde açılacağını düşünürken,  çelik tencereler piyasalara tamamen hakim olunca işlerimiz durma noktasına geldi. Biz de kalaycılığın yanında çelik çaydanlık ve çelek tencere tamiri yapmaya başladık. Eğer bu tamir işlerini yapmasak evimize ekmek götüremeyiz.

Zira kalaycılık tamamen bitti sayılır.  Ayda yılda bir iki tabak kalaylıyoruz. Hepsi bu diyen Esmersoy  “Kaybolan mesleklerle ilgili Başbakanımız bir şeyler söyledi. Bizim mesleğimiz de bu kapsamda olursa biz de bu faizsiz krediden yaralanmak isteriz. Bakıldığında vergi levhamızda kalaycılık yaptığımız belli oluyor. Kaybolan meslekler içerisine alınırsak biz de yaralanırız.” dedi. HABER: AHMET İMREN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.