Balıkesir Merhaba Gazetesi

BİR SELAM, BİR TEBESSÜM

BİR SELAM, BİR TEBESSÜM
27 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Selamlaşmak ve ya merhabalaşmak geleneği günümüzde artık unutulsa da, insanlar arasındaki ilişkilerin gelişmesini sağlayan ilk basamaktır. Selamlaşma olmazsa iletişimin ilk adımını atamayız. Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu öğrencileri Değerler Eğitimi’nde Selamlaşma konusunu işlediler ve bizlerle paylaştılar.

HİLAL MELİS ÖZER: Misafirimiz geldiğinde selamlaşmalıyız. Yoldan geçerken arkadaşımıza veya akrabalarımızla selamlaşmalıyız. Şeker bayramında büyüklerimizin elini öpüp selamlaşmalıyız. Ama bilmediğimiz kişilerle selamlaşmamalıyız. Yılbaşında da selamlaşmalıyız. Selamlaşmak güzeldir. Birbirimizle iletişimimiz daha iyi olur. Örneğin otobüse binerken şoför abiye günaydın veya iyi akşamlar diyebiliriz. Selamlaşmayı unutmamalıyız.

BEYCANNUR ÇAPACI: Herkes ile selamlaşabiliriz ama tanımadığımız kişilerde var diyelim. O gün mutlusunuz tanımadığınız kişiye selam verdiniz sizin yüzünüze bakar ama tanıdığınız kişiye selam verirsek o da bize selam verir. Ailemize, öğretmenlerimize, arkadaşlarımıza, komşularımıza selam verelim.

HÜLYA YUKA: İnsanlar selamlaşması bizim doğal halimizdir. Herkes kullandığı kelimelerle duygularını belli etmeli ve mutlu olmalı, örneğin, Merhaba, Selam, İyi günler, eline sağlık, afiyet olsun gibi.

SILA ÇAPACI: Sabah yolda abilerimize ablalarımıza selam vermeliyiz. Okula gelirken öğretmenlerimize selam vermeliyiz. Sokaktaki insanlara, otobüse binerken her yerde selamlaşmalıyız.

AHMET UZUNOĞLU: Selamlaşmayla ilgili bir anımı anlatayım. “Bir gün kuzenlerime giderken sessizce apartmana girdim. Kapıyı çaldım kuzenlerim beni görünce çok şaşırdılar. Bana hemen sarıldılar” benim anımda bu. Selamlaşma birbirimizi görünce hemen yaptığımız şeydir bence. Her gün yaptığımız yapmamız gereken bir eylemdir. Benim sloganım şu “Selamlaşırsan edinirsin arkadaş”. Güzel bir slogan değil mi?

FEHAT YALNIZ: İnsanlara her zaman saygılı olmalıyız. Tanıdığımız kişilerle selamlaşmalıyız. Okula gelirken, otobüse binerken, çarşıda gezerken selam vermeliyiz. Alışkanlık haline getirmeliyiz.

İSMAİL BAYCAN: Sabah yolda karşılaştığımız birisine selam vermeliyiz. Babamıza, annemize, öğretmenimize ve bunun gibi büyüklerimize daima saygılı olmalıyız. Saygı ve hoşgörülü olursak herkes bizi sever. Küçükleri sevmeliyiz büyüklerimize saygı duymazsak kötü ve saygısız bir topluluk olur. Hiç kimse birbirini sevmez küfür eder kavga eder. Size bir anımı anlatmak istiyorum. Kardeşimle beraber arkadaşımızın evine gitmiştik. Arkadaşım bencillik yapıp kardeşimi dışladı. Bende üzüldüm. Bence hoşgörü çok önemli.

FIRAT YAMAÇ: Büyüklerimiz geldiğinde ilk önce elini öperiz. Her zaman büyüklerimizin veya akrabalarımıza mutlaka ve mutlaka selam vermeliyiz. Her zaman küçüklerimize veya büyüklerimize hoş görülü davranmalıyız.

RAMAZAN KOF: Ramazan Bayramında bayramlaşmak için bir akrabamıza gittik. Annemin arkadaşı geldi selamlaştılar. Çok hoşuma gitti. Gittiğimiz her yerde insanlar birbirlerine güler yüzle selam veriyordu. Bende herkese selam veriyorum.

HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.