Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bir tarih yok oluyor

Bir tarih yok oluyor
24 Aralık 2014 - 0:26

Genel

Her gün biraz daha yok olup giden; Balıkesir’in en eski çarşılarından olan Camlı Bedesten, geçmişini arıyor.

Bakımsızlık ve ilgisizlik sebebiyle tarihi değer taşıyan mimari yapılarını birer birer kaybeden Balıkesir, en eski tarihi çarşılarından biri olan Camlı Bedesten’i de neredeyse kaybetmiş durumda.

Yaymacılar caddesinde bulunan iki katlı bedesten, 150 yıllık bir geçmişiyle ayakta durmaya çalışırken; bedestenin her geçen gün değişime uğraması çevre esnafını üzdüğü gibi tarihe de ihanet ediliyor. 

ZİYAT TAN’IN ÇOÇUKLUĞU

CAMLI BEDESTEN’DE GEÇTİ

İlk çocukluk yıllarını Camlı Bedesten’de geçirmiş olan  Balıkesir eski belediye başkanlarından Ziya Tan, bu çarşı için   anlamlı sözler söyledi. Tan, “Atalarımızdan kalan mirasa ihanet edilmemeli. Ben ilk okula giderken bu bedestende babamın terzi dükkanı vardı. Ben bu çarşıda büyüdüm diyebilirim… İki kattan oluşan bedestenin üzeri camla kaplıydı; bu nedenle ‘camlı bedesten’ denirdi bedestende manifaturacı, terzi çeyiz sandıkçısı ve terzi malzemeleri satan dükkanlar vardı” diyerek anılarını paylaştı.

HAREKETLİ BİR ÇARŞIYDI

Çarşının eski hali ile ilgili bilgiler veren Ziya Tan, “Alt ve üst katları tamamen dolu olan bu bedesten   değişik kişilerin kendi mülkleri olmasından dolayı fazla ilgilenilmemiş; oysa bu bedesten bir zamanlar Balıkesir’in ticaret merkezi idi. Yaklaşık 20 den fazla esnaf vardı şimdi ise şu haliyle buraya bedesten denemez. Üst katları bir nebze olsun aslı korunmuş, ancak bedestenin girişi ve caddeye bakan dükkanlar tarihi yok etmeye yetmişler. Her şeye rağmen kalan kısmının korunması sağlanmalı ve daha fazla çirkinleştirilmemeli” diye konuştu. HABER: CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.