Balıkesir Merhaba Gazetesi

Bir verdiler bin aldılar

Bir verdiler bin aldılar
23 Ekim 2014 - 0:12

Genel

Ürünleri doğal afetler sonucu zarara uğrayan Balıkesirli çiftçilere TARSİM sigorta sisteminden, 2014 yılı ekim ayı itibariyle 5 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldı. Çiftçiler, ödedikleri primlerin karşılığını aldılar.

Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) tarafından 2014 yılında Balıkesir’de doğal riskler sebebiyle, sigortalı bitkisel ürünleri zarar gören, hayvanları telef olan çiftçilere il genelinde 5 milyon liranın üzerinde hasar ödemesi yapıldı. Önümüzdeki günlerde ise 3 milyon lira daha ödeme yapılacağı bildirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törende 8 kişi ve firmaya sembolik çekleri verildi. Seyfettin Koç, Ekrem Ersöz, İsmail Köstekçi, Kazım Ercan, Süleyman Gödekoğlu, Günaydın Tarım ve Hayvancılık Şirketi adına Ömer Çelik, Yaşam Çiftliği adına İbrahim Çetin, Bilcanlı Yem Sanayi adına Ertuğrul Çelik, temsili çeklerini protokol üyelerinin elinden aldı.

KAR AMACI GÜDÜLMÜYOR

Törende ilk konuşmayı Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş yaptı. Törene katılan TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, TARSİM’in çalışma sistemini anlatan bir sunum yaptı. Kadak, dünyada uygulanan tarım sigortası programları, Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi’nin işleyişi ve sistem çerçevesinde 8 yıllık süreçte elde edilen veriler ile ilgili kapsamlı bilgi verdi. Dr. Kadak, TARSİM’in sigorta primlerinin 2/3’lük kısmının devlet tarafından ödendiğini, Bitkisel Ürünler, Büyükbaş Hayvancılığı, Küçükbaş Hayvancılığı, Kümes Hayvancılığı, Su Ürünleri, Seracılık ve Arıcılık olmak üzere 7 alanda sigorta işlemi yaptığını, TARSİM’in kar amacı gütmediğini belirtti.

TOPLAM HASAR ÖDEMESİ 1.6 MİLYAR LİRAYI BULACAK

Temsili çek dağıtımı törenine Vali Yardımcısı Selda Dural, TARSİM Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ramazan Kadak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanlığı Tarım Sigortalırı Çalışma Grubu Sorumlusu Hayri Yılmaz, Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. Bitkisel Ürün Sigortaları Müdürü Ertuğrul Çelik, Hayvan Hayat Sigortaları Müdürü Orhan Sarıtepe, ManisA Bölge Müdür Yardımcısı Erkan Gür, İl ve ilçe tarım müdürlükleri yetkilileri, TARGEL personeli, tarımsal kooperatif ve birlik başkanları, sigorta acenteleri ve üreticiler katıldı.

Devlet Destekli Tarım Sigortaları Sistemi çerçevesinde sistemin başladığı 8 yıllık süre içerisinde ülke genelinde toplam düzenlenen poliçe sayısının 4.4 milyon adeti geçtiği, 72 milyon dekar tarım arazisinin ve 3 milyon adedin üzerinde büyük ve küçükbaş hayvanın sigortalandığı, yıl sonuna kadar hasar ödemelerinin 1.6 milyar lirayı geçeceği bildirildi. HABER: CEMİL YURTMAN

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.