Balıkesir Merhaba Gazetesi

Birbirimize saygılı olmalıyız

Birbirimize saygılı olmalıyız
18 Aralık 2014 - 0:16

Genel

Saygı denen olguya her kişi kendince farklı anlamlar yükler. Bu doğaldır. Saygı her ne kadar günümüzde fazla önemsenmemeye başladıysa da insanları, aileleri, dostlukları bir arada tutan şey aslında saygıdır. Saygı ifadesi sanılanın aksine yazıldığı kadar kısa değildir. Çok daha fazla anlamlar barındırır kendi içinde…

Kardeşler ve eşler birbirine, öğrenci öğretmenine, küçükler büyüklerine yani kısacası tüm insanların birbirine saygı göstermesi gerekmekte. Eğer bir yerde saygı yoksa o ortamda ne huzurdan ne de sevgiden bahsetmek mümkün olmaz. Bundan dolayı her bir bireyin saygı kavramının ne kadar önemli bir kavram olduğunun bilincine varması gerekmekte. Kepsut 125.Yıl Yatılı Bölge Okulu öğrencilerine Değerler Eğitimi kapsamında işledikleri saygı konusunu sorduk.

EMİR: Arkadaşlık kurarken birbirimize saygılı olmalıyız. Bazen arkadaşlıklar arasında kavgalarda saygısızlık olabiliyor. O zaman üzülüyorum. Ama kısa sürüyor hemen birbirinden özür dilendiğinde barışılıyor. O zaman da mutlu oluyorum.

EMİRCAN: Bazen birbirimizle dalga geçiyoruz. Mesela bazı arkadaşlarımızın gözleri bozuk olduğu için gözlük kullanıyorlar. Onlarla dört göz diye dalga geçiliyor. Bence çok yanlış çünkü bizimde başımıza gelebilir. İnsanların kusurlarıyla dalga geçmemeli saygı duymalıyız.

MUHAMMED: Kavga etmememiz gerektiğini biliyoruz ama ne oluyorsa oluyor birden kavgalar çıkabiliyor. Kavganın sebebi çok saçma olabiliyor ama küskünlükler kırgınlıklar oluyor. Kavga etmek yerine konuşarak anlaşılsa herkes birbirine saygılı olsa bence daha güzel olur.

TAHSİN: İnsanlar güne Günaydınla, güler yüzle başlamalı bence. Hal hatır sorulmalı. Sevgi ve güler yüz olduğunda saygı zaten kendiliğinden gelir. Yolda yürürken, arabada giderken herkes birbirine selam vermeli.

UMUT: Otobüse bindiğimizde, büyüklerimize yer vermeliyiz. Ben yer veririm. Teşekkür ederler Aferin derler çok hoşuma gider. Büyüklerimin ellerini öperim. El öpenlerin çok olsun derler. Misafirimiz geldiğinde hoş geldiniz derim. Gülerek hoş bulduk derler. Mutlu olurum.

VOLKAN:  İlk önce annemize babamıza ablamıza abimize kardeşimize saygı duymalıyız. Sonra öğretmenlerimize ve herkese. Saygılı olunursa çözülmeyecek hiçbir problem olmaz.

YUNUS: Bence sevgi ve saygı çok önemli. İçinde sevgi olan insanlar zaten saygılıdır. Herkes birbirine saygı dolu hitap etse, sevgi dolu bir dünyada yaşamış oluruz.

HAZIRLAYAN: FATMA KARA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.